Java

Член од
19 јуни 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ај сеа малку поинакво инфо но сепак е со темава:

Кои се фирми во Скопје кои работат Java освен Netcetera и Ein-sof ???
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Ај сеа малку поинакво инфо но сепак е со темава:

Кои се фирми во Скопје кои работат Java освен Netcetera и Ein-sof ???
Gen-rep edna od dobrite. Ima i drugi koi cackaat, kako applify. Za ostanati, shto znam, ne mi teknuva.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
HsIlOmEdUs напиша:
...
Ако си желен да работиш со добар квази визуелен едитор имаш Netbeans со сите негови модули и имаш милиони плугини за Eclipse кои ќе ти го овозможат тоа...
(Да не ја уништам таа тема затоа тука ќе пишам)...

Кога спомнавте визуелни едитори за Java - Eclipse... кој едитор/плагин е најдобар ?
Моментално на Eclipse-та ми е инсталиран Jigllo... незнам колку е добар и дали е најдобар, па ако некој има предлог за некој GUI едитор (едноставен и функционален) и ако би бил љубезен нека ми препорача кој да го инсталирам...

Благодарам однапред :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Ќе сака некој да ми објасни повеќе за внес преку cmd?Почетнички.
Еве види овде, првото е за излез на конзола, а второто е за влез од конзола.

Код:
[B]Console Output[/B]
System.out.print("Hello ");
System.out.println("world");

[B]Console Input[/B]
BufferedReader in = new BufferedReader(new InputStreamReader(System.in));
String text = in.readLine();
Ако бараш за аргументи при стартување на програм (пример во цмд пишуваш >shutdown -s -t 00 ),
сите тие аргумети (во примерот погоре тие се -s -t 00) се наоѓаат во низата args во main методот

Инаку го видов коментарот од THE_CHOSEN_ONE кој веројатно го избришаа. :pos2:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ќе сака некој да ми објасни повеќе за внес преку cmd?Почетнички.
Код:
import java.io.*;

public class Main {
public static void main(String[] args) throws IOException {

BufferedReader rdr = new BufferedReader(new InputStreamReader(System.in));

String ime = "";
String prezime = "";

System.out.print("Vnesi go tvoeto ime: ");
ime = rdr.readLine();

System.out.print("Vnesi go tvoeto ime: ");
ime = rdr.readLine();

System.out.println("Tvoeto ime e: " + ime + " " + prezime);
}
}
Само имај во предвид дека секој внес ќе ти биде стринг, такада ако работиш со бројки ќе парсираш...

Код:
import java.io.*;

public class Main {
public static void main(String[] args) throws IOException {

BufferedReader rdr = new BufferedReader(new InputStreamReader(System.in));

int a = 0;
int b = 0;
        
System.out.print("Vnesi go brojot 'a': ");
a = Integer.parseInt(rdr.readLine());

System.out.print("Vnesi go brojot 'b': ");
b = Integer.parseInt(rdr.readLine());

int zbir = a+b;

System.out.println("Zbirot e: " + zbir);
}
}
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
Код:
Scanner sc = new Scanner(System.in)
String linija = sc.nextLine(); //Чита цела линија
String zbor = sc.next(); //Чита нареден збор
int broj = sc.nextInt(); //Чита нареден број (цел број)
double decimalen = sc.nextDouble(); //Чита нареден рационален (double)
Првото работи на база на редови, т.е. чита ред по ред. Второ работи на база на токени, т.е. фрагменти одделени со празно место или нов ред. Ако ги мешаш двете, треба да бидеш внимателна.
 
Член од
22 октомври 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Е фала ви, барем успеав на време да си ја напишам домашната.
Имав слична задача на оваа подоле што не ми ја компајлираше без catch(Exception).
Тоа значи дека мора да има catch?

 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Е фала ви, барем успеав на време да си ја напишам домашната.
Имав слична задача на оваа подоле што не ми ја компајлираше без catch(Exception).
Тоа значи дека мора да има catch?

Да. Integer.valueOf() и Float.valueOf() „фрлаат“ NumberFormatException.

Сите тие информации ги има во документацијата:

http://java.sun.com/j2se/1.4.2/docs/api/java/lang/Integer.html#valueOf(java.lang.String) <-- Integer.valueOf()

http://java.sun.com/j2se/1.4.2/docs/api/java/lang/Float.html#valueOf(java.lang.String) <-- Float.valueOf()
 
Член од
25 јуни 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Книга!!!

Здраво дечки,

вака...ме интересира дали некаде можам да најдам книга/литература за учење Java на македонски јазик???? (конкретно не е за мене :icon_excl :icon_excl :icon_excl знам дека најдобра комбинација за совладување на програмски јазик и програмерската терминологија воопшто е англискиот...но ете имам задача да се потрудам да побарам, па се решив да се обратам тука :pipi: ).
Е сега, кога веќе сум кај литературата и книгите за учење на Java-та, упатен сум околу неколку книги (на англиски јазик), но на прв поглед сите ми изгледаат слично...па би ги замолил оние поискусните да ми препорачаат книга на англиски јазик во која има пред се и доста примерчиња :icon_razz
Запознаен сум и релативно добро ги познавам ОО концепти (конкретно во C++), па добро би ми дошла некоја книга во која има интересни практични примерчиња :raz:

Фала за времето и...секакви линкови, сугестии и мислења ќе ми бидат од корист (особено од оние кои ја владеат Java-та и кои добро ја познаваат странската литература :pehar: ).

Поздрав до сите!!! :coffee:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Здраво дечки,

вака...ме интересира дали некаде можам да најдам книга/литература за учење Java на македонски јазик???? (конкретно не е за мене :icon_excl :icon_excl :icon_excl знам дека најдобра комбинација за совладување на програмски јазик и програмерската терминологија воопшто е англискиот...но ете имам задача да се потрудам да побарам, па се решив да се обратам тука :pipi: ).
Е сега, кога веќе сум кај литературата и книгите за учење на Java-та, упатен сум околу неколку книги (на англиски јазик), но на прв поглед сите ми изгледаат слично...па би ги замолил оние поискусните да ми препорачаат книга на англиски јазик во која има пред се и доста примерчиња :icon_razz
Запознаен сум и релативно добро ги познавам ОО концепти (конкретно во C++), па добро би ми дошла некоја книга во која има интересни практични примерчиња :raz:

Фала за времето и...секакви линкови, сугестии и мислења ќе ми бидат од корист (особено од оние кои ја владеат Java-та и кои добро ја познаваат странската литература :pehar: ).

Поздрав до сите!!! :coffee:
http://java.com.mk/app/

ова ти е македонски сајт за јава и има многу работи.. ја го најдов пред пол саат па неможам да ти кажам шо точно има зашо незнам ни ја сам.. инаку ја полагам јава задутре (вторник) и у курац ми е се.. мн работи ми се измешани со C++ па незнам шо ке напраам... обри шанси иам да паднам со оглед на тоа деја ми предава ЈОВАНЧЕВСКИ :mad:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
http://java.com.mk/app/

ова ти е македонски сајт за јава и има многу работи.. ја го најдов пред пол саат па неможам да ти кажам шо точно има зашо незнам ни ја сам.. инаку ја полагам јава задутре (вторник) и у курац ми е се.. мн работи ми се измешани со C++ па незнам шо ке напраам... обри шанси иам да паднам со оглед на тоа деја ми предава ЈОВАНЧЕВСКИ :mad:
А неможам тука да те сватам... каква врска има тоа кој ти предава ? :/
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
http://java.com.mk/app/

ова ти е македонски сајт за јава и има многу работи.. ја го најдов пред пол саат па неможам да ти кажам шо точно има зашо незнам ни ја сам.. инаку ја полагам јава задутре (вторник) и у курац ми е се.. мн работи ми се измешани со C++ па незнам шо ке напраам... обри шанси иам да паднам со оглед на тоа деја ми предава ЈОВАНЧЕВСКИ :mad:
Незнам зошто ти се меша толку, јавата баш е многу поедноставна од C++, од аспект на наследување/конструктори и сл.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
А неможам тука да те сватам... каква врска има тоа кој ти предава ? :/
Ааа не збори така, нема човек што е задоволен од Јованчевски. Btw на кој факултет предава сега?

Sorry за офтопик
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Епа другар ела да послушаш малце кај јованчевски и ке ти стане јасно.. работата е сакам кажам незнам речам... шоекот да.. свака част нема што незнае.. али неможе да предава кога незнае да го предаде материјалот... ти можеш и на месчината да си бил но ако незнаеш да ми објасниш убаво џабе ми кажуваш... Инаку сега ЈовЧе предава на американ колеџ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom