Kia Ceed, Opel Astra GTC или Seat Ibiza?

Член од
24 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
5
ja sum za opelot germanska masina nema smrt
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Опелот уште германски да беше....

Од горенаведениве мислам дека би одбрал Opeal Astra GTC.
Викаш Опел не е германски? Можеби е француски, не сум знаел.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.602
Поени од реакции
3.306
Од овие, гласам за Ибицата. Опелот е тиња. . . имав GTC, ја шитнав на 15.000 км!
 

peppeGT

BMW piacere di Guidare...
Член од
10 април 2009
Мислења
363
Поени од реакции
12
Викаш Опел не е германски? Можеби е француски, не сум знаел.
Da deka korenjata se germanski za prv pat formirana 1862g od Opel Adam No dokolku pocnuva so proizvodstvo na masini za sienje i velosipedi.
Podocna posle negovata smrt 1900g.negovite sinovi vlagaat vo sorabotka so Drracq (F) i so pedcite na Alfa Romeo (I). i gi pravat prvite motori na Opel dokolku ostanatoto ne e nivno.30tina g. podocna stanuva 50% del na GM General Motors. sto do den denesen e taka.......site auto od opel so gi poznavame denes i od minatoto znaci se pogolem % se made in USA taka so nemoze da se kaze deka opel e germanski....mada e roden vo Ger.
Edinstvenata marka na auto (OPEL) sto ima mn. iminja zavisi u koj del od svetot se gledaat..........
1.OPEL-Anglia - Vauxhall
2.OPEL-Australia - Holden
3.OPEL-USA - GM
4.OPEL-Juzna Amerika - Chevrolet

http://it.wikipedia.org/wiki/Opel
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Једино за Ибицата сега сум сигурен дека се прави само во Шпанија... иначе за другото, изглед има ептен добар ова новата...
 

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
18
Opel Astra GTC дефинитивно без размислување.А инаку предходниот модел на ибица ми е поубав од сегашниот.Сегашниот ми изгледа како некој фен за коса :))).
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
Шкарт материјали(пластики и сл.), шкарт завршна обработка....
воглавно проблеми со пластичните делови...
опел како фирма, отсекогаш имал проблеми со контролата на квалитетот на неговите волзила....старите вектри страдаа од шкарт ребрасти каиши(катастрофален проблем), шкарт LCD дисплеи....астрите стари имаа проблеми со седиштата, вратите не се затвараа после 10 000 km...смешно за таква фирма...
Иначе 5-те звезди на NCAP не значат нишо за квалитетот на возилото...денеска секое 2-ро возило има 5 звезди.....[/


Браво за напишаното се е шкартно на неа! Пошто имам опел астра и можам да кажам дека пластиката е на нај ниско ниво и завршна обработка тапа! А за моторот немам збор не е за спортско возенје али ок е за мараклии.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Моторот на Астрата ( за класик зборувам) и не е така лош но пластиката стварно не е на завидно ниво лесно се оштетува и крцка, а рачките за прозор испаѓаат, но за тие пари е сосема задоволителна кола.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
За ибизата незнам, не сум се заинтересирал што како, ама за другиве две знам дека имаат доста сериозни маани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom