Kуќи опседнати од духови?

Член од
24 ноември 2011
Мислења
196
Поени од реакции
111
Дервиш.

Заглавен е помеѓу световите. Каде би одел. Околијата на цементара била порано гробишта доколку не си знаел. Мојата прабаба таму била погребана, но потоа после неколку години однесени се коските во бутел нормално со сите православни церемонии. Но имало и такви гробови кои не се пренесени во бутел . А таму е сегашна цементара, многу куќи од кои веке и мештаните си ќутат доколку во кујната ненадејно се вклучи чешмата. На тоа веќе се навикнале. Нормално ова никој нема официјално да ти каже, но тоа е домот на духовите таму се закопани нивните тела а подоцна гробовите растурени...
ти верувам, да речеме дека сите тие нешта поврзани со гробиштата и сл се средат, што понатаму со тие духови?ќе си отидат мирни од земјата?
--- надополнето: 18 јануари 2012 во 03:11 ---
мн е лесно да се повика дух но тешко е да се насочи, ме интересира што диктати им задаваат тоа дервишите, мантри и сл..секогаш ме интересирала оваа тема, знаеш од прилика каде да набавам книги, дела со таква содржина?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
ти верувам, да речеме дека сите тие нешта поврзани со гробиштата и сл се средат, што понатаму со тие духови?ќе си отидат мирни од земјата?
Kој би знаел, на тоа прашање никој со точност не би знаел да одговори.

мн е лесно да се повика дух но тешко е да се насочи, ме интересира што диктати им задаваат тоа дервишите, мантри и сл..секогаш ме интересирала оваа тема, знаеш од прилика каде да набавам книги, дела со таква содржина?
И тие духови си имаат мака па доаѓаат да се спасат, тоа дервишите го искористуваат и ѓи тераат да прават за нив работи кои дервишот го посакал, а за возврат ќе го ослободи од заглавениот свет. Но тоа никогаш не се случува, само ги искористуваат..
Како реквизити дервишите користат бројаница голема со која кажуваат мантра кој знае колку пати, камшик за да го смири духот ако почне да дава отпор. И нормално полн е со најразлични амајлии. Литература стриктно за ова нема, го учат куранот и се пренесува од колено на колено. Нормално за вакво нешто наплаќаат дебело дури и кола и неколку илјади евра паѓаат...
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
196
Поени од реакции
111
Kој би знаел, на тоа прашање никој со точност не би знаел да одговори.


И тие духови си имаат мака па доаѓаат да се спасат, тоа дервишите го искористуваат и ѓи тераат да прават за нив работи кои дервишот го посакал, а за возврат ќе го ослободи од заглавениот свет. Но тоа никогаш не се случува, само ги искористуваат..
Како реквизити дервишите користат бројаница голема со која кажуваат мантра кој знае колку пати, камшик за да го смири духот ако почне да дава отпор. И нормално полн е со најразлични амајлии. Литература стриктно за ова нема, го учат куранот и се пренесува од колено на колено. Нормално за вакво нешто наплаќаат дебело дури и кола и неколку илјади евра паѓаат...
што гадови ќе беа..и јас сум слушал..и за оџи и сл
а чудна е употребата на камшик, не ваљда духот чувствува болка лол јас мислам дека не можеш некој добар дух да направи некои гадни нешта колку и да го тераш и да му се закануваш, а и не знам дали добриот дух може да шетка по земјата, мислам дека добрите духови или души сеедно, не можат да заглават тука без оглед на тоа дали имаат или немаат гробови, дали гробовите им се овде или онде..тие веќе немаат врска со овој свет и си одат понатаму, барем јас така мислам
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
што гадови ќе беа..и јас сум слушал..и за оџи и сл
а чудна е употребата на камшик, не ваљда духот чувствува болка лол јас мислам дека не можеш некој добар дух да направи некои гадни нешта колку и да го тераш и да му се закануваш, а и не знам дали добриот дух може да шетка по земјата, мислам дека добрите духови или души сеедно, не можат да заглават тука без оглед на тоа дали имаат или немаат гробови, дали гробовите им се овде или онде..тие веќе немаат врска со овој свет и си одат понатаму, барем јас така мислам
Само господ знае, ти за да се спасиш ете за било што па и ќе направиш некое зло дело. Кај Дервишите сами си се оправдуваат, "јас не сум крив луѓето го бараат тоа од мене јас не сакам."
 
Член од
13 ноември 2011
Мислења
53
Поени од реакции
20
moram da vi priznaam deka ste dobri vo prikaznive uste malku za da vi bidat poubedlivi sekogas ima nesto ama nemoze da se najde ve molam dajte nesto seriozno kujki ima kolku sakas ali dali nekoj od vas vlegol vnatre prikaznata bez dela ne e dobra ve pokanuvam da ja posetime sekoja kuka sto mislite deka postoi nesto zlo i da go podelime rizikot zaedno slobodno pisete se sto sakate jas sum tuka za vas vo sekoe vreme da vi pomognam . i vie mene pridruzetese vo sekoja avantura sto mislite deka e interesna ne na zborovi samo so delo bez razlika sto ke se desi .pa makar toa bilo i smrt.barem ke umrime kako ljuge koi se potrudile da napravat dobri dela ike bidime ispolneti vo celina .znaci ako nema dela ima samo prikazni i somnez dali bi uspeale.e pa ve povikuvam da probame hrabrosta lezi vo vasiot strav kolku pogolema kolicina osloboduvate tolku ste poopasni.ocekuvam od vas pozitivni odgovori ,ako sakate i9 negativni mene ne mi smeta zatoa sto celta za mene e ostvarliva ali so vas vo pogolem broj ke bide mnogu polesno pridruzetemi seako se somnevate za moeto iskustvo nema da go objasnuvam ke vi go pokazam na delo pozz.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Of lele, jas na film gledam pa se krijam pod jorgan, a kamo li u zivo da vidam nesto takvo. Bi se mrdnala garant. A od druga strana mnogu me intersiraat takvi raboti i sakam da citam, gledam..
Ni sama ne znam sto sakam:D
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
NE PROPUSHTAJTE!!! sabota 21 januari, MTV1 vo 19:00 casot, emisija "Talkaci" so tema Kukata na stravot i paranormalni aktivnosti zaedno so Master
Konstantin Kaysharov
. Ne e za publika pod 16 godini poradi serioznosta i delikatnosta na temata. Timot na Master Konstantin Kaysharov
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
^ не ни мислам дека некој го гледал ова... ракомет гледавме - СИТЕ
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
loso e sto go propustiv toa ama mislam deka ne e seriozno mora da go najdime toa video poradi serioznosta na temava,
pa ako nekoj ima idea kade da se pobara neka pise
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
NE PROPUSHTAJTE!!! sabota 21 januari, MTV1 vo 19:00 casot, emisija "Talkaci" so tema Kukata na stravot i paranormalni aktivnosti zaedno so Master
Konstantin Kaysharov
. Ne e za publika pod 16 godini poradi serioznosta i delikatnosta na temata. Timot na Master Konstantin Kaysharov
ај ако сакаш нешо линкче ова она ако ја има некаде емисијата да ја гледам?!? фала однапред
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Koга ќе биде поставено видеото во мтв 1 тогаш ќе ја постирам.
Емисијата се вика талкачи.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Во Скопје имаш опседнат објект во Карпош 4. На Љубљанска улица. ЕМУС Сервис. Тој е изграден 80 година врз муслимански гробишта. 20-30 дена некаде пред велигден се случуваат лудории. Таму на времето работеле во 3 смени и еден работник видел силутета со висока капа, како Оџа - по 3 дена работникот починал. Исто така чистачките одбивале да работат 3та смена. Обезбедувањето некаде 2002 година се има толку уплашено што цела ноќ ја поминал надвор и следниот ден напуштил работа. Стоплиците од канцелариите кога правел проверки се собирале во круг, тој ги враќал назад но на следната проверка повторно ги наогал во круг.
Лично јас немам. Ми имаат кажувано комшиите од соседната зграда, кои памтат како се градело. Кога се копале темелите се појавиле гробови, но сето тоа било отстрането и продолжило да се гради. Кога почнал да функционира објектот на вработените им се случувале невообичаени случки. Од тропање со чекич а никој нема, до поворки за погреб пред очите на вработените. Викани се 7 оџи и 7 попови но тоа не престанало. Во магацинскиот дел на објектот има ставено крстови на секој носечки столб но сепак е залудно.... Се појавуваат минимум еднаш во годината пред велигден. Ноќно време.
Ова ќе се провери некој ден... :) И така чудно ми изгледало од секогаш тоа место.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ова ќе се провери некој ден... :) И така чудно ми изгледало од секогаш тоа место.
Да, кај што пишува датапонс . Оваа година во април се паѓа велигден. Значи некаде во март ќе има лудории :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom