Java

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Значи вака, не сум толку почетник колку што се ми прашањата почетнички. Малку сум надвор од темата сега знам...

^alekso.mk: знам дека е полесен начин со CSS, но не ми е дозволено да го користам, па затоа и прашав дали има полесен начин само со хтмл, но се снајдов, со табели, &nbsp и </br> се снаоѓам некако.

Инаку користам Notepad ++, грешка сум пишал погоре, а од вчера се префрлив на НетБеанс. Проблемот со кирилицата бил поради испуштање на мета тагот:
Код:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">


И сега само ми кажете дали постои начин да се вметне аплет напишан во Јава во ХТМЛ страница кој ќе се извршува на секоа лоадирање на страницата или премногу барам?
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Значи вака, не сум толку почетник колку што се ми прашањата почетнички. Малку сум надвор од темата сега знам...

^alekso.mk: знам дека е полесен начин со CSS, но не ми е дозволено да го користам, па затоа и прашав дали има полесен начин само со хтмл, но се снајдов, со табели, &nbsp и </br> се снаоѓам некако.

Инаку користам Notepad ++, грешка сум пишал погоре, а од вчера се префрлив на НетБеанс. Проблемот со кирилицата бил поради испуштање на мета тагот:
Код:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">


И сега само ми кажете дали постои начин да се вметне аплет напишан во Јава во ХТМЛ страница кој ќе се извршува на секоа лоадирање на страницата или премногу барам?
Во асп.нет во Code Behind се креира event нарчен OnPageLoad и се што е во него се извршува со лоадирање на страната. За во јава не знам како е точно но 99% е исто/слично. Ако тоа го бараше :)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
шо е муабетот со користење на Метода Clone во Јава и зошто би ја користел барам малку објаснување оти некако нејасно ми е :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
шо е муабетот со користење на Метода Clone во Јава и зошто би ја користел барам малку објаснување оти некако нејасно ми е :)
Бидејќи во Јава сите објекти ти се референци, едноставното предавање од овој тип
Object1 o1=new Object1();
Object1 o2=o1;
значи дека о2 и о1 покажуваат на иста мемориска локација. Ако тебе ти треба о2 да покажува на различна мемориска локација од о1 т.е ти треба копија од тие податоци, но манипулирањето на копијата да не се одрази на оригиналот го користиш clone методот.
clone методот сам го имплементираш во класата Object1 + класата треба да го имплементира интерфејсот Clonable.
Во имплементацијата на clone методот ги копираш вредностите што ти сметаш дека треба да им се направи копија.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
шо е муабетот со користење на Метода Clone во Јава и зошто би ја користел барам малку објаснување оти некако нејасно ми е :)
clone методот најкратно речено креира копија на постоечки објект.
Значи новиот објект постои како посебен објект во меморијата и има исти вредности како копираниот објект. т.е наместо стандардното, креирање на референца кон веќе постоечки објект, се креира сосема нов објект во меморијата.
http://en.wikipedia.org/wiki/Clone_(Java_method)
Едит: Еве погоре ти објасниле и со пример
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Znam deka mozebi e malce glupavo ova prashanje ... no sepak se nadevam deka nekoj kje moze da mi pomogne.

"Od kade mozam da go simnam Programskiot Jazij Java , i dali ima nekoj dodatoci koj shto odat so nego???"\

Vi blagodaram odnapred ;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не можеш да симнеш програмски јазик, можеш да симнеш книги по кои би го учел и туторијали за помош. Искористи го гугл, торент тракерите, знаеш, служат и за нешто друго освен за порничи.
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Znam deka mozebi e malce glupavo ova prashanje ... no sepak se nadevam deka nekoj kje moze da mi pomogne.

"Od kade mozam da go simnam Programskiot Jazij Java , i dali ima nekoj dodatoci koj shto odat so nego???"\

Vi blagodaram odnapred ;)
Ти треба JDK и некоја работна околина за да почнеш ... и се разбира , некои туторијали за да можеш да ги користиш и знаеш да програмираш

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Еве ти за почеток еден сајт на кој можеш да пишуваш програми:
http://ideone.com/
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Дај бе научете се да пишувате на кирилица веќе еднаш. Толку ли ви е тешко да инсталирате Македонска подршка на компјутерот и да стиснете Shift + Alt ? Боде очи ова латиницава а и глупо стои, го нарушува изгледот на форумот.
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
56
Поени од реакции
4
Дај бе научете се да пишувате на кирилица веќе еднаш. Толку ли ви е тешко да инсталирате Македонска подршка на компјутерот и да стиснете Shift + Alt ? Боде очи ова латиницава а и глупо стои, го нарушува изгледот на форумот.
Брат сега подобро ли е :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Брат сега подобро ли е :)
Па нормално, нашиот јазик е Македонски и го користиме Кириличното писмо, така си личи и Форумот да биде. Ај сега назад на темата зашо отидовме оф топик :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom