Kajgana Song Contest #289- Без тапани

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.832
Поени од реакции
23.346
На времето имав еден став, кој во голема мера го имам и денес, дека во многу песни тапаните се непотребни. Посебно кога се работи за тажни песни и балади дава пожив, динамичен, ритам кој се коси со тагата, очајот, маката. Оваа недела бираме најдобра песна каде што нема тапани. Ги има доволно и супер звучат.

Напомена: Да не е класична музика, Бетовен, Моцарт и слично, не е тоа поентата. Бираме од овие општонародните музики, поп, рок, слично, замислата е дека една песна од таа сфера може да биде убава и без присуство на тапан. Препорачливо вокална.

Ако запнете, ќе ви помагам со сугестии.

 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.762
Поени од реакции
18.327
Бас линија се рачуна ко тапан?
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.832
Поени од реакции
23.346
Бас линија се рачуна ко тапан?
Ако целиш на технаџико/трансерка трака, да речеме дека се рачуна. Ако не е електронска може. Еве Луси, Ристовски и Пациентка одлично ме сфатија на што мислам.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.173
Поени од реакции
57.700
Ако се само перкусии?
Интересна тема btw
 

Kajgana Shop

На врв Bottom