Koментари за контрацепција

Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Можеби пишува, ама јас требаше да добијам на 22.11, ми каснеше 10 дена и направив тест Sure Check - негативен, и сеуште немам добиено (17 дена ми доцни) :oops: Затоа планирам да проверам преку крв, а се прави со упат од матичен, ќе ти заокружи таму што треба да се испита и тоа е.
Тестот за потврдување на бременост се вика βhCG или Human chorionic gonadotropin, препорачливо е да се направи во подоцнежна фаза на каснење на циклусот,пример две недели од датата на која требало да добиете.Се зема крв од вена...може да го направите тестот во Институт за Клиничка биохемија при Клинички Центар Скопје или по приватниве поголеми лаборатории.Точен е во таа фаза 100%.Во однос на контрацепција сум против,единствено ако сте во плодна фаза па се дешава пукање на кондом и внатрешна ејакулација...,но тоа би требало да се случува мнооогу ретко, да не кажам ич доколку нејќете несакана бременост:) Т.е за да не дојде до зачнување,подобро е и да се одбегнуваат односите тие неколку денови кога сте во плодна фаза,макар и со кондом.Кога веќе ќе се случи,тогаш најпаметно е да се земе контрацепција.Апчето делува 72 часа,најефикасно е во првите 24 часа,понатаму активноста се намалува.
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FHuman_chorionic_gonadotropin&ei=u4_DUOjSFfGL4gTo5ICACw&usg=AFQjCNErs7Zys63hUuhPVxwJddw0effMzA&bvm=bv.1354675689,d.bGE
 
Член од
6 декември 2012
Мислења
37
Поени од реакции
3
Јас сум слушнала дека после 10 12 дена од односот може да се направи тест за бременост преку крв....
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Тие Норлево ебат маме,цел ѕид на матката го разорува со цел да не фати спермата.И за да се избегне ризик од пукање на кондом коа ќе осети фраерот дека е при крај,нек го извади ,потегни му го неколку пати и нека попрска на место по желба на девојката,побезбедно едино со целибат.:D
 
Член од
6 декември 2012
Мислења
37
Поени од реакции
3
Денес прокрварив малку дали тоа значи дека апчето си ја извршило својата работа ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Денес прокрварив малку дали тоа значи дека апчето си ја извршило својата работа ?
Не може апчето да не си заврши работа, ти реков, уживај и не се секирај зошто со ова напнување месец дена нема да добиеш, поради нервна база.
 
Член од
6 декември 2012
Мислења
37
Поени од реакции
3
Благодарамм многу се надевам друг пат нема да ми потреба....можеби и овај пат џабе го пиев ама страв со ке прајш инаку имам страшни болки во стомакот како пред доаѓање...се надевам дека ке ми дојде со побрзо да не го мислам :*
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Благодарамм многу се надевам друг пат нема да ми потреба....можеби и овај пат џабе го пиев ама страв со ке прајш инаку имам страшни болки во стомакот како пред доаѓање...се надевам дека ке ми дојде со побрзо да не го мислам :*
Хепа тоа апче е многу силно, фактички абортус ти прави, цела матка ти ја распаѓа и нормално е да искрвариш ама и не мора. Затоа и ти се и болките. Уживај ајде и не му ја мисли. Само гледај апчево да не го употребуваш често, уште еднаш двапати во животот макс, зошто предизвикува стерилитет.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Жена ми сака да стави спирала, ама читам доста негативни коментари околу ова. Е сега ме интересира што е разликата помеѓу некоја си Мирена и бакарна спирала? Дали некоја има ставено, па да сподели искуство?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Жена ми сака да стави спирала, ама читам доста негативни коментари околу ова. Е сега ме интересира што е разликата помеѓу некоја си Мирена и бакарна спирала? Дали некоја има ставено, па да сподели искуство?
Pred da se resam da gi mi secnat kanalite, prasav za spirala ginekologot rece deka Mirena e bolja od bakarnata, vo sekoj slucaj konsultirajte se so vashiot ginekolog, i chitajte iskustva na net, nekogas dosta pomagaat pri izbor.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
80% читам негативни искуства :unsure:
Zatoa nejkev ni da ti pisam da ne te plasham moze ne e vistina, ama mi ima kazano doktorot deka imaat nekoj i posledovatelno tumor razvieno, on vika deka nemora da e povrzano so spiralata ama ... prasajte prvo ako ne, apcinja ili kondomi .
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Женска ми еднаш не беше сигурна дали ќе остане трудна па и ставив со корнфлексот сабајле еден ап.Сеа ми е бивша :toe:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Zatoa nejkev ni da ti pisam da ne te plasham moze ne e vistina, ama mi ima kazano doktorot deka imaat nekoj i posledovatelno tumor razvieno, on vika deka nemora da e povrzano so spiralata ama ... prasajte prvo ako ne, apcinja ili kondomi .
Користеше апчиња, ама имаа негативни ефекти. Повраќање, главоболки такви работи. А со кондоми не ни е убаво.
Не дека не пазам де, ама кога си сигурен е друго.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Ги има некоја користено Јаз?
Не ме интересира дали ве заштитиле од бременост, туку какви несакани ефекти може да има со тоа што ги пиеш. Ми ги препиша гинеколог бидејќи последниве месеци имам ОГРОМНИ болки пред, за време, после добивање, грчеви низ цел месец, не се издржува повеќе. Малце ми е шубе дека хормони, али ако помагаат за болка не би се мислела двапати.
 
Член од
22 јуни 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво сакам од вас совет вчера имав односи со моето момче се беше убаво ама кога сврши дечкоми кондомот беше во мене потоа веднаш зедов од апчето штое после ден дали има можност да бидам бремена
...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom