HearthStone

Донев

Модератор
Член од
9 мај 2008
Мислења
30.930
Поени од реакции
43.002
bombwarrior mu se naoga counter, ama rogue si gazi
tier 2 e zoolock i buff token druid
i posle secret pally, silent priest i nekoj mage koi podobrite igraci edvaj go furaat

inace, gi krsite li starite karti vie so ne igrate wild
im kinda tempted :D
Контрол вориор тепа против роуг, а може и токен друид.

За картите од вајлд јас ги бришам само тие што никогаш не се играле, а другите си ги чувам затоа што секако не ми треба повеќе даст, ги имам скоро сите карти што се играат.
Ама ако немаш доволно за актуелните декови, и не планираш да играш вајлд, дефинитивно бриши.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.684
Поени од реакции
27.884
Контрол вориор тепа против роуг, а може и токен друид.

За картите од вајлд јас ги бришам само тие што никогаш не се играле, а другите си ги чувам затоа што секако не ми треба повеќе даст, ги имам скоро сите карти што се играат.
Ама ако немаш доволно за актуелните декови, и не планираш да играш вајлд, дефинитивно бриши.
Da da, momentalno konkretno control warriorot e na vrvot.

Inace gi imam site za aktuelnite, za tvojot gi imam miras portal, zilliax i edwin etc ali bez nomi poso retko e win condition, mnogu vreme e mrtva karta. Go imam i dr boom i ostali mada ne sum proveril sto fali za nego, ali imam dust ako sakam i mi fali.

Forata e sto sum poise casual igrac, 90 posto sum od mobilen za tepanje vreme pa dzabe ako imam isti deck ko vas i metata koa ne ja mozgam mnogu i bez deck tracker. :D Zatoa se dvizam najmnogu 10 rank i igram meme decks. :D

Momentalno igram paladin samo oti gi imam site 5-6 legendariesA za krsenje najverojatno ke gi skrsam site sto se krsaat poso nikad wild nema da zaigram. Osven legendaries, maka mi e da gi skrsam. I dark knights ekspanzijata ke ja ostaam, spored mene najdobrata ekspanzija so mnogu mokni karti sami po sebe, bez comboa i gimmicks.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
3.920
Поени од реакции
4.585
Да ја живнеме темава малце.
Дали имате приметено дека новиве леџендари се строго делови од комбо карти и дека не можат да се играат самостојно ( пример Тирион, Јсера,Гром, Лирој, Велен, Лотеб, Харисон Џонс, Рено Џексон, Медив , Лич Кинг, Кел Тузад...) ?
56835558_2611298805552986_7340683245891092480_n.jpg
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
3.920
Поени од реакции
4.585
Почнува партијата и гледам познато име ...
Башка златни скинови,курци палци и у меѓувреме ме отвара ко нарезок пред коперација и го прави ретко познатиот потег. Се предава откако ме остава на 1 НР.
Подмочав од среќа дека е батецот... :vozbud:
И одма се гасам идам на Твич кога гледам шо игра батецот :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
 

Донев

Модератор
Член од
9 мај 2008
Мислења
30.930
Поени од реакции
43.002
Огромни промени следуваат во Хартстоун годинава. Верувам најголемите промени до сега, од кога е излезена играта. Ќе пробам да ги сумирам главните вести.

Најпрво, конечно добиваме скроз нов херој. Нешто што мислам дека требаше уште лани да го направат. Новата класа е Demon Hunter и има hero power од 1 мана, со кој се додава +1 напад на било што. Покажаа и доста карти за новата класа. Како што Rogue има combo, Demon Hunter ќе има Outcast што ќе се активира доколку картата е најлево/најдесно во раката.

1584462675229.png

Друга многу битна новост е тоа што со излегување на новата експанзија ќе ја направат промената што ја направија за леџендери на сите типови карти. Односно доколку отвориш две копии од некоја карта, нема да ја добиеш пак се додека ги немаш сите можни карти од експанзијата. Ова е ОГРООООООМНО подобрување затоа што ептен значително ќе го намали бројот на пакетчиња што треба да ги отвориш за да ги имаш скоро сите карти од експанзијата. Сигурно некој ќе направи детална математика за ова, ама сигурен сум дека бар на пола ќе го намали бројот на потребни пакетчиња.

Ова е овервју на се што не чека во трите фази од новава година, Година на Фениксот.

1584462447339.png

Во секоја фаза има по нешто ново што го внесуваат во играта. Во прва фаза, односно со излагањето на новата експанзија следен месец добиваме целосно преработен ранкинг систем, кој сега ќе изгледа вака:

1584463662432.png

На почеток на месецот сите играчи ќе бидат ресетирани на Бронз 10, но според тоа каде сте завршиле претходниот месец, прогресот ќе биде побрз, односно ќе добивате повеќе ѕвезди за победа.
Исто така сменети се и наградите кои се добиваат за ранкот што сте го достигнале.

1584463688740.png

Во втората фаза ќе стават комплетно нов гејм моуд, додека пак во третата ќе го обноват системот за прогресирање и ќе стават ачивментс во играта.

Има новости и за играчи кои немаат играно Хартстоун некое време. При враќање во играта ќе им биде овозможено да добијат еден од најкомпетитивните декови во моментот.Со новата година доаѓа и Hall of Fame. Овој пат 5 карти напуштаат стандард. Тука мислам дека мораше да го стават и Едвин затоа што се игра во секој Роуг дек и често се случува уште на 3 мана да заврши партијата доколку противникот успее да направи ептен голем Едвин.

1584462825401.png

Големи промени и за Прист, кои исто така беа потребни веќе подолго време. Овие карти целосно се тргаат од Стандард. Доста од основните карти се мењаат, а има и нови карти кои ги заменуваат тие што ги тргнаа.

1584463102276.png
1584463185185.png
1584463388784.png


И конечно стигаме до новата експанзија, Ashes of Outland.


Оваа карта само што ја пуштија во играта. Сите ја добиваат бесплатно и може да се игра одма.

Hearthstone Screenshot 03-17-20 18.13.08.png


А еве ги и датумите за сите овие новости.

1584465026431.png


Последниве неколку месеци стварно прават промени кои беа потребни и со кои пробуваат да ја одржуваат играта. Battlegrounds мислам дека им е полн погодок, од кога излезе 90% од времето кое го поминав на играта ми е во тој моуд и ептен ме радува што сега ќе добиеме и доста новости со кои би требало повторно констрактед да биде привлечен моуд.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
3.920
Поени од реакции
4.585
Значи отк - комбо дековите заминаа во историјата. Сега пак се враќаме на почеток со минимум 40 мин партија.
За новиот ранкинг и новата математика со пакетчињата имаа биг лајк бидејќи беа неопходни после премногу просечниве последни 2 експанзии. Играта на пола пат е до мртва баш заради 120 од 135 карти што беа просек а само 15 беа woow. И едниствениот асален галакронд шаман дури 2 пати го нрфнаа :pos:
Тежок очај стана стандардот. Се надевам дека ротацијата, хал оф фејм и ДХ дека ќе го живне. Многу позиитивно е што и картите што идат у вајлд со ротацијата се бафнуваат како што биле првично.
Автоматски споено мислење:

БТЊ @Донев јас мислев дека си ја откажал играва тотално.
 

Донев

Модератор
Член од
9 мај 2008
Мислења
30.930
Поени од реакции
43.002
Значи отк - комбо дековите заминаа во историјата. Сега пак се враќаме на почеток со минимум 40 мин партија.
За новиот ранкинг и новата математика со пакетчињата имаа биг лајк бидејќи беа неопходни после премногу просечниве последни 2 експанзии. Играта на пола пат е до мртва баш заради 120 од 135 карти што беа просек а само 15 беа woow. И едниствениот асален галакронд шаман дури 2 пати го нрфнаа :pos:
Тежок очај стана стандардот. Се надевам дека ротацијата, хал оф фејм и ДХ дека ќе го живне. Многу позиитивно е што и картите што идат у вајлд со ротацијата се бафнуваат како што биле првично.
Автоматски споено мислење:

БТЊ @Донев јас мислев дека си ја откажал играва тотално.
Баш последниве експанзии им беа со многу поголем power level од претходно и се играа доста карти. За Галакронд не ти е точно мислењето, само пристот не се игра, сите други имаат јаки декови. Уствари и Шаман нема многу во последно време, ама Галакронд Роуг и Вориор се едни од најдобрите декови моментално, а и Ворлок е доста добар.
Последните 5-6 месеци тргнаа во права насока, многу повеќе комуникација, навремени нерфови, Бетлграундс, нови карти во средина на експанзија за да се освежи метата. Со сите нови промени се надевам ќе се прероди играта, не е случајно Year of the Phoenix :D

Иначе од кога почнав да играм никогаш не сум направил пауза подолга од 5-6 дена. Само што последнава година најчесто се уклучував само за квестови да завршам и толку, сега ги направија уште полесни квестовите па помалце време треба. И како што пишав, од кога излезе Бетлграундс повеќе играм тоа затоа што е ептен интересно. Ама пред да излезе последнава експанзија доста играв, во декември. Бев и на турнирот на Гејм Фест, прв бев на квалификациите, па таму испаднав во група.
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
135
Поени од реакции
64
Многу интересни карти најавуваат. Башка и таа ДимонХантер класата ми изгледа многу интересна и агресивна за играње од картите што ги покажаа. Конечно едно освежување во Хартстоун.. Ми смачи веќе од галакронд декс. Све едно те исто.
 
На врв Bottom