Java

Член од
8 октомври 2011
Мислења
65
Поени од реакции
48
Тој што ќе опслужува толку голем број на јузери ќе најде начин да се справи со скалирањето на PHP. Пример, Фејсбук, го конвертира PHP кодот во C++ за да ја искористи неговата брзина....
Twitter е на ruby on rails мислам...
Reddit, најголемиот светски форум е на python...
Кајгана форумов и многу други огромни форуми се на XenForo... т.е. good old PHP.
Wikipedia, Wordpress, Joomla, Drupal и многу други исто...

cleverguy сега почнува со овие работи, а убедливо најголем број ресурси има на нетов за php, убедливо најкористен јазик, убедливо најголем број frameworks има за него... Поголем број на веб страни се на php одколку кој било друг јазик. Поголем број програмери за PHP се бараат одколку кој било друг back-end јазик.

Секој си има свој фаворит, али PHP објективно е подобар јазик за старт од Јава.
amazon.com - Java
ebay.com - Java
LinkedIn - Java
Gmail - Java
twitter - Java
Кој рече дека Java не се користи ??
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Кој рече дека Java не се користи ??
И ја истото се прашувам?
Од друга страна, ја го реков само ова:
убедливо најголем број ресурси има на нетов за php, убедливо најкористен јазик, убедливо најголем број frameworks има за него... Поголем број на веб страни се на php одколку кој било друг јазик. Поголем број програмери за PHP се бараат одколку кој било друг back-end јазик.
A тоа не е само мое мислење, туку факт.
Плус нели моето мислење дека PHP е многу полесен за почетници од Java.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Chemical Angel

Дај некој пример за "голем број" корисници? И зошто нови машини ?
Мислам дека овој е еден од поголемите системи
http://www.slideshare.net/regunathbalasubramanian/aadhaar-at-5thelephantv3
Ruby on Rails не е добро оптимизирам за работа на cpu-то, па така за ист број на request-и java-та подобри ги handlа отколку Ruby и не ти требаат нови машини за зголемен обем на работа.

Тој што ќе опслужува толку голем број на јузери ќе најде начин да се справи со скалирањето на PHP. Пример, Фејсбук, го конвертира PHP кодот во C++ за да ја искористи неговата брзина....
Twitter е на ruby on rails мислам...
Reddit, најголемиот светски форум е на python...
Кајгана форумов и многу други огромни форуми се на XenForo... т.е. good old PHP.
Wikipedia, Wordpress, Joomla, Drupal и многу други исто...

cleverguy сега почнува со овие работи, а убедливо најголем број ресурси има на нетов за php, убедливо најкористен јазик, убедливо најголем број frameworks има за него... Поголем број на веб страни се на php одколку кој било друг јазик. Поголем број програмери за PHP се бараат одколку кој било друг back-end јазик.

Секој си има свој фаворит, али PHP објективно е подобар јазик за старт од Јава.
Twitter делот за постирање на twito-ви го пренесе на Java и тоа JMS.
PHP има лош модел (http://software-gunslinger.tumblr.com/post/47131406821/php-is-meant-to-die) земи ги податоците, процесирај, прикажи и умри т.е нема long-running процеси во PHP.
И сите што ги наброја немаат компатибилност со претходните верзии т.е до некоја верзија е ок, после се почнува од точка 0 и се дотогаш не важи, или важи ама треба пола апликација да ја преработиш.
Тоа што некој јазици, како Python, Ruby и слични на нив сакаат да го постигнат, веќе е направено во Java и прилично добро оптимизирано, ама тоа беше во времето кога интернетот и ширењето на информации како пожар било непозната работа.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
http://www.literatura.mk/BookDetails.aspx?Pr=10151

Епа програмери што мислите за оваа книга, се мислам да си ја купам и да си читам по малку.
Ми треба помош околу тоа дали е добра поради тоа што е издадена 2010 и се обработува јава 6. Да не е застарена верзијава на книгава или нема везе кај јава програмирањето.
Чекам мислење, знам дека има туторијали многу по нет еден ам куп ама друго е да имаш книга на македонски да читнеш подетално...
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
65
Поени од реакции
48
http://www.literatura.mk/BookDetails.aspx?Pr=10151

Епа програмери што мислите за оваа книга, се мислам да си ја купам и да си читам по малку.
Ми треба помош околу тоа дали е добра поради тоа што е издадена 2010 и се обработува јава 6. Да не е застарена верзијава на книгава или нема везе кај јава програмирањето.
Чекам мислење, знам дека има туторијали многу по нет еден ам куп ама друго е да имаш книга на македонски да читнеш подетално...
Од искуство ти ја препорачувам оваа книга
http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7555-378-6
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
гледам оваа е поново издание јава 7, интересно ми се гледа. Од искуство ти ја имаш читано или заради поновата опфатена верзија ?
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
65
Поени од реакции
48
гледам оваа е поново издание јава 7, интересно ми се гледа. Од искуство ти ја имаш читано или заради поновата опфатена верзија ?
Да ја имам читано книгата добро организирана и добро напишана и има многу примери. Првиот дел(350 страни) го опишува јазикот, вториот (550 стр) го опишува API-то во третиот и четвртиот имаш примери за апликации од старт до финиш
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Да ја имам читано книгата добро организирана и добро напишана и има многу примери. Првиот дел(350 страни) го опишува јазикот, вториот (550 стр) го опишува API-то во третиот и четвртиот имаш примери за апликации од старт до финиш
благодарам за одговорот, кажи ми само има врска верзијата на јава помеѓу овие две книги ? На едната е јава 6 а другата 7 ?
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
65
Поени од реакции
48
благодарам за одговорот, кажи ми само има врска верзијата на јава помеѓу овие две книги ? На едната е јава 6 а другата 7 ?
Ти препорачувам Java SE7 бидејќи годинава излегува и Java 8
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
JOptionPane.showOptionDialog(parentComponent, message, title, optionType, messageType, icon, options, initialValue)

pr.
Object[] options = {"OK","CANCEL"};
JOptionPane.showOptionDialog(null, "Click OK to continue", "Warning", JOptionPane.DEFAULT_OPTION, JOptionPane.WARNING_MESSAGE, null, options, options[0]);

Е сеа шо значи воа на 4тото место JOptionPane.DEFAULT_OPTION.. ??? шо оти го имаме тоа.. коа на место JOptionPane.DEFAULT_OPTION може да стои и JOptionPane.YES_NO_CANCEL_OPTION и скрооооз небитно е тоа коа ке се покрене на крај програмот.. :/ чаре?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
OptionType е параметар за по default кои опции да ги има прозорецот доколку ти не наведеш свои опции.
DEFAULT_OPTION = само "OK" копче,
YES_NO_CANCEL_OPTION = "yes","no" и "cancel" копче, итн. Самото име кажува какви опции ќе има.

Во твојот случај не влијае тоа никако затоа што како седми параметар "options" ти си ставил своја низа од опции и тие имаат поголем приоритет во споредба со тие што се default. Стави null на седмииот параметар и менувај optionType парамтерот ќе видиш разлика.
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
МОЖЕ ЛИ АКО НЕ ВЕ МРЗИ ПОМОШ !!! БИ БИЛ МНООООООООГУ БЛАГОДАРЕН!

Не ми е јасно како кога ке направам дали објектот се школува или не,
Ако е внесено дека се школува тоест "y" логичката променлива (seObrazuva) која ја имам декларирано да добие вредност true, а ако е внесено "n" логичката променлива (seObrazuva) да добие вредност false.
И сега кога ке се подполни се , и кога ке го испишувам објектот drugaObject во неговата метода(toString) да се изврши методата(toString) но од класата(class Prva) во зависност од тоа дали логичката променлива (seObrazuva) e true или false.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-ГЛАВНА - MAIN CLASA
package zaKAJGANA;

public class Glavna {

public static void main(String[] args) {

Prva prvaObject1 = new Prva();
Prva prvaObject2 = new Prva(prvaObject1.setSkoluvanje());

Druga drugaObject = new Druga(prvaObject2);
System.out.println(drugaObject);
}

}
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- ПРВА КЛАСА
package zaKAJGANA;
import java.util.Scanner;

public class Prva {
private String skoluvanje;
boolean zaToString;

public Prva(){
}

public Prva(String skoluvanje){
this.skoluvanje = skoluvanje;
}

public String setSkoluvanje(){
String skoluvanje = null;
boolean seObrazuva = true;

Scanner input = new Scanner(System.in);
System.out.println("vnesete opcija yes or no - [y/n]");

String vnes = input.nextLine();

if(vnes.equals("d")){

seObrazuva = true;
skoluvanje = "TRUE VALUE";

}else if(vnes.equals("n")){

seObrazuva = false;
}

this.zaToString = seObrazuva;

return skoluvanje;
}

public String opis(boolean a){
if(a){
return "boolean a = true";
}else{
return "boolean a = false";
}
}

public String toString(boolean a){
return opis(a);
}
}
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- ВТОРА КЛАСА
package zaKAJGANA;

public class Druga {
Prva prvaVrednosti;

public Druga(Prva prvaVrednosti){
this.prvaVrednosti = prvaVrednosti;
}

public Druga(){
}

public String toString(){
return String.format("DRUGA : %s",prvaVrednosti.toString(prvaVrednosti.zaToString));
}
}
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
5.970
Поени од реакции
3.574
Некој шо добро знај јава нека ме контактира по пп! Едноставна работа има за праење и ќе биди платен.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
МОЖЕ ЛИ АКО НЕ ВЕ МРЗИ ПОМОШ !!! БИ БИЛ МНООООООООГУ БЛАГОДАРЕН!

Не ми е јасно како кога ке направам дали објектот се школува или не,
Ако е внесено дека се школува тоест "y" логичката променлива (seObrazuva) која ја имам декларирано да добие вредност true, а ако е внесено "n" логичката променлива (seObrazuva) да добие вредност false.
И сега кога ке се подполни се , и кога ке го испишувам објектот drugaObject во неговата метода(toString) да се изврши методата(toString) но од класата(class Prva) во зависност од тоа дали логичката променлива (seObrazuva) e true или false.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-ГЛАВНА - MAIN CLASA
package zaKAJGANA;

public class Glavna {

public static void main(String[] args) {

Prva prvaObject1 = new Prva();
Prva prvaObject2 = new Prva(prvaObject1.setSkoluvanje());

Druga drugaObject = new Druga(prvaObject2);
System.out.println(drugaObject);
}

}
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- ПРВА КЛАСА
package zaKAJGANA;
import java.util.Scanner;

public class Prva {
private String skoluvanje;
boolean zaToString;

public Prva(){
}

public Prva(String skoluvanje){
this.skoluvanje = skoluvanje;
}

public String setSkoluvanje(){
String skoluvanje = null;
boolean seObrazuva = true;

Scanner input = new Scanner(System.in);
System.out.println("vnesete opcija yes or no - [y/n]");

String vnes = input.nextLine();

if(vnes.equals("d")){ -- if(vnes.equals("y")){

seObrazuva = true;
skoluvanje = "TRUE VALUE";

}else if(vnes.equals("n")){

seObrazuva = false;
}

this.zaToString = seObrazuva;

return skoluvanje;
}

public String opis(boolean a){
if(a){
return "boolean a = true";
}else{
return "boolean a = false";
}
}

public String toString(boolean a){
return opis(a);
}
}
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- ВТОРА КЛАСА
package zaKAJGANA;

public class Druga {
Prva prvaVrednosti;

public Druga(Prva prvaVrednosti){
this.prvaVrednosti = prvaVrednosti;
}

public Druga(){
}

public String toString(){
return String.format("DRUGA : %s",prvaVrednosti.toString(prvaVrednosti.zaToString));
}
}
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
Проблем е во тоа што кога на логичката променлива ќе и доделам вредност потоа кога од друга класа ќе ја повикам таа логичка променлива цело време е со вредност 'false' -.- . иначе не е до воа "y" or "n".. само грешно сум напишал тука
 

Kajgana Shop

На врв Bottom