LCD телевизори

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Сакам и јас да земам некој убав да Препрачајте нешто
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Вака сеа, LCD се далеку подобри од плазма, но ако ти треба телевизор поголем од 32 инча ке мора да земеш плазма оти LCD идат до 32 максимум.

А за HDTV не се гњавете многу, како што кажа Мистичен, ке ја има таа технологија кај нас за едно 10 години. Едино ако имате PS3 или X360 па да се секирате за HD.
Абе не си збори на памет работи. Како може да кажеш дека не постои поголемо ЛЦД од 32инчи. Имаа до 40 инчи во техномаркет а и во други продавници. Сега донесоа 47инчи ЛЦД. Со живот ти гарантирам дека сум во право. Слободно провери на Сони, Самсунг страниците дека имаат такви модели.

Не, ЛЦД е.
 
Член од
8 јуни 2005
Мислења
90
Поени од реакции
0
Не знаев баш кај да го ставам ова, па решив во хардвер зашто освен како телевизори овие LCD-то и Plasma-та се користат и како монитори, епа сега прашањето ми е што е подобро еден LCD телевизор од 40" или еден Plasma телевизор од исто така 40", но сепак главнато прашање е што е подобро од овие две и зошто? Mоже да правите споредба и меѓу различни големини на овие телевизори.
Vino ako si za 40" LCD moja preporaka ti e Samsung R81B mislam deka go ima vo tehnomarket i e okolu 82.000.Spored mene ti e "best bang for the buck" Ima top slika,jak kontrast,2 HDMI priklucoka,dizajn dobar, i najbitno od se kvaliteten panel(se prepoznava po vidot na pikseli).Ne e full HD tuku 720p ama mislam deka i nema potreba od tolku zabegavanje za full HD posto kaj nas uste nekoe vreme ke se gleda SD televizija od kablovskive edino nekoj koj sto e "anal" za televizija pa ide preku risiveri i takvi cuda kade mislam deka veke ima HD prenos kao Discovery,HBO itn.
Inaku za dimenziite zavisi od proizveduvacot i sega veke ima sto sakas..primer nekoj pravi 40",drug proizveduvac nema 40" ima 42" kao standard i taka.Inaku samsung ima izbaceno 70" Full HD LCD.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Inaku za dimenziite zavisi od proizveduvacot i sega veke ima sto sakas..primer nekoj pravi 40",drug proizveduvac nema 40" ima 42" kao standard i taka.Inaku samsung ima izbaceno 70" Full HD LCD.
Е ова да му га кажеш на Sephiroth. Како може 32инчи да е најголемо. А за 42 инчи ЛЦД непостои. Такви се стандардите. Тетин ми беше директор во техномаркет и ова ми е од него кажано. Исто е ко да купиш 16 или 18 инчи ЛЦД монитор. Значи НЕПОСТОИ. Се што е 42 а напишале ЛЦД е плазма. Плазма ми има речено никако. Стара и не доволно добра технологија. ЛЦД- понова и подобра технологија.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Другарче купи LG LCD 82 сантима (ме мрзи да рачунам у инчи) завчера za 38.000, џабе ценичка. Бааѓи се паднати.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Јас пред 1 месец земав ЛЦД Сони,40".Мислам беше 89 000,S серија.Не е Full Hd,али има одлична слика,контраст,многу влезови и дигитален тјунер (пред да почнат дебати дали ќе има дигитална ТВ у Мк,веќе има по кабловскиве незнам точно кои,а и МТВ има опрема веќе).
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
Што знам може овој да го земам SAMSUNG LE-40R83B, ама дали ќе биде добра оштрината на сликата односно дали ќе има:Wide Color Enhacer,Movie Plus, Game mode и такви ствари и дали е добро времето на реакција на матрицата од 8ms, затоа што новите на Samsung се со 6ms. Ама за таа цена овој би ми одговарал.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Ти си знаеш,али една работа која заборавив да ја пишам е тој нов WEGA engine.Наводно ја подбрувал сликата многу.У основа Sony и Samsung панелите се исти,се прават у иста фабрика,али после секој си става своја електроника,етикета,и се разбира,цена.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Пак ќе речам дека е плазма. Прво види го името 42PFL9632D/10 има pfl така им почињаат ознаките за плазми. Истиов модел е и во АМЦ. Баш коментиравме со тетин ми истово. Барав на некоја официјална страна од Филипс и неможев да најдам.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Пак ќе речам дека е плазма. Прво види го името 42PFL9632D/10 има pfl така им почињаат ознаките за плазми. Истиов модел е и во АМЦ. Баш коментиравме со тетин ми истово. Барав на некоја официјална страна од Филипс и неможев да најдам.
Јане, линкот води кон официјална страна од Phillips на која е прикажан 42" LCD со резолуција од 1920х1080.. 42" плазма одат до 1024х768, 50" до 1366х768. Плазма не прикажува повеќе од 768 пиксели во вертикала, освен 65" и 103" верзии кои одат до 1080 пиксели. Од друга страна, LCD телевизорите имаат резолуција 1920х1080 веќе на 37", а има еден модел на Toshiba што оди до 3840 x 2160 пиксели..

Така да, 42PFL9632D/10 е LCD.
 
Член од
8 јуни 2005
Мислења
90
Поени од реакции
0
@Jane linkot ti praten od oficijalnata strana na Philips i e LCD...veruvaj mi pravam razlika megju LCD i Plasma...primer mozes da go zemes i Sharp koj pravi 42" LCD paneli a e megju vodeckite proizveduvaci posle da receme Loewe i Bang&Olufsen.
Inaku surfam i za vakvi raboti na avforum.com kade ima razni fanatici i sekojdnevno gledam topici za 42" LCD televizori.
E sea da mu pomogneme na Vino...kazi Vino R83B koja cena e?I kade go gledase?Jas nekako sum naklonet nakaj Samsung posto imam dobro iskustvo taka da bi ti go preporacal toj...jas pred mesec-dva go gledav vo tehnomarket R81B isto 40" i epten mi napravi kejf...togas bese 82.000 den. so 8000:1 d.contrast 8ms response time i 2hdmi vleza.Ako nekoj ima pozitivno iskustvo so drug proizveduvac neka pise nekoj sovet.
Isto pred da doneses konecna odluka pisi i za sto najcesto ke go koristis TVto i od koe rastojanie ke go gledas?Dali ke go koristis kako PC monitor ili ke priklucis PS3 ili Xbox?Ke gledas SD televizija ili filmovi na HD-dvd ili blueray(zdravje :))?
 
Член од
18 јули 2006
Мислења
34
Поени од реакции
0
@Vino
Постојат LCD и многу поголеми. Во Техномаркет има 46 инчни:SAMSUNG LE-46N73BD и LE-46S81B

Ако ти е за во соба, не ти треба поголем од 32 инчен. Знам дека во продавница кога ги гледаш споредени со 40+ инчни изгледаат минијатурно, али кога ќе го донесеш дома ќе видиш уствари колкав е (80+цм на 50+цм).

Сите имаат иста резолуција од 1366 Х 768 освен најскапите модели (100.000+ денари), така да што поголем земеш, побезвезна ќе биде сликата и ќе мора од што подалеку да гледаш за да добиеш исти ефетк.

@Jane
Lazarus и П.Овердрајв се во право. Дефинитивно се LCD, а адресата им е http://www.lgphilips-lcd.com/

@сите
Само да знаеш пред да го купиш телевизорот:

LG се произведени во Полска
PANASONIC се произведени во Чешка
SAMSUNG се произведени во Словачка. (Во Техномаркет под цените пишува потекло Унгарија, но на кутијата од самиот LCD пишува MADE IN SLOVAKIA).

Затоа кога ќе ги побараш моделите на официјалните глобални сајтови, нема да ги најдеш. Мора на Select Country да одбереш некои од овие земји за да ги најдеш спецификациите за телевизорите кои се продаваат кај нас.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
SAMSUNG LE-40R83B го гледав на страната на техномаркет, не сум прашал се уште дали го имаат таму на лагер,а цената е 69.999 денари.
Би го користел за гледање кабловска најмногу поради тоа што ке биде во дневна соба, ама исто така и за гледање на сателитски канали, чат пат сакам да си направам и мерак да го приклучам со лап-топ-от(не за секојдневно играње) да видам како се игра на голем LCD и да пробам некој HD игри(ако факаат на лап топов).
Иначе телевизоров е 40": со контраст 8000:1,3HDMI влеза, PC влез, време на матрицата 8ms, DNIE технологија за подобрување на сликата, осветленост 550Cd na m2, резолуција 1366x768 и нормално HD ready.
 
Член од
8 јуни 2005
Мислења
90
Поени од реакции
0
Se slozuvam potpolno so redguy666 i Vino da ti kazam za tie pari ja se mislam da go zemam televizorot samo treba da go vidam prvo....inaku mislam deka nema da pogresis ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom