HearthStone

Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
само ова за такви канцери лол
Да, скоро сите legendary карти, сигурно некогаш ќе го направам декот. :D


@Smert , пак ќе ти кажам, никаков скил не бара тој контрол Вариор шо го викаш, три партии да изиграш со декот и толку е, против сите класи скоро исто играш. Нормално, секако можеш да изгубиш, ама противнокот ептен треба да е подобар од тебе или да има counter дек за твојот.
Легенд картите скоро сите се подобри од обичните карти со иста мана шо вредат или пак Warlock Golem е подобра карта од Dr. Boom ? Баланс играва ќе има кога Близард ќе ги направи сите карти достапни без разлика дали си играл 3 години или 1 ден, а тоа е никогаш.

Затоа си играм 3-4 партии на секој 3дена и после играм само Арена кога имам голд, а не да играм со канцери кои зеле кредитна од татко им, препишале еден дек од некого и ги изиграле сите соло авантури, па сега играат со ретардиран OP дек.

ps. Тоа последното го пишав на заебанција, знам дека нема врска скинот ама ко ќе видиш дека некој платил за скин за играва, знаеш одма дека би требало да е тежок канцер или tryhard со сите легенд. ;)
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Да, скоро сите legendary карти, сигурно некогаш ќе го направам декот. :D


@Smert , пак ќе ти кажам, никаков скил не бара тој контрол Вариор шо го викаш, три партии да изиграш со декот и толку е, против сите класи скоро исто играш. Нормално, секако можеш да изгубиш, ама противнокот ептен треба да е подобар од тебе или да има counter дек за твојот.
Легенд картите скоро сите се подобри од обичните карти со иста мана шо вредат или пак Warlock Golem е подобра карта од Dr. Boom ? Баланс играва ќе има кога Близард ќе ги направи сите карти достапни без разлика дали си играл 3 години или 1 ден, а тоа е никогаш.

Затоа си играм 3-4 партии на секој 3дена и после играм само Арена кога имам голд, а не да играм со канцери кои зеле кредитна од татко им, препишале еден дек од некого и ги изиграле сите соло авантури, па сега играат со ретардиран OP дек.
ја играм 8ипол месеца, немам динар фрлено од блек моутан само задњите 3 ми фалат... квестовите завршувајги и арена ако играш добро се собира голд и даст таму со над 4 победи у плус си... само од квестови за 8 месеца можеш да ги отвориш сите соло авантури..
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
@Smert , пак ќе ти кажам, никаков скил не бара тој контрол Вариор шо го викаш, три партии да изиграш со декот и толку е, против сите класи скоро исто играш. Нормално, секако можеш да изгубиш, ама противнокот ептен треба да е подобар од тебе или да има counter дек за твојот.
Легенд картите скоро сите се подобри од обичните карти со иста мана шо вредат или пак Warlock Golem е подобра карта од Dr. Boom ? Баланс играва ќе има кога Близард ќе ги направи сите карти достапни без разлика дали си играл 3 години или 1 ден, а тоа е никогаш.

Затоа си играм 3-4 партии на секој 3дена и после играм само Арена кога имам голд, а не да играм со канцери кои зеле кредитна од татко им, препишале еден дек од некого и ги изиграле сите соло авантури, па сега играат со ретардиран OP дек.

ps. Тоа последното го пишав на заебанција, знам дека нема врска скинот ама ко ќе видиш дека некој платил за скин за играва, знаеш одма дека би требало да е тежок канцер или tryhard со сите легенд. ;)
И ако ги даваат сите карти достапни за секого од почеток, каква игра ќе биде таа? Тука има два проблеми:

1. Нема да постои никаква можност за прогрес на играчот во играта и ќе го нема чувството на задоволство кога ќе ти падне некоја јака карта и/или кога ќе ги собереш сите карти што ти требаат за да склопиш некој дек.

2. Како издавачот на играта ќе прави пари? Близард не е хуманитарна организација. Стави се ти на местото на тие во Близард и кажи ми дали би извадил игра од која нема да земеш ниеден цент. Единствен начин како сите би биле еднакви во играта и истовремено Близард би заработувале пари ако играта е buy2play наместо free2play и би се наплаќале по некои си 40 евра за основната игра и за секоја експанзија, при што кога ја купуваш експанзијата добиваш пристап до сите карти од неа. Вакво нешто слично има со соло авантурите кои може да се купат со пари или со голд и секој што ќе ги земе ќе ги има истите карти.

Очигледно не си играл ваков тип на игри до сега и ова е првата CCG што ја играш. Ако ја земеш за пример Magic: The Gathering и останати реални (во физичка форма) игри со карти, ќе видиш дека Hearthstone e поефтина за играње од сите нив. Дури можеш и да ја играш без да платиш ниеден цент. Ама затоа ќе мораш да вложиш време за да фармаш голд и да зимаш карти. Тоа во Magic: The Gathering и сличните не е можно.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
1. За тебе задоволство ти прави ко ќе земиш нова карта, за мене не, тоа е за секого субјективно. Мене задоволство пример ќе ми направи, ако ги имам на располаѓање сите карти и јас и противникот, па да се види кој е подобар кога и двајцата ќе располагаме со исти ресурси. Како ќе нема прогрес играчот, кога ќе игра за ранк (како и сега).

2. Има мал милион начини како Близард може пари да прави од играва. Прво, го наведе тоа да се плаќа играва ево да речиме 30евра и да ги имаш сите карти заедно со тоа. Овие solo adventures можат слободно да се избришат од играва, да ги немаше картите шо ги дава, никој немаше ни да ги игра, срање се сите. Други начини освем постоечките за плаќање за скин на карактерот, има многу. Можат да продаваат скинови за карти (наместо вака шо ги даваат "безпари" ), да продаваат на друга мапа да играш, да направат турнири каде можеш да се пријавиш и да си платиш пари за учество , да можеш познати играчи/турнири да гледаш со плаќање итн. итн. И за пари ехеее којзнае шо ќе им текне, ама многу полесно е да те "натераат" да плаќаш за карти, и без "никаков" труд, си земаат пари.

Да ја земам за пример dota 2, и таму за ништо не плаќаш и можеш да ги играш сите херои од прва игра и да ги купвиш сите ајтеми за херојот буквално безпари, па ево прават по незнам колку пари од милион други работи.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Глупoст би билo дa ги имaш сите кaрти oд oдмa. Кaквa игрa сo кaрти е тoa...

Вo Хaртстoун бaш дoбрoтo е штo мoжеш и без денaр дa си успешен игрaч, сaмo штo ќе требa дa влoжиш време. Ти сaкaш нa гoтoвo се дa ти е дaденo. Не мoже тaкa.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Да ја земам за пример dota 2, и таму за ништо не плаќаш и можеш да ги играш сите херои од прва игра и да ги купвиш сите ајтеми за херојот буквално безпари, па ево прават по незнам колку пари од милион други работи.
Значи споредуваш со скроз друг жанр на игра. Моделот на Dota 2 воопшто не би функционирал во било кое CCG. Ти реков да споредиш со другите вакви игри, како Magic: The Gathering.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Сум играл мнооогу колекционерски игри со карти и минијатури, вистински и електронски. Можам и да ги набројам, а можам и слики од производи да ставам, што ми се трупаат дома и у подрум.

Хартстоун е нај фри ту плеј од сите. Верувале или не.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Значи споредуваш со скроз друг жанр на игра. Моделот на Dota 2 воопшто не би функционирал во било кое CCG. Ти реков да споредиш со другите вакви игри, како Magic: The Gathering.
ОК, немам играно друга ваква игра, па незнам како е во другите игри, вака јас како првпат играч шо игра ваква игра, ова мене ми сметат. Ево да ти споредам игри од исти жанр, dota и heroes of the storm, во едната апсолутно ништо не треба да платиш за да ги играш сите херои, со кој сакаш build, а во другата мораш да плаќаш(или да играш незнам колку таму) за да ги отклучиш хероите. А да, hots е од blizzard, па мораат да има вакви срања скоро во сите нивни игри.

Исто и за HS, можат да ги дадат сите карти и да прават на други начини пари, ама ги знаеме сите шо лајна се од близард, олкав им е газот за пари и то е то.

За некого е глупост да ги дадат сите карти, за мене тоа е фер.


И толку од мене, јас ќе си играм Arena, вие играјте си ranked со OP декови и така. :smirce:
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Ја уште од клоузд бета играм само Арена, а плеј играм само ради чистење квестови.

И ќе повторам тоа што многумина не го знаат: Хартстоун е дебилизирана WoWtcg. Дури и сликите од WoWtcg ги земаа и ги употребуваат во Хартстоун.
 

isoffProd

pluskavec
Член од
21 февруари 2011
Мислења
371
Поени од реакции
162
Малку време да се вложи и се ќе биде океј :)
Јас прекинав да играм, ама дур играв си го купив цел Наксрамас, и скоро цел Блекрок а динар неам дадено.
Дури ни Арена не играв, само од дејлис ги имам купено :)
а ако играш Арена и малку повеќе искуство да стекнеш уште полесно и побрзо ќе собереш карти.
Единствено од отварање на пекови ми се има паднато Громаш што го користев ко леџендари, а другите леџендари од наксрамас ги користев најмногу,
ако ти е убаво и интересно да играш, нема пречки, и тоа што викаат погоре во постовите, ако ти се дадени сите карти, за што играш? :D
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
Ја уште од клоузд бета играм само Арена, а плеј играм само ради чистење квестови.

И ќе повторам тоа што многумина не го знаат: Хартстоун е дебилизирана WoWtcg. Дури и сликите од WoWtcg ги земаа и ги употребуваат во Хартстоун.
Ради тоа не почнав порано да играм ХС, премногу едноставно ми делуваше. Ама си има посебен флејвр, што ми ја направи интересна и заразна. Мене најмногу ми пречи rng моментот. На арена не ми пречи толку, дури и ми е интересно, ама на пример да изгубиш битна партија на некој турнир ради лош rng е дебилно за мене. А близард очигледно со секоја нова едиција/авантура се повеќе го фура тој момент.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Од една страна пречи тоа, ама па од друга страна ја прави уште поинтересна :D
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
kao da si napraam deck ? mozam da gi kombiniram kartite od klasite ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom