League of Legends

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Еве уште една игра базирана на DotA..
Засега, оваа игра покажува највеќе успех, бидејќи според XFire, e повеќе играна од Heroes of Newerth, и многу повеќе од Demigod..

Дури и Guinsoo учествувал во правењето на играва(како што знам) (постари дота играчи ке препознаат кој е Guinsoo)..

Значи. Играва има различни херои од DotA/HoN, како што знам, исти мапи..

Играва е поагресивна, и повеќе зависи од убиства.. Повеќето од магиите се low cooldown/manacost, за да има повеќе акција во играва.
Има помалку random фактори од DotA, што значи повеќе скилот доаѓа до израз.

http://www.leagueoflegends.com/
Како што знам, играва е бесплатна....... Направив account, и за 5 минути ке заврши download..

Ке ставам мое мислење за играва, и некои screenshots..

EDIT: Доколку се регистрираш.. https://signup.leagueoflegends.com?ref=4b81a1c247a14 (реферал)
Добивам некој скин, и title..
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.095
Поени од реакции
1.822
Aјде баш да ја пробам.Отсекогаш сум сакал ДОТА да има таков гејмплеј но сега имам ЛоЛ :tv:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.597
Ја глеам моментално на јутуб...

базирана на дота - не
инспирирана од дота - да :)

мада ја иам видено ми имаш даено линк...
чудничка ми е, али навики се тоа...сепак, некој гејмери си ги сакаат навиките и не трпат промени...
може затоа приказот за walk here е ист ко на Warcraft (4 зелени стрелки се стремат кон една точка)

исто тапа е дека има само 18 левели rather then 25 и дека секој херој има само по 4 спела, rather then 4-6 + ulty...

45 херои вкупно, поделени на tank/fighter/mage/support

друго шо е тапа, е фактот шо некои херои ти се заклучени се дур не платиш со RP (riot points - кешот работи тука) или IP (infuence points...(или Илија Пецов зависи кој како си го сфаќа xD) кои се добиваат со гејмање)...
значи у старт си нерамноправен со некој шо е стар гејмер (кај искусен па и више избор на херои има) или некој шо има длабок џеб (или повеќе џебови па ги пика парите насекаде)....

друго...има само една централна продавничка шо е различно од Дота пошо не шантраш низ блексмит или продавниците за рецепти (шо го губи шмекот, исто ко на Хон иако е по јузер френдли)
-сите херои имаат спел - телепорт за у база
-ако отидеш со маусот врз спелот кој е AoE ти се отвара зелено кругче околу тебе т.е. рејнџот на спелот...да видиш дали ке го “фати“ противничкиот херој
-не се губи голд кога ке умреш
-немоеш да праиш denу на твоите крипови и кули

^ all theory - no practice
од шо гуглав..
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Значи.. Изиграв една practice (со ботови), и уште една multiplayer..
Значи. Играва е доста интересна.

xfire.com/profile/addictace
Ставив 4-5 скриншота од играва.. Графиката не е многу јака, или нешто што мора да се види.. Но гејмплејот е интересен..
Прва игра некако не ми беше интересна.. Подоцна ми стана..

И баш бакзус.. Најтешките херои што се за играње, баш тие ги бирав секогаш..


Вреди да се одвои некое време да се проба..
Ке одвојам ден или два, да видам дали ке ја научам играва.. Па ке видам дали ке се префрлам од HoN..
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Штознам..гледав 10 јутјуб видеа играва ми е стварно тапа,ама потапа неам видено.Дота си е дота,а во спореда со хироус оф њуерт е нула.Гејмплејот ми е крајно детски незнам..ефектите да не ги вреѓам добри им се..ама џабе.
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Штознам..гледав 10 јутјуб видеа играва ми е стварно тапа,ама потапа неам видено.Дота си е дота,а во спореда со хироус оф њуерт е нула.Гејмплејот ми е крајно детски незнам..ефектите да не ги вреѓам добри им се..ама џабе.
Играва е закон... Гејмплејот е мнооогу добар..
Баш со еден другар.. Играм нон стоп..

Вреди да се проба.. И да се изиграат 2-3 игри... Заразна е..

Исто така.. Види http://www.xfire.com/ ...
Не се 100% точни резултати.. Но според XFire, поиграна е од
HoN
Warcraft III
и уште мноогу игри...
 

8A

2 + 2 = 5
Член од
15 јануари 2009
Мислења
78
Поени од реакции
11
Читам многу ја фалиш League of Legends а на xfire гледам HoN си ја играл 286 часа а ЛоЛ само 15 часа
 
Г

Господ

Гостин
Guinsoo љут оти IceFrog му ја дрпна славата:pos:
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Незнаев дека и за играва има тема:vozbud: Иначе многу ја играм иам скоро 500 победи.. ако игра уште некој( на америчкиот сервер) нека пише по ПП ќе изиграме некоја партија:smir:
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Сега ке ја слегнам да видам баш што игра е.Ама според скриншотс и видеа што гледав добра ми се чини :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.597
Играм лол.
Баш е лол.
OP херои - ганкам ко улав.
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
119
Поени од реакции
1
Ama e tapa igrava , ne mozes deny da mavas , a toa sho velat deka e FREE pa neli koga biras heroj ima 3 likovi a samo edniot lik ti e odklucen za drugite KESH! :D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.597
Ama e tapa igrava , ne mozes deny da mavas , a toa sho velat deka e FREE pa neli koga biras heroj ima 3 likovi a samo edniot lik ti e odklucen za drugite KESH! :D
као прво тоа се скинови, не ликови - така да не ти мењаат ама ич
второ моеш да купиш со IP т.е. influence points = поени од натпревери
само шо си купив јас нов херој
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
као прво тоа се скинови, не ликови - така да не ти мењаат ама ич
второ моеш да купиш со IP т.е. influence points = поени од натпревери
само шо си купив јас нов херој
Додека јас играв..
Да кажеме пример, од 70 херои, 10 се отклучени.. И тие се бесплатни, и сите во играта ги имаат.. Една недела.. И на секоја недела се менуваат тие херои... Исто така можеш да отклучиш некој херој со IP, а IP добиваш од натпревари и доколку купиш со пари...
 
На врв Bottom