Kуќи опседнати од духови?

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
За жал немаше камери внатре, но има аларми. Скоро секоја ноќ се уклучуваше алармот во 6-та зона. Таа е 3-4 мери под земја и била порано голема работилница. На крај за да не се уклучува алармот таму и покрај сите напори да се направи доколку е грешка. Едноставно ги исклучија сензорите на алармите во таа зона да не вознемирува....:pipi:
Интересно , али кога би се ставиле камери , во тие hot-spots ,и би се снимиле некакви докази , тоагаш ова што го кажуваш ќе добие голема тежина .. штета што на никој не му текне да ги сними :S
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Интересно , али кога би се ставиле камери , во тие hot-spots ,и би се снимиле некакви докази , тоагаш ова што го кажуваш ќе добие голема тежина .. штета што на никој не му текне да ги сними :S
Да го сними? Зошто би му било потребно и на кого? Прво сопственикот на објектот не би дозволил такво нешто затоа што сите кираџии што се таму би му избегале или би барале наламување на кириите. А и на самиот објект би му паднала цената драстично.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Да го сними? Зошто би му било потребно и на кого? Прво сопственикот на објектот не би дозволил такво нешто затоа што сите кираџии што се таму би му избегале или би барале наламување на кириите. А и на самиот објект би му паднала цената драстично.
оти ако е вистина , овоа е далеко поважно од кираџиите на сопственикот .. прво ќе докаже дека паранорманото не е мит , туку вистина , дека постои задгробен живот , многу работи носи тоа ..

А за финансии нема шо да се гриже , од коа ќе се рашире дека е вистина , има цел свет да доаѓа на тоа место
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
znaci kukata vo caur sega e zafatena,ispaga od igra,ne e mozno da se istrazuva
i toj objekt sigurno funkcionira so znaci i tamu ne moze da se vleze.
uf kolku e samo tesko da se najde nesto vistinsko
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
оти ако е вистина , овоа е далеко поважно од кираџиите на сопственикот .. прво ќе докаже дека паранорманото не е мит , туку вистина , дека постои задгробен живот , многу работи носи тоа ..

А за финансии нема шо да се гриже , од коа ќе се рашире дека е вистина , има цел свет да доаѓа на тоа место
Јас сум разговарал на оваа тема со дервиш. Тој ми кажа дека никој не може да претпостави што може да се случи во моментот кога се видливи со голо око, посебно кога се работи за многу души-енергии затоа што биле гробишта таму. Дури можат да ти наштетат, да влезат во тебе, после тоа да паднеш во голема психичка болест и ред други работи. Дервишот се занимава и со истерување на духови од луѓе, и кога го прави тоа секогаш чуствува голем страв, целата кожа му се наежува, затоа што тој дух и не знае колку е моќен па може да му наштети и дури и да го убие.

И на крај тоа не е објект опседнат со духови, туку гробишта опседнати со објект. Кој кого му смета и го опседнал ;)
--- надополнето: 17 јануари 2012 во 14:44 ---
znaci kukata vo caur sega e zafatena,ispaga od igra,ne e mozno da se istrazuva
i toj objekt sigurno funkcionira so znaci i tamu ne moze da se vleze.
uf kolku e samo tesko da se najde nesto vistinsko
Би те посоветувал да не се закачаш со овие работи затоа што можеш да настрадаш.
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
blagodaram za predupreduvajneto sum imal bliski sredbi so duh
ama ne bese iznerviran
pa za se ima prv pat
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
blagodaram za predupreduvajneto sum imal bliski sredbi so duh
ama ne bese iznerviran
pa za se ima prv pat
Најголем дел за да има лоши духови е играњето со нив. Дервишите тоа најдобро го прават, ги викаат со бројаница и молитва, им бараат да им извршат некоја работа а како за возврат ќе им помогнат да не бидат заглавени ни на овој ни на оној свет. Од кога духот ќе заврши работа, дервишот го брка исто со молитви и бројаница (голема ако некој видел) и тогаш духот станува лош. Дури дервишот ако не може да се справи со духот ја менува локацијата каде што живее, а во таа локација останува духот кој чека да му ја оствари желбата.
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
92
Поени од реакции
44
Најголем дел за да има лоши духови е играњето со нив. Дервишите тоа најдобро го прават, ги викаат со бројаница и молитва, им бараат да им извршат некоја работа а како за возврат ќе им помогнат да не бидат заглавени ни на овој ни на оној свет. Од кога духот ќе заврши работа, дервишот го брка исто со молитви и бројаница (голема ако некој видел) и тогаш духот станува лош. Дури дервишот ако не може да се справи со духот ја менува локацијата каде што живее, а во таа локација останува духот кој чека да му ја оствари желбата.
Долколку не го вознемируваме духот и доколку има шанса да се исконтактира и испита тој феномен убаво е за да се докаже натприродното и надчовечкото.Тие нам не можат да ни наштетат.Бар јас така сум чула, бидејќи не се физички присутни
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
37
miss grande totalno si vo pravo ama nekoi duhivi ne mu e vo plan da si igraat nego toa e vo nivnata priroda da bidat zlobni
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
И како може да наштетат доколку се од тој тип?
Ќе ти ја поремети психата, знаат и да фрлаат предмети по тебе, може да навлезе во тебе... Па кога твоето јас ќе биде послабо тој да биде на израз.
--- надополнето: 18 јануари 2012 во 00:29 ---
Долколку не го вознемируваме духот и доколку има шанса да се исконтактира и испита тој феномен убаво е за да се докаже натприродното и надчовечкото.Тие нам не можат да ни наштетат.Бар јас така сум чула, бидејќи не се физички присутни
Miss Grenade духот не е змија па ако не го вознемируваш нема да те возбемирува. И тој бил човек некогаш, но е заглавен помеѓу световите. А за контактирање, верувај ми дека нема да можеш уста да отвориш кога ќе го видиш.
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
196
Поени од реакции
111
Miss Grenade духот не е змија па ако не го вознемируваш нема да те возбемирува. И тој бил човек некогаш, но е заглавен помеѓу световите. А за контактирање, верувај ми дека нема да можеш уста да отвориш кога ќе го видиш.
ти си видел ли некој таков проѕирен дечко:icon_lol: ?или какви се, како изгледаат?
--- надополнето: 18 јануари 2012 во 00:55 ---
Ќе ти ја поремети психата, знаат и да фрлаат предмети по тебе, може да навлезе во тебе... Па кога твоето јас ќе биде послабо тој да биде на израз.
како може да навлезе во тебе кога и во твоето тело има дух и тој простор е искористен односно нема место за друг?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
ти си видел ли некој таков проѕирен дечко:icon_lol: ?или какви се, како изгледаат?

како може да навлезе во тебе кога и во твоето тело има дух и тој простор е искористен односно нема место за друг?
Сум имал можност, но сум одбил пријателот што беше таму ми кажа дека се мали од прилика 30 см и им светат очите. Биле повикувани покрај река со запален оган.


Како може да навлезе? Да не мислиш дека имаш мал багажник од фичо па не може? Дури и во црквата го има тоа и библијата се вика егзорцизам, кога се истерува духот кој не му припаѓа на тоа тело.
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
196
Поени од реакции
111
Сум имал можност, но сум ја одбил пријателот што беше таму ми кажа дека се мали од прилика 30 см и им светат очите. Биле повикувани покрај река со запален оган.


Како може да навлезе? Да не мислиш дека имаш мал багажник од фичо па не може? Дури и во црквата го има тоа и библијата се вика егзорцизам, кога се истерува духот кој не му припаѓа на тоа тело.
не сум имал можност да искусам такво нешто од поблиску, или пак егзорцизмот. се тоа разбирам само тешко ми е да си дадам одговор на прашањето кое ти го поставив, затоа и ти го поставив
30цм со очи што им светат?кој ги повикувал?
--- надополнето: 18 јануари 2012 во 02:15 ---
и уште едно прашање, зошто духовите опседнуваат одредена куќа како што гласи темата,што бараат таму?еве да речеме дека еден дух бара некој човек за да му се одмазди за нешто, но зошто останува во таа куќа и после напуштањето на куќата од стр на чов?или што уште бара во таа куќа, зошто му е кога тој не е материја а во нематеријалниот свет не постојат граници иако да речеме се испреплетува со материјалниот - куќата во случајот?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
не сум имал можност да искусам такво нешто од поблиску, или пак егзорцизмот. се тоа разбирам само тешко ми е да си дадам одговор на прашањето кое ти го поставив, затоа и ти го поставив
30цм со очи што им светат?кој ги повикувал?
Дервиш.
и уште едно прашање, зошто духовите опседнуваат одредена куќа како што гласи темата,што бараат таму?еве да речеме дека еден дух бара некој човек за да му се одмазди за нешто, но зошто останува во таа куќа и после напуштањето на куќата од стр на чов?или што уште бара во таа куќа, зошто му е кога тој не е материја а во нематеријалниот свет не постојат граници иако да речеме се испреплетува со материјалниот - куќата во случајот?
Заглавен е помеѓу световите. Каде би одел. Околијата на цементара била порано гробишта доколку не си знаел. Мојата прабаба таму била погребана, но потоа после неколку години однесени се коските во бутел нормално со сите православни церемонии. Но имало и такви гробови кои не се пренесени во бутел . А таму е сегашна цементара, многу куќи од кои веке и мештаните си ќутат доколку во кујната ненадејно се вклучи чешмата. На тоа веќе се навикнале. Нормално ова никој нема официјално да ти каже, но тоа е домот на духовите таму се закопани нивните тела а подоцна гробовите растурени...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom