Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување
S

Stef Bachatero

Гостин
Не е едно-исто. Точно, дизајн на темплејт подразбира дизајнирање во фотошоп или со други зборови слика за тоа како би изгледал темплејтот, но ти во постот најгоре не си напишал дизајн на темплејт во фотошоп туку некој да изработи темплејт во фотошоп од нула.. :) Едно-исто е? :)
--- надополнето: 9 мај 2013 во 16:12 ---

Ете јас сум џумлар, но не те сватив од одма. :D
--- надополнето: 9 мај 2013 во 16:14 ---

Ова е вордпрес, како што гледам све ти отвара.
www.atletiks.mk
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Oва веќе е Џумла. Проверив на Хром и Мозила, на Мозила не го појавува ротаторот и аткуелно, а менито не работи и на двата прелистувачи. Мислам дека проблемот е до темплејтот односно до Т3 Frimework, инсталирај ја последната верзија на Т3 Frimework за Joomla2.5, мислам дека ке се оправи, ако не пиши ќе бараме чаре. Еве линк за симнување http://www.t3-framework.org/downloads.html
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Oва веќе е Џумла. Проверив на Хром и Мозила, на Мозила не го појавува ротаторот и аткуелно, а менито не работи и на двата прелистувачи. Мислам дека проблемот е до темплејтот односно до Т3 Frimework, инсталирај ја последната верзија на Т3 Frimework за Joomla2.5, мислам дека ке се оправи, ако не пиши ќе бараме чаре. Еве линк за симнување http://www.t3-framework.org/downloads.html
А како се прави facebook login има некоја екстензија?
Или добар водич?
Друго кога ќе направиш share на страната да пишува од meta таговите го направив али не сака не знам зашто..
P.S сеуште не работи...
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
А како се прави facebook login има некоја екстензија?
Или добар водич?
Друго кога ќе направиш share на страната да пишува од meta таговите го направив али не сака не знам зашто..
P.S сеуште не работи...
Понова верзија од темплејтот симни или смени го темплејтот, јас мислам дека до темплејтот е проблемот.
Екстензии има колку сакаш на официјалниот сајт http://extensions.joomla.org/extensions/social-web/social-display/facebook-integration
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Помош!
Во последните сајтови користев cloudbase
што е супер многу ми е од корист

ама сега се јавува проблем што не ми се јавил до сега
зафатениот простор во ц-панел расне
пред една недела беше 170 МВ сега е 210

го чистам кешот од џумлата ама ништо?
Искуства?
или искуство јок?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Помош!
Во последните сајтови користев cloudbase
што е супер многу ми е од корист

ама сега се јавува проблем што не ми се јавил до сега
зафатениот простор во ц-панел расне
пред една недела беше 170 МВ сега е 210

го чистам кешот од џумлата ама ништо?
Искуства?
или искуство јок?
Некоја екстензја (компонента, модул..) прави логови на ц-панел-от и го полни хост просторот, најди која екстензија го прави тоа и ислкучија екстензијата или ако има опција само подеси истата екстензија да не прави логови. Мене ми правеше проблем sh404sef компонентата.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
фала
галеријата
simpleimagegallery
само да се кликне на сликите и се преплавува фолдерот со кеш
Само 210? Подобро жртвувај и 500 на кеш отколку споро вчитување на страница. Просторот на диск можеш да го зголемиш, а изнервиран корисник тешко да вратиш назад ...
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Само 210? Подобро жртвувај и 500 на кеш отколку споро вчитување на страница. Просторот на диск можеш да го зголемиш, а изнервиран корисник тешко да вратиш назад ...
ама сајтчето е мало, кога го направив немаше ни 100, ставив некој слики од тогаш не беа преголеми и си расте... Проблемот е тука што ќе надминеше 250 има, и немаше да забележам и после ќе си имав работа со изнервиран корисник. Вака барем ќе знам или да прикупам простор или да ја сменам галеријата
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Проблем ми се јави на www.atletiks.mk
Помош некој?
Table './barevolu_motivirajse/yce5t_session' is marked as crashed and should be repaired SQL=INSERT INTO `yce5t_session` (`session_id`, `client_id`, `time`) VALUES ('fb59ed47e67f3ce8e535fc7305b7b621', 0, '1375996345')
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
Знае ли некој како да вратам модул доколку е веќе избришан ? Или некоја опција да се направи бекап на сајт но без да се избришат артиклите кои се пишувани после последниот направен бекап ?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Знае ли некој како да вратам модул доколку е веќе избришан ? Или некоја опција да се направи бекап на сајт но без да се избришат артиклите кои се пишувани после последниот направен бекап ?
Може да го вратиш само ако е избришан oд lagacy file manager oд cpanel. Ако е анинсталиран преку администраторскиот панел неможеш да го вратиш.
Невозможно е да ги има содржините кои се правени после последниот бекап. :)
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Знае ли некој како да вратам модул доколку е веќе избришан ? Или некоја опција да се направи бекап на сајт но без да се избришат артиклите кои се пишувани после последниот направен бекап ?

Можеш во секое време одново да го инсталираш модулот и во подесувања да го подесиш како што си бил
Кој модул е?
Ако го вратиш бекапот сосе модулот ќе се постави старата верзија со старите артикли новите ги нема, треба да ги ставаш артиклите наново така ти одзема повеќе време
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Кога кликам на read more ми го дава само делот под read more. Има начин да се покажува цел артикл?

И тоа read more ми е целосно копче, како да го направам да ми биде само read more текст?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Кога кликам на read more ми го дава само делот под read more. Има начин да се покажува цел артикл?

И тоа read more ми е целосно копче, како да го направам да ми биде само read more текст?
Нормално дека има начин. :) Во админ панелот влези во Content > Article Manager > Options и ке видиш опција Show Intro Text која треба да ја овозможиш, oзначи show или enable.
A за read more копчето во css ке треба да прочепкаш, имаш background color или background image во сетот за read more, тргни ги, може евентуално и рамка да има тргни ја и неа, ке ти пстане само текстот read more.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom