Google Chrome или Mozilla Firefox?

Google Chrome или Моzilla?

  • Google Chrome

    Гласови: 70 39,8%
  • Mozilla Firefox

    Гласови: 106 60,2%

  • Вкупно гласачи
    176
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Факт е дека Мозила има многу додатоци за разлика од Хром но Хром е нов и мислам дека во иднина ќе имаат многу подобрувања. Јас останувам на Мозила па да речам навика си е навика :D
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Достапен Chrome за Mac и Linux

Google одлично напредува со развојот на интернет пребарувачот Chrome за Mac и Linux, а отсега ќе бидат достапни и првите верзии кои корисниците ќе можат да ги преземат и испробаат. Сепак, станува збор за првични и нестабилни верзии со developer preview статус. Овие верзии ни самиот Google не им ги препорачува на корисниците, освен на developer-ите и ентузијастите за тестирање. Верзиите имаат задача да соберат што е можно повеќе feedback информации и се уште не ја поседуваат целосната функционалност. Конкретно Flash plugin не е во функција, што оневозможува гледање на Flash содржини, како на пример клипови на YouTube. Исто така управувањето со Bookmarks и испишувањето статуси исто така не е имплементирано, како и опцијата за родителска заштита. Од Google наведуваат дека над 400 bug-ови допрва треба да се исправат. И покрај сите недостатоци, сепак станува збор за работни верзии кои имаат вграден auto update за автоматско преземање на нови верзии. Верзијата за Mac работи само на компјутери со Intel хардвер, додека Linux верзијата поддржува Debian и Ubuntu. Заинтересираните корисници можат да пронајдат повеќе детали и линкови за преземање на официјалниот сајт, додека останатите подобро да ја причекаат бета верзијата.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Mozilla a plus ima i dodatoci na primer DownloadHelper a od drugite prebaruvachi Opera oti e dosta brza a ima i speed dial pa i Safari a Chrome mnogu retko go koristam a Explorer pa ic ne go koristam
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Mozilla Firefox .. до сега најдобриот интернет пребарувач....има адони...добар download manager..автоматски бришење на хисотри од кога ќе се затвори итн:pipi:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Гугл Хром го користам и супер е, немам никакви забелешки!
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Мозила го знам од кога ставив интернет, има многу дотатоци и баш е супер.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.454
Поени од реакции
7.881
Кога ја апдејтував Мозилата на в.3.5 ми стана ужасно бавна. Причината пред се беше ооооодамна недефрагментиран диск.
Поради тоа инсталирав Хром. И сум презадоволен. Мнооогу побрз, постабилен, плус кога го палиш во quick dial ти се последно посетуваните сајтови.

Пред некој ден дефрагментирав диск, па се убрза мозилата, ама пак си останав на Хром.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Сега за сега си останувам верен на фајрфоксот...
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.899
Поени од реакции
717
Одамна сум со лисицата и тоа верзија 2.Најзакон ми е.не ја мењам за нишо друго освен некат Епл Сафари.
 

sandulce

MuSiC MaTTerS
Член од
21 јули 2007
Мислења
29
Поени од реакции
0
Сееедно ми е , и двата ги користам секој си има свои предности..
 

ivana87

magic is everywhere
Член од
7 јуни 2007
Мислења
1.613
Поени од реакции
220
користам Мозилла :icon_bigg
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Chrome топ, ама информациите кои ми ги собрал за 3-4 месечно сурфање со него видов дека тежат околу 2.5 гига.

Ама јбг, ми одговара начинот на работа, веќе не пишувам сајтови, само стискам буква и сам се пишува*.


*Океј, не буквално, треба Enter да стиснеш.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Google Chrome само што е бледа копија на Safari на Apple кој е подобар и од двата. Кој не верува нека провери.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Гугл хром.....од премногу аддони мозилата ми е страшно бавна и ме нервира......опера користев ама си се навикнав на гугл хром....уште е у фаза на развивање точно ама после ке е ногу помокен пребарувач од мозилата.А интернет експлорер може слободно да оде у канта....заостанан е незз кој уште го користе...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom