League of Legends

H

HoT _iCe

Гостин
Заѓни две недеље три ранкед е много подобро за играње, помалце тролови, интери. Не знам дали има врска нешто што мењав али општо много подобра атмосфера за играње, штета што немам време да играм. Планирам за нову сезону да почну нов акаунт само ADC/Support да играм, некако ми досади џангл.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
И ја за една ден од P4 до P2 врзани 10+ победи во серија
Автоматски споено мислење:

Честитам Шефе, Ова ми се допаџа. Фала Курцу ја заглавив у Бронза
Повеќето од бронза играчи играат подобро и од голд али ако си ADC маин лесно се излева од броза
 
Последно уредено:

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Повеќето од бронза играчи играат подобро и од голд али ако си ADC маин лесно се излева од броза
Мало сутра :D

Може да ги бива механички ама немаат знаење за макро.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Заѓни две недеље три ранкед е много подобро за играње, помалце тролови, интери. Не знам дали има врска нешто што мењав али општо много подобра атмосфера за играње, штета што немам време да играм. Планирам за нову сезону да почну нов акаунт само ADC/Support да играм, некако ми досади џангл.
3 ранкед партии дневно или ? Не сфатив баш најубаво
 
H

HoT _iCe

Гостин
3 ранкед партии дневно или ? Не сфатив баш најубаво
Пред две или три недеље имаше пач сас кој наводно имасва некои промене у ранкед за детекцију на интери, тролови, грифери и слично. Од тга навамо, ранкед е много подобро за играње и ми стигнава барем 5-6 instant player feedback report после репорт на некога интера или грифера. Порано овој важеше само за токсик играчи или verbal abuse, а пошто и ја сам прилично токсик сас едн куп банирани акаунти, знам колко лсно беше да изедеш бан после губење живци. Сга исто важи и за интери, грифери и слично.

Иначе Рики, да не те обесхрабрују ама ако си још увек jungle main, и у Д4 нема много играчи што знаев макро, едина разлика е што механички су доста добри и знаев да играв против одредени херои што у помало ело не знаев, еве пример, ја сас Vi имаше 85% winrate до платинум и веќ од платинум почна да ми пада зашто знаев да реагирав на ганк од њума или зимасва Lee Sin и ми идев counter-jungle цело време сас прио од мид. Или Zac, ја сас њега на неколко акаунта качи платинум 2 играјќе строго сас џангл итем за HP/Liandry/Rylais сас по 70% winrate ама од платинум 2 нагоре знаев да играв, знаев на кои места да вардав за потенцијални ганкови од њега и неможеш да му правиш abuse како у Голд/Силвер.
Еве мене конкретно што ми смета, лани peak ми беше D2 и си га мрзеше живот, зашто? Зашто у тој ело како jungle main освен ако не спамаш ганкови и биднеш ганк бот за ботлејн, неможеше да идеш нагоре од просту причину што неможеш да земеш powerfarm херои и фармаш пошто отиде воз у кукуруз, а кд земеш таквога хероја исто и зависиш early game од твои линие да имав prio за scuttle/drake/herald, доста често и имав, ама нејќев да дојдев, едноставно су фокусирани на 10cs per minute и не мрдав од линију, најфлексибилна линија за ротацију беше ботлејн и најчесто ротирасва, мид и топ да си прашав да дојдев на scuttle или не дај боже да ти правив invade, да дојде да помогне, освен ако не гледа сигурно убиство, не се мрда од линију.
Овуј сезону е иста песма у џангл, па си курва за твои линие и па како џанлг за map pressure зависиш од линие ради глупави scuttle fights и цвеќиња, сга сас заѓни пачеви почна малце да се мења мета и да се играв Hecarim, Eve, Lillia што су powerfarm heroi и правив snowball ама мислу дека ќе еде нерф зашто Риот ради некоју причину нејќе carry jungle.
Исто да не те обесхрабруе ако налетуеш на много 0/5 играчи у први 8 минута зашто Д4 е clusterfuck сас онија бустани акаунти од г2г и други бустинг сајтови и што играв само заради decay.

Најубаво ело за играње ми е платинум, генерално најмалце coinflip партие имаше тамо и општо играчи бесва сас најдобар баланс на его и скил, не падав у несвест како у diamond чим качи и мисли дека е професионалац у лол, нити е па тоталан нуб сас tunnel vision, знае од све по малце и механички доста солидни играчи.

Има ли некој играно ADC/support, да даде савети, после не знам колко сезоне сакам да праву промену на role, стварно ми е џангл преко главу више, а одувек сам сакаја да играм ботлејн бш ради туј причину што за разлику од џангл играв се едни исти херои, помалце ајтеми, помалце промене сваку сезону и дека немам много време да посветују на игру и да учу нови работе, мислу дека највише би ми одговарало за plug and play.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
d3.png

d4 e teshko lul


Не играв месец дена откако фатив d4, за 2-3 дена почнав и фатив d3 :D
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
H

HoT _iCe

Гостин
Качија д3 почнаја име да га крие да не га додавамо ми ботови, да ти ебу Рикита биднаја си тешка превара од човека, знам ти га ник, ќе те снајпам сга сас едно Диско Нуну, ќе те врату у платинум што криеш имиња :D
Автоматски споено мислење:

Честито.
Иначе што лејн мејнаш и кои херои ги играш? Некои типс за како сезонава да се качи ело?
Изгаси чат или још боље /fullmute all на почетак.
Фокус само на себе и свој гејмплеј, не знам што играш ама што и да играш, играј за себе и гледај да ти е интересно/забавно пред све, сас тек на време ќе почнеш да се качуеш, неможеш да земеш некога хероја и само ради тој да качуеш ело, работи на себе, качување ело доваѓа само по себе.
Мене најтешко не ми беше механички да научу да играм, најтешко ми беше и још увек ми е да остану смирен и да не рејџам кд не ми појде по ќеф или како сам замислија, пошто играм џангл обично гледам кои линие какви matchups имав и на основу на тој и се движу. Ако играш џангл, само гледај макро, за џангл механике не ти треба до платинум никакви, не ти треба ни да кајташ кампови, само гу прати мапу што се дешава и реагирај, сфати која линија ти е win condition а која линија треба да се жртвуе, немоеш да ги ганкеш свите, нити можеш да ги помогнеш на свите.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
@HoT _iCe фала за одговорот иначе играм одамна лол, само што последниве години праам пауза од Јануари до Јуни и кога ќе се пуштам во Јуни се осеќам како аутистичен :D бидејќи не знам што е мета, кои се бафнати кои се нерфнати, магиите на новите херои итн. Покрај се, успевам да стигнам до Голд 3.
Мејнам адц Вејн ама гледам дека не може со Адц изи кери веќе, многу ретко Леона Треш супорт. Противниците земаат за бот супорт какп Бранд Зилеан Зира за спамање и страшно ме тилта тоа. Моментално почнав џангл Ви и Кха, пробувам да влезам Платинум.
 
H

HoT _iCe

Гостин
@HoT _iCe фала за одговорот иначе играм одамна лол, само што последниве години праам пауза од Јануари до Јуни и кога ќе се пуштам во Јуни се осеќам како аутистичен :D бидејќи не знам што е мета, кои се бафнати кои се нерфнати, магиите на новите херои итн. Покрај се, успевам да стигнам до Голд 3.
Мејнам адц Вејн ама гледам дека не може со Адц изи кери веќе, многу ретко Леона Треш супорт. Противниците земаат за бот супорт какп Бранд Зилеан Зира за спамање и страшно ме тилта тоа. Моментално почнав џангл Ви и Кха, пробувам да влезам Платинум.
Еве овдека ќе гледаш што е мета и што како се игра, имаш да гледаш и за counter match ups, интересни статистике.
Ја не сам некој стручњак, пик ми е д2 ама колко можу да ти помогну, пиши слободно.
Ја не играм моментално, остана без акаунти, превише сам токсик за овуј игру, никад нема да се научу да остану смирен и едноставно се помири сас судбину дека лол не е за мене, мои другари одамна се пребацива на други игре, ја беше заѓан што остана веран на лол ама и ја веќ сам 2-3 месеца заразен сас Apex Legends, замени едни легенде за други, од лол ми останава само тилт и рејџ моменти од ранкед за жал. Али прату гу мету, сцену посебно сга за Worlds сам у тек сас настани и дешавке и си га гледам брата ми тајлер1 па такој да знам што се дешава сас игру. :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Честито.
Иначе што лејн мејнаш и кои херои ги играш? Некои типс за како сезонава да се качи ело?
Vi onetrick сум, само jungle, само Vi. 1.5 милиони иам на херојот. Сезонава се заебавав, долго играв рандом херои низ повеќе roles, али пред два месеци се уозбилив, од g4 то d3 само со Vi стигнав. Jungle ти е највлијателен role, пошто можеш да балансираш и да процениш на која карта да играш и на кој да помагаш. И битно е да си добар рано, да не бидеш многу пасивен. Едино mid би рекол дека е тука негде, ама ако играш со херои што можат roam да прават (Katarina, Zed, Ahri и тн.).

Други вака off-tips, не четувам многу, у главно четот ми е за да пишам go dragon, take inhib, all mid, и слични ствари, без да се објаснувам многу кој што како треба да праи. Ако некој замара на чет, mute одма без да му кажувам ништо. Нема поента да читаш непотребни муабети, само деконцентрација е. У први 5 минути се глеа кој е асален играч кој не реално. Едно беспотребно мрчење и одма го игнорирам, исто ко на форумов :D Не играм без чет пошто некад е стварно корисно, али побитно е они да те слушаат за команди отколку ти нив да ги читаш :D

Исто што правам, у лоби ги копирам сите имиња на op.gg, гледам дали се сите барем просечни играчи. Правам dodge ако гледам дека некој изгубил 10 партии по ред, и сеа игра некоја трета улога со херој што никад не ја играл. Вообичаено ако dodge-нам, не играм после тоа 16 саати, пошто толку време треба за да се ресетира counter-от. Ако dodge-неш пак пред 16 саати да поминат, ќе ти земе 10 поени, што е превише. Нормално и ако имаш лош team comp, се dodge-нува. Full ap, 5 ranged херои, 4 тенка, и тн.

И никако alt tab правење, стално очите у мапа да се ако не ти се на херојот.

Качија д3 почнаја име да га крие да не га додавамо ми ботови, да ти ебу Рикита биднаја си тешка превара од човека, знам ти га ник, ќе те снајпам сга сас едно Диско Нуну, ќе те врату у платинум што криеш имиња :D
Koj si be ti?
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Ја го дигнав до Plat 2 и го оставив немам живци за понатаму, бтв платина играчиве се како силвер со малце подобра механика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom