Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Имам проблем при инсталација на Joomla 3.0.2

Magic Quotes GPC Off No
Пробував преку php.ini фајл да го направам не можи. Како да го средам?
Кажи нешто попширно околу проблемот за да ти помогнеме. Што грешка ти јавува, до кој чекор стигаш итн.?
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Немам користено јоомла поодамна ама имам проблем за кој немозам да си најдам решеније :) вака изработувам сај на кој имам поставено модули на интерфејсот првата страна и сега ти се модули кои вртат артикли нели од категориј и сл и сега исто ми се поставени како на демото ,ама кај демото кога кликаш на артикал го отвара него и од страна останатите модули и сл ,додека кајмене секој од артиклите го отвара под модулот кој е ставен на позиција најзгоре нзачи проблемов е тоа да не останува модулот него само артиклот кога ке се отвори :)
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Немам користено јоомла поодамна ама имам проблем за кој немозам да си најдам решеније :) вака изработувам сај на кој имам поставено модули на интерфејсот првата страна и сега ти се модули кои вртат артикли нели од категориј и сл и сега исто ми се поставени како на демото ,ама кај демото кога кликаш на артикал го отвара него и од страна останатите модули и сл ,додека кајмене секој од артиклите го отвара под модулот кој е ставен на позиција најзгоре нзачи проблемов е тоа да не останува модулот него само артиклот кога ке се отвори :)
Отвори го модулот, преку бекенд(нели кај што го подесуваш) и од левата страна, пониско имаш подесувања кај да ти си појавува модулот(дали на почетната страна или другите страни) одбележи ја само почетната и зачувај ги промените.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Да за тоа ок ама сакав кога од артиклите што ги врти модулот кога ке одберам еден да ми го отвара некако во нов таб само содржината на артиклот а модулот да не стои како што си е на порталиве знчи кајмене си се отвара артиклот под модулот и модулот стои наднего :))))
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Да за тоа ок ама сакав кога од артиклите што ги врти модулот кога ке одберам еден да ми го отвара некако во нов таб само содржината на артиклот а модулот да не стои како што си е на порталиве знчи кајмене си се отвара артиклот под модулот и модулот стои наднего :))))
Па тоа ти кажувам во постот погоре да го изначиш модулот да ти се покажува само на насловната страна или не те разбирам добро. Дај линк од сајтот да видам, не ми е баш јасно што сакаш да направиш.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Гото средив фала во секој случај проблемот беше што артиклите се отвараат во позиција под позицијата каде што го ставам модулот и он си останува над нив јас мислев дека може да го снема кога се отвара артиклот само артиклот да останува без модулот :)
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Ми трба некој што има искуство со јоомла добро за помош првпат вакво нешо ми се дешава значи префрлам јоомла од локал хост на сервер и све работи нема ерори ама у администраторскиов дел влегувам и немозам ни во модул ни во артикл да влезам кликам пример на модул или артикл и слично и ме враќа хаха неможам да им велгувам појма неам ако знае некој фала однапред :)))
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Ми трба некој што има искуство со јоомла добро за помош првпат вакво нешо ми се дешава значи префрлам јоомла од локал хост на сервер и све работи нема ерори ама у администраторскиов дел влегувам и немозам ни во модул ни во артикл да влезам кликам пример на модул или артикл и слично и ме враќа хаха неможам да им велгувам појма неам ако знае некој фала однапред :)))
А каде те враќа? на почеток на администраторскиот панел или на почетната страна на сајтот?
Можно е кешот на сајтот или кешот на прелистувачот да зеза, исчисти ги и двата и пробај да влезеш. Плагинот за кеш намести го последен по редослед во листата со плагини.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
ме врќа на листата пример на модули да влезам нели во него кликам и ме враќа на листата пак само се рефрешира admin panelot na istoto mesto kaj [to probuvam da vlezam :) и ми ги дава заклучени кога ќе се рефрешира админот од коа нема да ме пушти во него за едит а само еден супер усер е :)
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
6
дали некој може да ми помогне околу инсталација на темплејт за joomla 2.5.6 ... нешто не ми оди ..
 
Член од
24 јануари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
6
ВЕ МОЛАМ ШТО Е МОЖНО ПОСКОРО ПОМОГНЕТЕ МИ ОКОЛУ ИНСТАЛАЦИЈА НА ТЕМПЛЕЈТ ВО JOOMLA 2.5.6 .. НЕШТО НЕ МИ ОДИ А ИНТО МИ Е МНОГУ .. БЛАГОДАРАМ
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Што проблем имаш каде заглави?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
ВЕ МОЛАМ ШТО Е МОЖНО ПОСКОРО ПОМОГНЕТЕ МИ ОКОЛУ ИНСТАЛАЦИЈА НА ТЕМПЛЕЈТ ВО JOOMLA 2.5.6 .. НЕШТО НЕ МИ ОДИ А ИНТО МИ Е МНОГУ .. БЛАГОДАРАМ
проввери дали темплејтот е за 2,5, да не ти е за 1,5 или 3. или пак провери да не ти е зипуван темплејтот заедно со некои други подзипови, ако е така одзипувај го и најди го подзипот со темплејтот.
 
На врв Bottom