Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување
Г

Грејвдигер

Гостин

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Фала па треба на српски да биде за србија ке биде сајтов и да те прашам да не знаеш зш неможам да најдам никаде некој темплејт од категорија ко за фотограф несо со галерија за јоомла иам еден али нешо галеријава зеза фала
 

CrazYMinD

Искусен Кајганџија
Член од
9 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
@bobanco
Probaj so drug browser, kaj mene so opera-ta pravi taka, a so ff e OK.
Фала за помошта друже...прво користев опера и кодот допишував <hr id="sustem-readmore"/> и ми успевше, после се префрлив на ff и се беше ок...сепак фала на одговорот.поззз

Во Global Configuration намести си Joomla! да праќа мејл со помош на SMTP. Тогаш ќе стига мејл за потврда кај корисниците шо се регистрираат.
Или пак можиш да си наместиш воопшто да не треба да стига мејл за потврда, па корисниците шо ќе се регистрираат ќе бидат веднаш активирани.
Брат го наместив да праќа на SMTP...и сеа ко ќе се регистрира некој пишува немози да се поври со смтп серверот..т.е незнам кај user name i kaj SMTP host со да пишам...пробав вака:SMTP host tls://smtp.gmail.com:465 i od gmail acc шо ми е, ама пак неќи, ако знаеш како да го конфигурирам би те замолил за помош..позз
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
^
ако некој знае да го објасни ова - ќе го реши и мојот проблем :pipi:


фалa:smir:
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Брат го наместив да праќа на SMTP...и сеа ко ќе се регистрира некој пишува немози да се поври со смтп серверот..т.е незнам кај user name i kaj SMTP host со да пишам...пробав вака:SMTP host tls://smtp.gmail.com:465 i od gmail acc шо ми е, ама пак неќи, ако знаеш како да го конфигурирам би те замолил за помош..позз
Mail Settings:
Mailer: SMTP Server
Mail From: petreemail@gmail.com
From Name: Petre Petrevski
SMTP Authentication: YES
SMTP Security: SSL
SMTP Port: 465
SMTP Username: petreemail
SMTP Password: petrepassword
SMTP Host: smtp.gmail.com
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
714
Мојата мака е следна:

Потребна ми е компонента за креирање на форми. Пример, сакам да се внесува име - презиме, маил, телефон за контакт, ДА СЕ ОДБИРА продукт, и да има копче "Send" нормално што сето тоа ќе го препрати до моја e-mail адреса.
Значи битно ми е да има и паѓачко мени каде што ќе може да се одбере производ.

Ајде ако користел некој да ми препорача одредена да ја рипнам процедурата на барање на истата...

Фала
BUMP :kesa:
 

CrazYMinD

Искусен Кајганџија
Член од
9 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
Mail Settings:
Mailer: SMTP Server
Mail From: petreemail@gmail.com
From Name: Petre Petrevski
SMTP Authentication: YES
SMTP Security: SSL
SMTP Port: 465
SMTP Username: petreemail
SMTP Password: petrepassword
SMTP Host: smtp.gmail.com

Фала друже одвај го решив овај проблем.поз:smir:
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Јас со јоомла су така и така али ми треба помош околу галерија за слики па никако неможам да си најдам темплејт или некој модул галерија значи немора флеш обична :smir:
 

CrazYMinD

Искусен Кајганџија
Член од
9 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
Дали некој ќе можи да ми објасни како се инсталира cURL од zip формат или ако можи некој да ми прати линк во пп во binary формат за да можам дирек да го инсталирам.позз
 
Член од
4 декември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Јас имам два прoблема со џулмава:

1.Не ми се јасни менијата. Како да направам, во главното мени да ми се наоѓаат различни секции (на пример вести, забава, занимливости...), од секоја секција да произлегува соодветна категотија ( на пример од секцијата вести да приозлегуваат вести од Макединија, од Балкан, свет... и така по неколку категории за секоја секција. Но, проблемот ми е во тоа што кога ке кликнам на секцијата Вести да ми ги даде сите вести што ги имам, а кога ке кликнам на категоријата Македонија од секцијата вести, да ми ги даде само вестите од Македонија (нешто слично како менито на идивиди).

2.Вториот проблем ми е: Кога ке ја намалам резулуцијата на некоја слика во Photoshop, и намаленава слика ја ставам во некоја содржина и на таа содржина и ставам Read more. Но кога ке кликнам на Read more,сакам да не ми ја дава сликата во намалена резолуција, туку во онаа вистинската (и ваков пример лесно може да се најде на идивиди).

...се надевам дека бев јасен.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Ај и јас да потржам помош тука почна значи со џумлата и подеси xampp ,mysql ,датабаза се тоа..и сеа нели у htdocs правеш фолдер на пример еве kajgana фолдер и у него го ставас зип фајло со џумлата и екстрахираш и после одеш http://localhost/kajgana ...и нејке да ми отворе да прдожам со инсталацијата...ПОМОШ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom