Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Нормално дека има начин. :) Во админ панелот влези во Content > Article Manager > Options и ке видиш опција Show Intro Text која треба да ја овозможиш, oзначи show или enable.
A за read more копчето во css ке треба да прочепкаш, имаш background color или background image во сетот за read more, тргни ги, може евентуално и рамка да има тргни ја и неа, ке ти пстане само текстот read more.

Одлично фала.

Наредни две прашања :)

Како да направам кога ќе клилнам на линк горе во линкот да не се појавуваат датуми и такви глупости. Туку само да си биде името од артиклот.....


Дали имате некој плагин, модул за оналјн радио. Да внетнам урл, по можност да биде поп ап.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.632
Поени од реакции
853
Одлично фала.

Наредни две прашања :)

Како да направам кога ќе клилнам на линк горе во линкот да не се појавуваат датуми и такви глупости. Туку само да си биде името од артиклот.....


Дали имате некој плагин, модул за оналјн радио. Да внетнам урл, по можност да биде поп ап.


На истото место во опциите што се Content > Article Manager > Options во продолжение имаш да избереш што во артиклот(статијата) сакаш да ти се појавува, а што не, само треба да подесиш. Ако мислеше на тоа. За онлајн радио незнам дали има готови модули или плагини, но и да нема Џумла овозможува да креираш модул, во Extensions-Module Manager десната страна во горниот дел имаш NEW кликни и од таму избери Custom HTML,најди јава или хтмл скрипта/код направи ги потребните измени и стај го таму, ама ако не користиш Joomla 3 пред да го постираш кодот во Custom output треба да кликнеш на [Toggle Editor] односно треба да го исклучиш уредувачот на текст, па после да го постираш кодот. Ако сакаш то да биде попап, има многу попап плагини инсталирај и поврзи го веќе креираниот модул со попап плагинот, а модулот треба да го ставиш во Debug позиција или беспозиција.
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
329
Поени од реакции
160
Здраво имам проблем со јоомла 2.5.18. Не можам да едитувам ниту едно мени. Кога ќе кликнам за да го промена пример од category layout во category blog автоматски се одлогирам од јоомла и кога ќе стиснам логин го добивам следниот ерор: You are not permitted to use that link to directly access that page. Направив global check in, purge expired cache, и што уште не. Истото ми се случува понекогаш и со артиклите. Помош!
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.632
Поени од реакции
853
Здраво имам проблем со јоомла 2.5.18. Не можам да едитувам ниту едно мени. Кога ќе кликнам за да го промена пример од category layout во category blog автоматски се одлогирам од јоомла и кога ќе стиснам логин го добивам следниот ерор: You are not permitted to use that link to directly access that page. Направив global check in, purge expired cache, и што уште не. Истото ми се случува понекогаш и со артиклите. Помош!
Незнам точно зошто тоа се случува, гуглав но ненајдов прецизен одговор. Мене кога му се случува тоа, само кликам (го штиклирам) квадратчето пред соодвениот "item" и кликам горе во менито на edit, ова секогаш функционира.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.632
Поени од реакции
853
Ако може помош околу редиректирање на урл-а, поточно сакам да направм седново.
веќе сум на сајтот и кога кликам на Home копчето да ми и отвара/редиректира www.sajtot.mk/index.php, а не www.sajtot.mk

Проблемот е тоа што имам исклучено Use URL rewriting и кога влагам на сајот ми го отвара www.sajtot.mk/index.php (како што сакам) ама после ко ќе кликнам на Home копчето ми отвара само www.sajtot.mk/, сакам секогаш да бидеwww.sajtot.mk/index.php.
 
Член од
9 мај 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Mи треба искусен Џумла девелопер.
Барам некој кој ќе направи модерен дизајн и имплемантира WHMC.
За повеќе информации можете да ме контактирате на: skype: vinhost.mk или e-mail info@vinhost.mk или во ПП
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
95
Поени од реакции
17
Како да се дојде до некој проект за работа во Џумла? Може но не мора да биде целосна изработка на некој сајт, може да биде и нешто поедноставно, одржување или слично.

На форумот на Џумла гледам има некои проекти ставено, меѓутоа се многу стари, од 2013г. нема нов проект закачено.

?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.207
Поени од реакции
5.045
Како да се дојде до некој проект за работа во Џумла? Може но не мора да биде целосна изработка на некој сајт, може да биде и нешто поедноставно, одржување или слично.

На форумот на Џумла гледам има некои проекти ставено, меѓутоа се многу стари, од 2013г. нема нов проект закачено.

?

freelancer.com
upwork.com
dice.com

итн итн
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
95
Поени од реакции
17
Има ли тука некој мераклија за работа кој што можам да го изнајмам (за пари) да ми помага во работата во Џумла? Поточно мислам на тоа да ги разбира програмските јазици CSS, HTML, C++ итн. кои се неопходни да функционира Џумлата. Јас ги знам основните принципи на функционирање на Џумлата, имам прочитано и простудирано неколку книги за неа, меѓутоа програмските јазици не ми се специјалност.


Поздрав!
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.632
Поени од реакции
853
Има ли тука некој мераклија за работа кој што можам да го изнајмам (за пари) да ми помага во работата во Џумла? Поточно мислам на тоа да ги разбира програмските јазици CSS, HTML, C++ итн. кои се неопходни да функционира Џумлата. Јас ги знам основните принципи на функционирање на Џумлата, имам прочитано и простудирано неколку книги за неа, меѓутоа програмските јазици не ми се специјалност.


Поздрав!
Немам време да помагам за пари, но кога ќе ти треба нешто пиши ми у ПП ќе ти помогнам без пари.
 
На врв Bottom