Kajgana Song Contest #289- Без тапани

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.824
Поени од реакции
23.284
Ако се само перкусии?
Интересна тема btw
Ако под тоа подразбираш вибрафони, чинели, камбани/ѕвона во смисла ова:

1716220776706.png

секако дека може.

Целата поента ми е дека тапанот во одредени песни ми го ебе mood-от на самата песна и не секогаш е потребен. И ова за мене било од секогаш, од кога слушам музика. Најчесто се работи за балади ама не мора да значи.

На пример во Road Trippin од Red Hot што ми е бај д веј омилена песна од нив темата е патување и позитивни вибрации па е прекрасно скоцкана и тапанот само би ја ебал атмосферата.

Во Whorehouse Blues на Motorhead темата е боемскиот живот низ годините на бендот па е убаво направена со изоставен тапан.

Бас линија кај рап или електронски песни го "рачунам" како тапан затоа што тоа му е и функцијата во песната, имитација на тапан, наместо некој да ти свири тапан и да ти држи бит додека ти рапуваш или миксаш винили, бас линијата ти ја прави таа мимикрија на тапанот.

Од друга страна контрабасот и електричната бас гитара се друго башка.

Мајсторијата на музичарот/музичарите е да знае дека не секогаш има потреба од тапани, да го препознае тој момент кога ќе дојде и да ги тргне и така да ја склопи песната без нив, а ние тука да одбереме која ни е најубава од таквите. Ете ова би било малку подолго појаснување што поконкретно ми е замислата, иако како што гледам од досегашните песни постирани се си е во ред, сфатиле луѓето на што мислам.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.155
Поени од реакции
57.639
Ако под тоа подразбираш вибрафони, чинели, камбани/ѕвона во смисла ова:

Прегледај го приврзокот 417553

секако дека може.

Целата поента ми е дека тапанот во одредени песни ми го ебе mood-от на самата песна и не секогаш е потребен. И ова за мене било од секогаш, од кога слушам музика. Најчесто се работи за балади ама не мора да значи.

На пример во Road Trippin од Red Hot што ми е бај д веј омилена песна од нив темата е патување и позитивни вибрации па е прекрасно скоцкана и тапанот само би ја ебал атмосферата.

Во Whorehouse Blues на Motorhead темата е боемскиот живот низ годините на бендот па е убаво направена со изоставен тапан.

Бас линија кај рап или електронски песни го "рачунам" како тапан затоа што тоа му е и функцијата во песната, имитација на тапан, наместо некој да ти свири тапан и да ти држи бит додека ти рапуваш или миксаш винили, бас линијата ти ја прави таа мимикрија на тапанот.

Од друга страна контрабасот и електричната бас гитара се друго башка.

Мајсторијата на музичарот/музичарите е да знае дека не секогаш има потреба од тапани, да го препознае тој момент кога ќе дојде и да ги тргне и така да ја склопи песната без нив, а ние тука да одбереме која ни е најубава од таквите. Ете ова би било малку подолго појаснување што поконкретно ми е замислата, иако како што гледам од досегашните песни постирани се си е во ред, сфатиле луѓето на што мислам.
Пред се мислев на claps, shakers, claves, cowbells, дел од ритам секцијата али не се тапани.
Океј јасно (y)

 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.712
Поени од реакции
19.826
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.101
Поени од реакции
35.598
... би рекла музика без бубњеви, тапан ми асоцира на народен музички инструмент како тарабука, там там, оотсузуми, конга и тапан. :toe:
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.564
Поени од реакции
34.943
:sakasuste:
Избришано.

Темата е „Без тапани“. Кому му се учествува повелете. Кому не му се учествува не е задолжително.
Се надевам дека е појасно.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
387
Поени од реакции
765
:sakasuste:
Избришано.

Темата е „Без тапани“. Кому му се учествува повелете. Кому не му се учествува не е задолжително.
Се надевам дека е појасно.
Натпревариве се од љубов спрема музиката нели? Сусаро секако немаше да ги земе тапаните за гласање. Сега те замолувам да го избришеш и мојот пост, нема да учествувам. Срамота !
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.564
Поени од реакции
34.943
Натпревариве се од љубов спрема музиката нели? Сусаро секако немаше да ги земе тапаните за гласање. Сега те замолувам да го избришеш и мојот пост, нема да учествувам. Срамота !
Точно така. Натпревариве се од љубов спрема музиката.
За сеир постојат други подфоруми.
Пред се, треба да се почитува отварачот на темата. Темата е таа, ако ви се допаѓа ок, ако не ви се допаѓа, не мора да се учествува по секоја цена.
Нема апсолутно никаква потреба да се уништува темата со непотребни постови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom