Java

Член од
8 октомври 2011
Мислења
65
Поени од реакции
48
Despod

Каква грешка? Пробав, се е ок.
No enclosing instance of M1 is accessible must quallify the allocation with a enclosing instance - во Еclipse

Стварно незнам во што е проблемот, не правам објекти од објекти па да имам грешка во конструкторот...
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Зошто несака да се направи објект на следниот начин од класа што содржи матрица?
-код-
Код:
import java.util.Scanner;
public class Matrici {
 
    public static void main(String[] args) {
        Scanner in = new Scanner(System.in);
        System.out.println("Vnesi ja dimenzijata za prvata matrica: ");
        int n = in.nextInt();
        Matrica M1 = new Matrica(n);// - Овде дава грешка
    }
}
 
class Matrica
{
    Scanner in = new Scanner(System.in);
    int mat[][];
    Matrica(int ds)
    {
        mat = new int[ds][ds];
    }
    void vrednosti(int n)
    {
        for (int i = 0; i < n; i++)
        {
            for (int j = 0; j < n; j++)
            {
                System.out.println("[" + i + "]" + "[" + j + "] = ");
                mat[i][j] = in.nextInt();
            }
        }
    }
    void zbir(Matrica M2, int ds)
    {
        int zbir[][] = new int[ds][ds];
        for (int i = 0; i < mat[0].length; i++)
        {
            for (int j = 0; j < mat[1].length; j++)
            {
                zbir[i][j] += mat[i][j] + M2.mat[i][j];
            }
        }
 
    }
}
порбај сега сигурно ќе биде
имаш некои правила за креирање на класи, да си ги научиш ;)
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
65
Поени од реакции
48
-код-

порбај сега сигурно ќе биде
имаш некои правила за креирање на класи, да си ги научиш ;)
Ништо немаш променето
Edit: Работи на следниот начин
PHP:
public class Niz {
    public static void main(String[] args) {
        Scanner in = new Scanner(System.in);
        System.out.println("Vnesi dva broja: ");
        int broj1 = in.nextInt();
        int broj2 = in.nextInt();
        Matrica mat1 = new Matrica(broj1,broj2);
        mat1.vnesi_matrica(broj1, broj2);
        mat1.pecati_matrica(broj1, broj2);
 
    }
 
}
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Ништо немаш променето
Edit: Работи на следниот начин
-код-
е де кажи што имаш променето ти?
сега имаш допишано:
mat1.vnesi_matrica(broj1, broj2);mat1.pecati_matrica(broj1, broj2);
а на претходниот начин си направил некој чуден објект и main метод во истата класа и сакаш да ти работи ... пробај така како што ти пратив само повикај ги методите кои ти фалат (ме мрзи да ја пуштам оти малку безвезе ти е напишана) ќе видеш дека и тоа работи.
 
B

BrunoFresh

Гостин
Епа вака сеа, ненормално ми треба помош од некој што добро ја совладува Java-ва ама да работи во Eclipse. Немам големо искуство со јавава, а најмалце со она што ми треба, односно Tapestry.Тој што има срце да ми помогни, нема ми пиши во приватна порака, да го прашам некои работи.

Благодарам однапред.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Ако може некоја книга за јава програмирање ако има на интернет по можност на македонски јазик, ако веќе нема на интернет каде можам да купам, заинересиран сум да ги научам програмските јазици.

Фала ви однапред...
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Здраво имам програма направена во ЈАVA и треба истата програма да ја префрлам во C# . Дали е некој заинтересиран да ја изработи истата програма во C# а со тоа и да заработи некој денар .
Поздрав
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Java How to Program 2010 -
што мислите за книгава,може ли да се научи јава.Значи почетник сум имам основни познавања од С од факултет :)
Сакам да научам веб програмирање, и паралелно со хтмл да учам и јава.
Пред се ме интересира дали јавата може да се учи од почеток или е потешка и бара добри предзнаења од други програмски јазици.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Java How to Program 2010 -
што мислите за книгава,може ли да се научи јава.Значи почетник сум имам основни познавања од С од факултет :)
Сакам да научам веб програмирање, и паралелно со хтмл да учам и јава.
Пред се ме интересира дали јавата може да се учи од почеток или е потешка и бара добри предзнаења од други програмски јазици.
Зашто почнуваш дирекно со Java?
Ако сега почнуваш со HTML, тогаш претпоставувам незнаеш ни CSS, ниту пак javascript?
Која ти е желбата за кариера и што подразбираш под веб технологии? Пошо тоа е сепак доста широк поим.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Зашто почнуваш дирекно со Java?
Ако сега почнуваш со HTML, тогаш претпоставувам незнаеш ни CSS, ниту пак javascript?
Која ти е желбата за кариера и што подразбираш под веб технологии? Пошо тоа е сепак доста широк поим.
Читајќи на нет сватив дека јава е дирекно врзана со веб програмирањето.
Сега учам HTML, CSS а планирам понатака да се надоврзам со javascript и java. Сега собирам литература ...
И затоа се распрашувам и читам по фoруми да видам како етапно да идам со учењето :)
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Зависи каква кариера сакаш да бркаш. Јава би ти требало за back end ствари, значи апликации и скрипти на сервер, ако си читал за јава аплети, заеби тоа, мртво е... И пак стигаме до прашањето зашто баш Јава. PHP, Ryby, dot Net па дури и Python се попопуларни и покористени од Јава за web ствари.
Али ова е само за back end, значи баш серверски ствари...

Зависи што те интересира повеќе, ако сакаш баш програмирање, тогаш почни само со back end language и основни ствари од хтмл и цсс, и фокусирај се на тоа.

Али ако сакаш да бидеш веб дизајнер, или фронт енд дивелопер, односно изработка на веб страни и поедноставни апликации, тогаш немаш никаква потреба од почнување веднаш со серверски јазик.
Значи земи ХТМЛ и ЦСС почни си од почеток. Научи ги добро. Значи да знаеш да направиш семантички правилна структура на веб страна со HTML (5).
Паралелно учи CSS(3). Значи не мислам да знаеш да смениш фонт или позадина и си го фатил господ за муда. Научи да креираш layout на една стандардна веб страна. Научи ги цаките за различните браузери, научи синтакса за едноставни анимации, сенки и грејдиентс... научи box model, floats, читај за responsive design, mobile first и слично...
Откако ќе почнуваат работите да ти имаат повеќе смисла, земи прочитај повеќе за css preprocessors. Паралелно со нив, почни javascript. Почни со чист javascript, откако ке ги сфатиш битните (почетни) ствари, префрли се на jquery. И дури сега можеш да почнеш со PHP, Ruby on Rails, python и слично ако си поамбициозен.
Одкако ќе процениш дека знаеш прилично добро и jquery, почни со фриленс и почни да си го градиш портфолиото, или почни да бараш некоја почетна работа.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
И пак стигаме до прашањето зашто баш Јава. PHP, Ryby, dot Net па дури и Python се попопуларни и покористени од Јава за web ствари.
Али ова е само за back end, значи баш серверски ствари...
Зошто јава ?
Прво, денес напишан код може да го извршуваш и после 20 години и второ, сите тие што прават PHP, Ruby или Python кога ќе имаат потреба од handlaње на голем број корисници, наместо да фрлаат пари на нови машини ќе се префрлат на јава
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Зошто јава ?
Прво, денес напишан код може да го извршуваш и после 20 години и второ, сите тие што прават PHP, Ruby или Python кога ќе имаат потреба од handlaње на голем број корисници, наместо да фрлаат пари на нови машини ќе се префрлат на јава
Тој што ќе опслужува толку голем број на јузери ќе најде начин да се справи со скалирањето на PHP. Пример, Фејсбук, го конвертира PHP кодот во C++ за да ја искористи неговата брзина....
Twitter е на ruby on rails мислам...
Reddit, најголемиот светски форум е на python...
Кајгана форумов и многу други огромни форуми се на XenForo... т.е. good old PHP.
Wikipedia, Wordpress, Joomla, Drupal и многу други исто...

cleverguy сега почнува со овие работи, а убедливо најголем број ресурси има на нетов за php, убедливо најкористен јазик, убедливо најголем број frameworks има за него... Поголем број на веб страни се на php одколку кој било друг јазик. Поголем број програмери за PHP се бараат одколку кој било друг back-end јазик.

Секој си има свој фаворит, али PHP објективно е подобар јазик за старт од Јава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom