HDR (High Dynamic Range Photography)

Член од
19 септември 2005
Мислења
5.612
Поени од реакции
176
Одлични ефекти.... само би било многу подобро доколку ни ја дадете и оригиналната слика, да ја видиме подобро таа споредба...
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
452
МкForces друже за следните слики micro smoothingот намести го на 0 за да се гледаат ситните делови:)

оригиналот 0EV другите беа -1, -2EV

HDR

мој совет(hint)
Доколку сликате на ептен светло пробајте максималниот EV да биде 0 a другите да се помали, за да дојдете од најтемна до најсветла.
Исто така може и со повеќе од 3 слики да се направи поквалитетен HDR

Eве најнови HDR сега ги правев

оваа е сликана во 16:9 формат и е составена од 5 слики со различен EV
пред

потоа

Оваа е составена од 4 слики со различен EV
пред

потоа


може на крајот одкако ќе се заврши сликата да се помине со NOISE filter од фотошоп или пеинт шоп про ама јас ги сакам прљави сликите:)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Еве јас како ги изработвам. :) Ретко сликам фотки со три екпозиции бидејќи немма статив или пак ако сакам од некоја фотка да направам хдр , ја отворам во фотошоп и во image>adjusments>expositure менвам експозиција и правам три или 5 фотки со зарлижна експозитура. 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
599
Поени од реакции
19
Еве јас како ги изработвам. :) Ретко сликам фотки со три екпозиции бидејќи немма статив
Јас имам среќа што апаратот кој го користам моментално (HP R707) има една функција, се вика "Automatic Exposure Bracketing" , и со само едно притискање на копчето за сликање, автоматски слика три слики во многу краток временски интервал, со различна експозиција ( -1 , 0 , 1 ), така да можи и без статив и потпирање на апаратот да се направат исти слики, само треба рацете да бидат смирени една секунда :) .
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
И на мојот новиот има таква опција ама со фотките од стариот тешко то нешто. А на сите понови дигиталки ја имаа та опција , и то има со различна експозитура -1 -0.5 -1.5 триста глупости има . :)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
452
Јас мануелно без статив ја мењам експозицијата....не треба се да е перфектно, понекогаш треба да се импрвизира:) башка по убаво е да имаш сликано три слики
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
674
Поени од реакции
1
Има и мојот ауто бракет, ама не е тоа тоа подобро е сам кога ќе си го насетираш.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.651
Поени од реакции
265
само кажете како од единечна слика да напраам HDR?
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
452
Смоле не е тоа финтата од единечна слика да направиш HDR иначе ете го Flix објасни како....пробај импровизирај и направи три слики со различен EV поубаво е така....знаеш дека си се мачел да направиш три исти слики:)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.804
Сакам да ве прашам....дали со мобилен да речеме како што е кај мене 2мп камерата, може да направам HDR фотографија ако менувам контрасти и сл. за време на сликањето ???

Ова намерно прашувам бидејќи камерата ми вади екстра фотки за 2мп камера...па жално ќе биде ако ми биде ускратено оваа можност!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Se razbira deka mozi, samo probaj da slikas direkno tri fotki ima za menvanje na osvetlenost sigurno pa namesti -1 0 i 1 i posle napraj hdr i kazi so ke izlezi.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
452
Сакам да ве прашам....дали со мобилен да речеме како што е кај мене 2мп камерата, може да направам HDR фотографија ако менувам контрасти и сл. за време на сликањето ???

Ова намерно прашувам бидејќи камерата ми вади екстра фотки за 2мп камера...па жално ќе биде ако ми биде ускратено оваа можност!
Пак ли со мегапикселите бе:pos: не куца магарето од нив...пробај направи и покажи што си направил:) дефинитивно ќе биде успех ако со мобилен го направиш тоа
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.640
Поени од реакции
18
Што помалце бои и детаљи тоа боља ХДР слика.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.551
Што помалце бои и детаљи тоа боља ХДР слика.
Поо сега ти научник се прајш тука. Кажи ми шо финтата на HDR фотографијата . Да добиеш повеќе детали повеќе контраст и појаки бои. Ако нема детали на сликата зошто би ја правеле сликата , деталите сами нема да никнат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom