Huawei Ascend P6

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Јас истот го направив уште кога го земав телефонот и ете го пола година и повеке работи супер. А ме интересира дали се губи гаранцијата на телефонот доколу се рутира?
Да, негативна страна е што се губи гаранцијата. Но постои и unroot метод и се се враќа по старо.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
15
Поени од реакции
16
Гаранцијата важи !!!


Sent from my P6-U06 using Tapatalk
 
Член од
18 април 2014
Мислења
15
Поени од реакции
16
Гаранцијата се однесува на хардверот а не на софтверот. И ако има на пример сервисирање 3 пати на софтвер немаш право на нов уред. т.е тоа значи дека софтверски може да се сервисира безброј пати и тоа не се смета за сервис ако не е заменет хардвер.

Sent from my P6-U06 using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Ако не се лажам интернационалната верзија треба некаде почеток на јуни ама не сум сигурен. Новости во киткатот е претежно позадински, во самата работа на телефонот, во поглед на заштеда на батеријата, побрзо работи и е мн. постабилен. Во GPSот немам осетено некоја разликака по што го користам мн. ретко. Во нотификејшн панелот има измена...повеќе наликува на ајфон нотификејшн панелот одошто на киткат. Ама сето тоа е од ui emotion 2.0 во кој има мн новитети. Додека интернационалната верзија мислам дека ќе доаѓа со ui 2.3 кој се надевам дека ќе има уште подобри работи... Кинезиве се забегани !!! Респект!!!

Sent from my P6-U06 using Tapatalk
Kolku vreme go imas telefonceto,i kako si zadovolen?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Јас го ставив, малце ми загрева телефонот кога сурфам/играм, ама солидно работи, нема лагови :)

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Sakam da go zrmam telefonceto,pa daj nekoj neka kaze nedostatoci sto ima:)
 
Член од
22 мај 2008
Мислења
700
Поени од реакции
25
Јас го ставив, малце ми загрева телефонот кога сурфам/играм, ама солидно работи, нема лагови :)

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk
Може да ми објасниш како оди постапката на апдејтирање? И дали тоа со ставњето на b132 firmware важи само за оние кој ја имаат кинеската верзија kitkat или и за jellybean е иста постапката?
Sakam da go zrmam telefonceto,pa daj nekoj neka kaze nedostatoci sto ima:)
Боби јас сум многу задоволен од телефонот и нема некој недостатоци. На претходните страни на темава мисла на 2 или 3 имам напишано некоја реченица повеке за него па прочитај го и мислам дека ке ти го даде одговорот.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Да не отворам посебна тема, имал некој искуство со Huawei G700? Малку е поголем во однос на P6, има послаб процесор 1.2 место 1.5 и не сум сигурен дали има верзија за киткат. А разликата во цена е цели 7000, така да, секако не би земал P6, само ме интересира дали и оваа верзија е добра или не ја бива?
 
Член од
1 мај 2012
Мислења
153
Поени од реакции
74
Може да ми објасниш како оди постапката на апдејтирање? И дали тоа со ставњето на b132 firmware важи само за оние кој ја имаат кинеската верзија kitkat или и за jellybean е иста постапката?

Боби јас сум многу задоволен од телефонот и нема некој недостатоци. На претходните страни на темава мисла на 2 или 3 имам напишано некоја реченица повеке за него па прочитај го и мислам дека ке ти го даде одговорот.
Bez razmisluvanje, odma da si go updatiras na kitkat. Jas deneska go updatirav inaku procedurata bese vakva.

Prvo dalnodirav B132... vo zip file ima eden file sto se vika UPDATE.app
Potoa kreiras nov folder vo SD kartickata so ime "dload" i i tamu go smestuvas UPDATE.app fajlot (po stranski forumi pisuva deka moze cel zip file da go stavas vo "dload" folderot samo so smeneto ime UPDATE.zip, mene taka ne mi uspea pa da ne gubete vreme :) )
Odis vo sistem update i potoa local update i telefonot za 5 min ja menuva verzijata vo B132
Potoa dalnodiras B510 (oficijalen) kako zip file. Mu go menuvas imeto na zip filet vo "update" i go stavas na mestoto na prhodniot file vo "dload" folderot
Istat procedura so local update... i 4.4 update malce poveke ke potrae okolu 15 min.

Predlagam da ne pravite backup odnosno ako mozete zacuvajte si nesto na PC, a telefonot da se osvezi na celo.
Mene koga mi se podiga prviot pat kitkat ima problem so mobilniot internet t.e. ne mi funkcionirese (se podigna so site backup app i svasta), pa procitav niz stranski ako se javi takov problem da se napravi master reset na telefonot.
Napraviv master reset... si go setiram androidot kako prv pat da go oklucuvam telefonot i se raboti bezprekorno, pobrzo, se se naj naj

mislam deka pomognav malce
 
Член од
22 мај 2008
Мислења
700
Поени од реакции
25
Bez razmisluvanje, odma da si go updatiras na kitkat. Jas deneska go updatirav inaku procedurata bese vakva.

Prvo dalnodirav B132... vo zip file ima eden file sto se vika UPDATE.app
Potoa kreiras nov folder vo SD kartickata so ime "dload" i i tamu go smestuvas UPDATE.app fajlot (po stranski forumi pisuva deka moze cel zip file da go stavas vo "dload" folderot samo so smeneto ime UPDATE.zip, mene taka ne mi uspea pa da ne gubete vreme :) )
Odis vo sistem update i potoa local update i telefonot za 5 min ja menuva verzijata vo B132
Potoa dalnodiras B510 (oficijalen) kako zip file. Mu go menuvas imeto na zip filet vo "update" i go stavas na mestoto na prhodniot file vo "dload" folderot
Istat procedura so local update... i 4.4 update malce poveke ke potrae okolu 15 min.

Predlagam da ne pravite backup odnosno ako mozete zacuvajte si nesto na PC, a telefonot da se osvezi na celo.
Mene koga mi se podiga prviot pat kitkat ima problem so mobilniot internet t.e. ne mi funkcionirese (se podigna so site backup app i svasta), pa procitav niz stranski ako se javi takov problem da se napravi master reset na telefonot.
Napraviv master reset... si go setiram androidot kako prv pat da go oklucuvam telefonot i se raboti bezprekorno, pobrzo, se se naj naj

mislam deka pomognav malce
Јас го ставив киткетот пред повеке од 1 недела ама од кога го тавив страшно многу лагуваше буквално на се дури и кога користев тастарут ке напишам цел збор и после 5 сек се појавуваше зборот. Немав време да побарам што е проблемот и сеа побарав и на страната на хуавеи ги читав коментарите и видов дека за да се решат таквите проблеми треба да се направи фабрички ресет а јас немав направено. Сега го рестартирав и сега лета. Искрено беврешен да барам начин да го вратам на јели бин али сега го управив и ке си го терам киткетот.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Јас го ставив киткетот пред повеке од 1 недела ама од кога го тавив страшно многу лагуваше буквално на се дури и кога користев тастарут ке напишам цел збор и после 5 сек се појавуваше зборот. Немав време да побарам што е проблемот и сеа побарав и на страната на хуавеи ги читав коментарите и видов дека за да се решат таквите проблеми треба да се направи фабрички ресет а јас немав направено. Сега го рестартирав и сега лета. Искрено беврешен да барам начин да го вратам на јели бин али сега го управив и ке си го терам киткетот.
И кај мене слично, ама после фактори рисет лета телефонот. Ми се допаѓа КитКат, некако ми е многу пофлуиден за користење.
Има некои ситни багчиња, ама не е толку проблем, ќе ги решат со некој нареден фирмвер.
 
Член од
22 мај 2008
Мислења
700
Поени од реакции
25
Излезе нов "официјален" фирмвер во наводници официјален бидејќи хуавејци го пронашле на некој руски сајт но виделе дека има добар фидбек од корисниците и дека некој багови се отстранети па го преземале како официјален. Фирмверот е тука http://huaweinews.com/2014/07/ascend-p6-b513-leaked/ на нивната страна и е објавено на 29 месецов или пред два дена. Јас пробав да го инсталирам ама се откажав бидејќи е малку компликувано и може да се инсталира само преку TWRP recovery. Ќе чекам да извадат некоја полесна варјанта за инсталирање. Ако некој го инсталира чекам да каже како се понаша телефонот со новиот фирмвер и да објасни малку подетално како го инсталирал.
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.474
Поени од реакции
6.649
Да не отворам посебна тема, имал некој искуство со Huawei G700? Малку е поголем во однос на P6, има послаб процесор 1.2 место 1.5 и не сум сигурен дали има верзија за киткат. А разликата во цена е цели 7000, така да, секако не би земал P6, само ме интересира дали и оваа верзија е добра или не ја бива?
Пријателе шо напрај да не зеде G700 ? Јас сакам да земам таков, ако некој знај нека пиши дали е добар
 

Kajgana Shop

На врв Bottom