LCD телевизори

Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Ах бе буразерче. За цена на 55 инча RU 7400 си земач 50 инча TU ама 7170. Има само едно усб. Ако му ставеш конвертер за да го врзеш со појачало веќе аш USB. Златно си се истражуваше, советуваше со денови и на крај у последни 5 мин мењаш одлука и одбираш поскапо оти е поново, а уствари а послабо.
Како и да е со здравје да го гледаш.
Имаше ли додатни 3 години гаранција?
Edит: Барем да погледнеше дека RU7172 има два УСБ проклучока, а е пофтин за 4500 ден. Тоа шо TU е од 2020та незнали дека е подобар од истио модел RU од 2019.
Блага препорака. Пошто не се работе за сетец. Размисли утре, прашај ги ако може да ти го заменат за друг модел?
Техномаркер сепак не се одиоти, може и да ти излезат у сусрет.
Druze tv e zemen 26k. Za kes se razbira mislam deka cenata za 2020 e odlicna, za goleminata 55''ke trebase mnogu prepravki na komodata da se pravat,jas do sega 5god,gledav na 43''odlicno bese a sega e uste podobro,ova so usb to jas ne go ni koristam konvertorot moze i na nadvoresen adapter da se prikluci od mobilen 1A,
Gledam samo iptv i youtube/netflix
A 5god,garancija imaat samo odredeni modeli, ne mi se zemeni dokumentite utre ke proveram toa...
inaku zvonevme so covekot direkt od kade sto gi zema tv, od magacin(ne zvonevme vo prodazna mreza) imaat mn,malce ru tv nekoj 43inci i nad 55inci nemaat nisto dr, se iscistile samo po prodaznive mrezi(neptun/setec/tehnomarket) toa inaku jas barav 7402 no nemase a od tehnomarket trebase da doneat petok 7402 50inci neotpakovan se javija deka od ohrid ke povlecele imalo 2 eden na izlog eden pakovan, arno ama pakovaniot bil osteten vo trensport, toa me naluti !
Автоматски споено мислење:

Druze tv e zemen 26k. Za kes se razbira mislam deka cenata za 2020 e odlicna, za goleminata 55''ke trebase mnogu prepravki na komodata da se pravat,jas do sega 5god,gledav na 43''odlicno bese a sega e uste podobro,ova so usb to jas ne go ni koristam konvertorot moze i na nadvoresen adapter da se prikluci od mobilen 1A,
Gledam samo iptv i youtube/netflix
A 5god,garancija imaat samo odredeni modeli, ne mi se zemeni dokumentite utre ke proveram toa...
inaku zvonevme so covekot direkt od kade sto gi zema tv, od magacin(ne zvonevme vo prodazna mreza) imaat mn,malce ru tv nekoj 43inci i nad 55inci nemaat nisto dr, se iscistile samo po prodaznive mrezi(neptun/setec/tehnomarket) toa inaku jas barav 7402 no nemase a od tehnomarket trebase da doneat petok 7402 50inci neotpakovan se javija deka od ohrid ke povlecele imalo 2 eden na izlog eden pakovan, arno ama pakovaniot bil osteten vo trensport, toa me naluti !
Edit,gledam 50'' ru 7172 e 27k, na akcija setec.(jas minus 1000ka go zemav ponoviot -1usb dr,ne vidov razlika) ,jas 26k,plativ za tu crystal 2020,ista dijagonala- jbg,valjda kee poaren ako ne ist :)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Sega ne se doizjasni Te gledam kako dobar poznavac vo temava, za 26k,dali zdelkava za Tu- vredi??ili trebase da platam 30600ili 30700k)vo tehnomarket.isto za 50''7402 bidejki 55nemase nikade..? Osvem po izlozi na 3 lokacii...''Me ostavi vo misla''
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Sega ne se doizjasni Te gledam kako dobar poznavac vo temava, za 26k,dali zdelkava za Tu- vredi??ili trebase da platam 30600ili 30700k)vo tehnomarket.isto za 50''7402 bidejki 55nemase nikade..? Osvem po izlozi na 3 lokacii...''Me ostavi vo misla''
Чим е 26000 добро е. Пошо во продавниците е поскап.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Чим е 26000 добро е. Пошо во продавниците е поскап.
Znam deka e mn,povejke 31500 vo tehnomarket,na seta nervoza zatoa i prifativ na26k ...za ovoj tu7172
Toa e veke bidna,ke vidime sto ke bide gledam deka kako i web os e siromasen so app,nema kako android golem izbor.ali tie sto gi ima rabotat bez seckajne/kocejns
Da mi posoci nekoj iptv app, za Tizen.?? Koja sto ja koristi...
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Може ли помош за кој од овие три модели? Највеќе ќе се користи за гледање фудбал и за играње на пс5 ( опцијата ми е само преку Телеком да земам тв )

1. https://www.telekom.mk/tv-device-details.nspx?product=2042&productName=Sony KD-55XF9005 + Sony WH-CH510 слушалки


 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.361
Поени од реакции
513
Може ли помош за кој од овие три модели? Највеќе ќе се користи за гледање фудбал и за играње на пс5 ( опцијата ми е само преку Телеком да земам тв )

1. https://www.telekom.mk/tv-device-details.nspx?product=2042&productName=Sony KD-55XF9005 + Sony WH-CH510 слушалки


Ја би го земал Сонито , пошто андроид е , имаш милион апликации , башка и блутут слушалки ќе си ќариш;) Ова од лично искуство , имам Сони андроид ТВ 4 години и досега имам одлично искуство со него .
 
Член од
24 септември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки, се двоумам помеѓу овие два модели на телевизори од Нептун. Ме интересира дали вреди да се доплати уште неколку улјади за андроид тв или и само Smart кје биде океј. Од тоа што разбрав, после две години (од прилика) на смарт тв-то ќе се изгубеле сите апликации. Битно ми е да има youtube, netflix, да има можност за screensharing, гледање филмови итн... Дали смарт тв, па некој накнаден android box/Chromecast е подобра опција или андроид тв? Feel free to suggest some other models tho :)

 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Дечки, се двоумам помеѓу овие два модели на телевизори од Нептун. Ме интересира дали вреди да се доплати уште неколку улјади за андроид тв или и само Smart кје биде океј. Од тоа што разбрав, после две години (од прилика) на смарт тв-то ќе се изгубеле сите апликации. Битно ми е да има youtube, netflix, да има можност за screensharing, гледање филмови итн... Дали смарт тв, па некој накнаден android box/Chromecast е подобра опција или андроид тв? Feel free to suggest some other models tho :)

Го имам сонито 3 месеца и е звер.Ич не се мисли и плус ако има сеуште 5 год. гаранција топ.
 

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
460
Поени од реакции
1.392
Еден од овие три модели утре треба да земам:




Совет кој би бил боље опција?
 

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
460
Поени од реакции
1.392
На крај зедов Тесла 50 инча, модел S905BUS.

3840x2160 (Ultra HD)
ОS Android TV 9
2.25 GB / 16 GB CPU CA53 Quad core, 1.0GHz GPU Mali450 Quad core 60Hz
Brightness (cd/m2) 290
Dynamic Contrast 4000:1
Viewing Angle (H/V) 178°/178° Response Time 9ms


Мене лично не ми значат нешто спецификацииве, има некој претходно искуство со Tesla?

Slika-puna-zivota.png
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Дечки ајде ако може препорака за телевизор од 40-43 инчи.

Не се многу разбирам во спецификации ама би требало да биде смарт, со вифи. Најчесто користен за телевизија и гледање серии од комјутер/лаптоп, не е планиран за конзоли играње. Сакам ги најдобрите "price to performance" модели што се достапни тука во мкд.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Има некој искуство со Грундиг телевизори? Квалитетни се? Лоши се?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Има некој искуство со Грундиг телевизори? Квалитетни се? Лоши се?
Братучед ми работи во Нептун и реално вика после ЛГ најмногу зимале Грундиг и доста биле задоволни од нив.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Гледам спецификации на еден Грундиг 43''UHD и правам споредба со 43" FHD LG, кај LG-то пишува DVB-T2 и DVB-T2 HD, a кај Грундигот само DVB-T2 HD.
Може е глупо прашање, али дали тоа значи дека Грундигов ќе ги фаќа само HD каналиве од МРТ, а нема да фаќа Телма рецимо?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Гледам спецификации на еден Грундиг 43''UHD и правам споредба со 43" FHD LG, кај LG-то пишува DVB-T2 и DVB-T2 HD, a кај Грундигот само DVB-T2 HD.
Може е глупо прашање, али дали тоа значи дека Грундигов ќе ги фаќа само HD каналиве од МРТ, а нема да фаќа Телма рецимо?
Ќе ги фаќа сите, не се грижи. И обичните и HD канали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom