Kajgana Movie Awards 2016

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.368
Вкупно 42 филма номинирани во 15 категории. По број на номинации води Nocturnal Animals со 6, пред Fences со 5:

Nocturnal Animals 6
Fences 5
Hacksaw Ridge 4
The Handmaiden 4
La La Land 4
Lion 4
Manchester by the Sea 4
Hell or High Water 3
The Wailing 3

Останатите филмови имаат по 2 или 1 номинација. Ејми Адамс и Дензел Вашингтон имаат по 2 номинации, но Ејми за два различни филма во иста категорија, а Дензел за ист филм во две различни категории, а својата втора номинација ја заработи и Џејк Гиленхал, откако и лани беше номиниран за Southpaw.

Како да гласате? Преку овој формулар: https://goo.gl/CvwCM9 , но овојпат е задолжително да сте логирани со вашиот google account, инаку нема да може да гласате (ова е со цел да се спречи полнење на гласачките кутии и носење гласачи од Пустец).

Во секоја категорија може да се гласа само за една опција.

Може да гласате за која категорија сакате. Ако ги немате гледано филмовите во некоја, оставете ја празна. Задолжително е да се гласа само за најдобар филм (претпоследното прашање).

Последното прашање - ако сакате, може да ги оцените сите номинирани филмови за најдобар филм со оценка од 1 до 10 (1 е најслаба, 10 најјака). Ова ќе ми послужи во случај да е изедначена борбата во главната категорија (како што и се случи лани). Доколку е изедначено во другите категории, ќе помогне претходниот формулар, во кој номиниравте филмови. Во секој случај, само еден победник мора да се избере.

Гласањето завршува за 10 дена, во недела, 19.03.2016 во 17:00 часот.

Бујрум на дискусија!
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Demolition бе :(
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.368
Официјално - гласањето е завршено, и да сакате, веќе не можете да гласате. Гласовите се сумирани, победниците во сите категории познати. Останува само да бидат презентирани победниците. За тоа, наскоро!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.368
Јас навистина се извинувам што толку долго чекавте да ги дознаете победниците по категории на овогодинешните Kajgana Movie Awards. Се обидував да најдам некој начин за повторно друг да ги презентира наградите, за да биде поинтересно, но заглавив со идејата затоа што имаше малкумина пријавени. Одлучив, оваа година да поканам 15 форумџики, и тие да го имаат главниот збор при презентирањето на категориите и победниците по категории. И поканив 15 дами, но мал број од нив ја прифатија поканата, па затоа ќе мора секоја од нив да презентира по неколку категории: минимум една која самостојно си ја одбрала, и една која ќе и биде доделена од мене. Да не должиме многу, јас се одјавувам од темава и го давам микрофонот на @Anon , @Corvus , @Вокерка , @Patience , @Agda Beata и @shumecha.tableta . Повелете, ladies.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Еве јас како најеминентна дама на форумов (а и пошироко), ќе го отворам претставувањето на овогодинешните победници на КМА (Kajgana Movie Awards).

Во категоријата најдобар документарец (една од повозбудливите категории), номинирани беа:
  • Before the Flood
  • Fire at Sea
  • Life, Animated
  • O.J.Made in America и
  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
Со цели 9 гласа и дури 50% од сите 18 гласови, КМА статуетката ја даваме на... DRUMROLL...

Before the Flood
[DOUBLEPOST=1492627559][/DOUBLEPOST]ГО ВИДОВ ВЕЌЕ ПОБЕДНИКОТ НЕ СЕ КРИЈ ШУМЕЌА
 
Последно уредено:

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Номинирани за најдобра драма:

46904d3093aaeefb88633cf08eef985ea0935e361837c146080499562f974608.jpeg Fences_(film).png lion_ver3.jpg
manchester-by-the-sea.jpg rBVaJFiUP_OABxDCAAUoGDW544c050.jpg


ИИИИ ПОБЕДНИКОТ ЕЕ...

Да бе, ти мислеше одма ќе ти кажам ја.
Така идело тоа.

Хах.

Хехе.

Хехехе.

Хехехехе.

Ко да нервира малце, а?

Ај уште малку. :icon_lol:
Деее поленка, донт секирација. Џст рилекс енд уживанција.

Можеш, ти, ај.

Даље идееее, даље идееее...

Никој не иде. Чекај малце па и ти, реклами треба сеа.


Ма, где журиш?

Ма где журиш, бато бре? :свиркам:

НЕ МИ ШИРИ НЕГАТИВНА ЕНЕРГИЈА!!!!!!!!!!
Ок? :icon_mrgr:
Е НЕ ВИ КАЖУВАМ! :kezec::kezec::kezec::kezec::kezec:
Малку скриен предмет т.е. филм да си поиграме.

Кликајте си на постерите од филмовите погоре.

Кој последен магареец, стоп за сите се важиии. :ROFLMAO:

Толку од мене, поздрав. :D Кој видел претходно, видел.
Живи, здрави, весели, по дома. Ај чао. :ROFLMAO:
 
P

Patience

Гостин
Ми претставува посебна чест и задоволство што сум поканета да бидам дел од оваа церемонија. Ваша задача беше да гледате филмови, да гласате, а моја да Ви го откријам победникот во категоријата најдобра акција/авантура.

Номинирани беа:

Deadpool
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
Hunt for the Wilderpeople
The Accountant

А победник е:

Hacksaw Ridge
(со 45,8% од гласовите)

Честитки.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Дами (I'm looking at you @Anon) и Господа,
добредојдовте по втор пат (неофицијално трет) на најголемиот Кајгана настан на годината, најпрестижниот виртуелен евент во филмската уметност, КАЈГАНА ОСКАРИ или KAJGANA MOVIE AWARDS 2017!

Особена чест ми претставува да презентирам една, не толку популарна кај понежниот пол, категорија. И како единствен женски претставник од истоимената тема на форумов, би сакала да ги охрабрам и повикам моите драги софорумџики да му дадат шанса на жанрот и се вклучат во жестоките дискусии што се водат на темата НАУЧНА ФАНТАСТИКА

Доста ми гледавте во gown-от, да ги погледнеме номинациите


Arrival

Captain America: Civil War

Passengers

Rogue One: A Star Wars Story

Star Trek Beyond


И добитникот на овогодинешниот Златен Омлет во категоријата Научна Фантастика е:

Arrival

со 39,1% од гласовите.


Stay tuned!
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.354
Личноста Х ѝ го хакна профилот на бедес Агда за да ви ја претстави најдобрата комедија/мјузикл. I repeat: Агда е бедес и никогаш не би се согласила доброволно да претстави некаков лејмерски мјузикл.
Да не должам многу, еве ги номинациите за најдобра комедија/мјузикл:


Deadpool
Hunt for the Wilderpeople
La La Land
Moana
Toni Erdmann


A победник е:



Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♫♫♫♫♫♫Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ


со 50% од гласовите.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Кхм, благодариме. :kruna:
Продолжуваме со победникот за Најдобар странски филм за 2016.

Номинирани:
Elle (Франција)
Perfect strangers (Италија)
The handmaiden (J. Кореја)
The wailing (Ј. Кореја)
Toni Erdmann (Германија)

(се чувствувам ко Џонтра во Moviespotting :D)

Победникот:

со освоени 37,5 % од вашите гласови.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Last but not least, категоријата за Најдобар хорор/трилер.

Номинирани беа:

10 Cloverfield Lane
Nocturnal Animals
The Handmaiden
The Wailing
Train to Busan

Со 37,5% од гласовите Златниот омлет оди кај:


Oh, no no, guys wait. Вистинскиот победник е:

NA.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom