LCD телевизори

Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
decki problem so tv svetka crveno zeleno no nisto ne se desava (nema slika) otpriloka sto bi mozelo da e i kolku bi cinelo popravka,blagodaram
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
decki problem so tv svetka crveno zeleno no nisto ne se desava (nema slika) otpriloka sto bi mozelo da e i kolku bi cinelo popravka,blagodaram
Мене така ми правеше стариот Самсунг 40". Искочи дека дефектот е во осветлувањето (ЛЕД). За поправка ми побараа околу 6000, телевизорот беше прилично стар и не ми се исплатеше да го поправам, купив нов.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Мене така ми правеше стариот Самсунг 40". Искочи дека дефектот е во осветлувањето (ЛЕД). За поправка ми побараа околу 6000, телевизорот беше прилично стар и не ми се исплатеше да го поправам, купив нов.
lelel st led gomcee e
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
luge moze li da se najde panel nekako za 24 inc televizorce???????
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
dali nekoj znae dali panelive ili polarizerive ili kako i da gi vikaat ot markive ST,Arieli,Fuego dali pasuvaat eden na druk????posto se proizveduvaat na edno isto mesto!!!!vi blagodaram za bilikakov odgovor
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Дечки прашував на друго место, ама не добив соодветен одговор, па да прашам тука.

Во план ми е да земам Samsung QLED, бидејки нема да сменам толку често телевизор, можам и OLED, ама си имаат доста проблеми, прво Burn - In, после Color Shifting, итн итн... прогуглајте на интернет за LG OLED burn in и ќе видите.

Е сега, моделот што ми е во план да го земам е овој:

Нептун мислам дека моментално имаат најдобар избор, и најдобри цени..
Арно ама, пред недела дена бев да надминување, одев до ФОН, па ги прашав, баш од таму каде што сакав да го земам тој модел, и ми рекоа као демек нова генерација QLED модели имало искочено, и веќепостоечките QLED телевизори демек ќе ги тргнеле.
Океј, чим ќе донесат нова генерација на QLED телевизори, тогаш ќе го земам најевтиниот 55 инчи, ама пак што ако биде повеќе од 50,000? Не ми е во план да давам повеќе од 50 бона.

Проблемот е што за 3 месеци ќе се селам, а ми кажаа дека до тогаш ќе го немале горенаведениот модел.
Дали некој знае кога точно ќе го тргнат овој модел од Neptun, и дали би можеле за 3 месеци да го вратат, или да го чуваат до тогаш?

Случајно барајки на Setec сајтот наидов на овој QLED модел, 10,000 поскап. Дали овој модел е од најевтината класа, ама понова генерација?

Ми кажаа дека истиот модел во споредба со тој горе, голема разлика имало во тоа што постариот модел има 120Hz екран, а поновиот 60Hz, и дека постариот модел има 4K AI Upscaling процесор, што поновиот модел нема. И неколку минорни разлики во контраст и светлина.

Во Setec го најдов истиот модел што го гледав од Neptun, и тој е тука негде до цена.
До кога ќе го држат тој модел (истиот модел од Neptun, првиот линк што го пратив) во Setec???
И ако го тргнат тој модел, дали за 3 месеци, овој од 60,000 што го пратив дали ќе му падне цената за 3 месеци????


И уште нешто.
Уште 2 телевизори ќе ми требаат, не ми е важна големината ама да не бидат испод 25 инчи. Резолуција 1080p ќе е доста, немора да е smart телевизор, ќе се користи за во мојата соба и спална соба, и ќе биде за на ѕид закачен. Пратете што ќе најдете од сајтовите по продавниците овде.
Може и 2 исти модели, нема ништо да ми смени.
Гледајте до 9-10, 000 да биде.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Епа денес пак имав прилика да отидам до Нептун што е до Бриколаж, и си прашав убаво.

Тие постарите серии, поточно тие модели што ги гледав Q60 и Q60T ми рекоа веќе дека во опште не ги произведуваат од Samsung.

Е сега имаат од новата серија QLED телевизори, ама најевтиниот им е 90,000.

Не фала и чао пријатно. Телевизор од Нептун не зимам.

Ми рекоа дека во Setec може биле поевтини оти они новата серија порано ја донеле, па затоа таму најевтиниот Samsung QLED е 60,000 денари, па така да изгледа дека од Setec ќе земам.


Ќе прашам уште еднаш, ако знае некој дали цените на овој телевизор подоле ќе паднат за едно 2 месеци?

Јас како што разбрав постепено ќе опаѓале цените, ама не се знае дали ќе паднеле за едно 3 месеци.

 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
koj e ekspert,prasane,tv arieli 32 slikata trepka,PRICINA i otprilika kolku bi kostalo popravka????????
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
425
Поени од реакции
8
Здраво,

Би сакал да земам 32' телевизор,но не се разбирам толку во спецификациите кој ги нудат.Дали некој знае кој е моментално Best buy 32' телевизор на пазарот ( Сетек, Нептун....). Воедно би сакал да е смарт, да има wi-fi и вграден рисивер за да можат да се гледаат дигиталните канали од телекабел.


Предлог?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Здраво,

Би сакал да земам 32' телевизор,но не се разбирам толку во спецификациите кој ги нудат.Дали некој знае кој е моментално Best buy 32' телевизор на пазарот ( Сетек, Нептун....). Воедно би сакал да е смарт, да има wi-fi и вграден рисивер за да можат да се гледаат дигиталните канали од телекабел.


Предлог?
За дигиталните канали се што е потребно (веќе го имаат сите телевизори) е DVB-T односно DVB-T2(втора генерација).
Имаш цени од-до....HD Ready или FHD.....бренд итн. 32ките останаа на максимум FHD
Према парите овој ТВ вреди (колега од работа го има како втор ТВ, задоволен е), FHD, WiFi
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
48
Поени од реакции
46
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ако ти е стрикно буџето лимитиран на 23000 ден, тогај евентуално Хитачи или Грундинг. Од исти власник се Вестел.
Хитачи користе квалитен панел, ама незнам дали има 4 јадрен процесор, додека Грундинг пише дека има.
https://www.neptun.mk/categories/televizori/HITACHI-55-HAK-6150
https://www.neptun.mk/categories/televizori/GRUNDIG-55-GDU-7500-B
Ако можеш да го растегнеш булето за до 26000 имаш веќе докажан квалитет Самсунг лански модел за 26000.
https://www.neptun.mk/categories/televizori/SAMSUNG-UE-55-RU-7092-UXXH
Е сега гледам на овај модел е назначено 5 години гаранција за 26700 ден. Барем на сликата.
Иди прашај ако даваат на Самсунг продужена гаранција 5 години.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
48
Поени од реакции
46
Ако ти е стрикно буџето лимитиран на 23000 ден, тогај евентуално Хитачи или Грундинг. Од исти власник се Вестел.
Хитачи користе квалитен панел, ама незнам дали има 4 јадрен процесор, додека Грундинг пише дека има.
https://www.neptun.mk/categories/televizori/HITACHI-55-HAK-6150
https://www.neptun.mk/categories/televizori/GRUNDIG-55-GDU-7500-B
Ако можеш да го растегнеш булето за до 26000 имаш веќе докажан квалитет Самсунг лански модел за 26000.
https://www.neptun.mk/categories/televizori/SAMSUNG-UE-55-RU-7092-UXXH
Е сега гледам на овај модел е назначено 5 години гаранција за 26700 ден. Барем на сликата.
Иди прашај ако даваат на Самсунг продужена гаранција 5 години.
Aha, konkretno me interesirase od ovie dva koj e podobar izbor.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom