LCD телевизори

Член од
22 јуни 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Дечки го купив телевизорот ТОП е фала ви многу на помошта, стварно многу ми помогнавте. Телевизорот вади супер слика на SD кабловска а на сателитска да не прајме муабет. Ќе речам фала многу и кој сака нека намине кај мене го частам.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Глеаш дека зрнцата не се ни приметуваат? :D Ај честито нов ТВ.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Фала, фала да си купиш уште поубав LCD, односно сите што се на форумов да си купат уште поубав телевизор од мојот.
 
Член од
8 јуни 2005
Мислења
90
Поени од реакции
0
Фала, фала да си купиш уште поубав LCD, односно сите што се на форумов да си купат уште поубав телевизор од мојот.
Vino cestito tv, jas vo petokot go zemav istiot model i sum prezadovolen.Vednas pojdov i kupiv DVI/HDMI kabel i go povrzav so PC-to...vo prv moment ne mi se veruvase deka go gledam desktopot na 40" ekran :) Stvarno vadi fenomenalna slika,imam HD klipovi simnato od net,gledav DVD so super slika,samo sto SD kablovskata e za nijansa poslaba nego na CRT televizor ama toa e opsto poznato.
Pozdrav.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
сакам да земам 32 инчен телевизор. па, барам совети од вас која марка да земам, лцд или плазма и сл. до сега баратав на нет кои се разликите и предностите на двете технологии, па да чујам и од вас. се ми се мота накај LCD. предложете нешто.
едит- гледам негде LCD, негде LCD TFT... исти курац е или што?!?!
него, осветленоста (CD/M2) колкава е препорачлива да биде? исто и response time... ок е 8ms?
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
постовиве се пишани негде септември, 2007.
LCD. Различни технологии, подобра слика, подолг век на траење (работни часови).
сега баратав, израмнети се до негде на околу 60,000 саати гледање! мада и 30,000 да се, МНОГУ СЕ! доволни де. работата е што кај плазмите, на околу 30,000 саати ослабуваат боите, т.е.
At half life, the phosphors in a plasma screen will glow half as brightly as they did when the set was new. There is no way to replace these gases; the display simply continues to grow dimmer with use.
Toj дечкичот во продавницата стварно ги измешал работите од обуката изгледа - кога станува збор за лаг при брзи движења, плазмата има далеку поголем лаг и сликата станува една голема размачканица.
грешка.
FAST-MOVING VIDEO PLAYBACK
Plasma gets the nod here because of their excellent performance with fast-moving images and high contrast levels. There are still some 2nd tier manufacturers whose plasma product displays some phosphor lag, a drag time in scenes changing from bright to dark.
While the "response time" of LCD TVs has markedly improved in the last couple of years, they still suffer from a slight "trailer" effect, where the individual pixels are just slightly out of step with the image on the screen. During fast moving sports scenes, the most discerning eyes can detect this slight motion response lag.
ADVANTAGE: Plasma
плус спецификации:


1.PLASMA
2.LCD
1.Latency Not Applicable Exists Contrast Excellent Acceptable Brightness Better than best CRT Better than Plasmas Color Quality Better than CRT or LCD, but flickering present
2.No flickering. Blacks not deep Consumption 250W for a 42-inch screen 150W for a 42-inch screen Viewing angles
1.Superior to LCD
2.Good Life expectancy
1.30,000 hours
2.50,000 hours Defective pixels
1.Rare
2.Possible Availability in larger sizes
1.Greater than LCD
2.Less than plasma
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
Толку глупости по единица време одамна немам прочитано. Важи скоро за сите на темава:
Одамна помина времето кога ЛЦДто имаше предност пред Плазмата.
3 години наназад за најдобар телевизор е прогласван Плазма (од Пионир), и тоа овој последниот "Pioneer KURO PDP-508XD" e со оценки за 50% подобри од најдобриот ЛЦД. Е јебига кошта 250000ден. ама вреди. Toa е 50" модел истиот квалитет 42" е околу 170000ден. па толку за тоа дека ЛЦДто се поскапи па зато се поквалитетни. Има ѓубриња и од едните и од другите ама од квалитетна фирма плазмата е подобра.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
дино, не збориме за спејс шатл овде... збориме за нормални, поприфатливи телевизори.
најдов нешо дека е боље LCD да земеш од 26-40 инча, а плазма од 42 нагоре.

иначе, сеа ми улета една информација-плазми веќе не се произведувале. зашто? LCD биле полесни за производство и склапање и поевтина крајна изработка за разлика од плазмите. шо викате?
кажано од продавач во нептун -)
 

Vlatko_100

DUKE
Член од
21 јануари 2008
Мислења
648
Поени од реакции
19
Еј и јас сум заинтересиран за 32 инчен каков е подобар за гледање ТВ од кабелска и филмови поврзан преку компјутер. И цените како се движат
 
Член од
21 мај 2007
Мислења
422
Поени од реакции
141
сеа ми улета една информација-плазми веќе не се произведувале. зашто? LCD биле полесни за производство и склапање и поевтина крајна изработка за разлика од плазмите. шо викате?
кажано од продавач во нептун -)
На продавачи да невервате оти појма немат шо зборат, а на овој твојов од Нептун информацијата му е од пред 3 години, кога стварно се мислеше дека плазмите ќе престанат да се произведват.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
761
Поени од реакции
293
Za site koii sakaat da kupat LCD ili plasma ne e vazno, pocekajte do olimpijadata vo Peking, bidejki cenite togas znacitelno ke padnat.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Каква врска има олимпијадата со ЛЦД?
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
сепирот.. може да објасниш малце за "зрнцата"?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Стандардната телевизија што ја гледаме е со многу мала резолуција. ЛЦД екран со резолуција 13хх со 7хх мора да ја растегне сликата за да ја фати на цел екран. Тука се губи квалитетот на сликата.

Друга причина е тоа што се работи за аналоген сигнал, па неможе све да е совршено.

Помодерните графички картички (особено на АТИ) имаат филтри за подобра слика од ТВ, ама ова е само ако користите ПЦ со ТВ тјунер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom