Game of Thrones

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.321
Поени од реакции
57.791
Toa sum jas, Beric, Spojler i nasite 174.000 fake akaunti
18 400 000 гледања имаше епизодата на ХБО: Да не зборуваме што по 10 луѓе се собираат да гледаат на еден ТВ, и да не броиме торенти, преку 100м ќе фати. Да се фатиме со пресметки:

174000 : 18400000 = 0.0094565 x 100 = 0.94565 %

Небитни сте.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Процентуално поише бевме на протестот против Вучич пред месец дена...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ziveenje vo zabluda e uzasna sudbina.
Ти очигледно не можеш да знаеш, затоа што не си свесна за својот фалинка од живот кој мислиш дека го живееш, преполн со предрасуди. Не се однесува само за темава, се „знаеме“ од форумов, не сме тука од вчера.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.611
Ти очигледно не можеш да знаеш, затоа што не си свесна за својот фалинка од живот кој мислиш дека го живееш, преполн со предрасуди. Не се однесува само за темава, се „знаеме“ од форумов, не сме тука од вчера.
Falinka od zivot e strasna navreda od moderator na forum.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.145
Поени од реакции
25.573
18 400 000 гледања имаше епизодата на ХБО: Да не зборуваме што по 10 луѓе се собираат да гледаат на еден ТВ, и да не броиме торенти, преку 100м ќе фати. Да се фатиме со пресметки:

174000 : 18400000 = 0.0094565 x 100 = 0.94565 %

Небитни сте.
Тоа е таа математика. :D
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
На страна што ЛОТР е дефиниција за фантастика и во тој поглед доста се разликува од ГОТ, сепак е пореалистична трилогијата, ја промашил споредбата малце. Знаеш кога ќе беше ОК да ги споредуваме ГОТ и ЛОТР? Сети се кога у првиот филм fellowship of the ring се растури, Боромир го утепаа, двајцава хобити ги киднапираа орки и Арагорн, Леголас и џуџето тргнаа да ги спасуваат, а Фродо со Сем тргнаа накај Мордор(планината Дум). Еквивалент на ГОТ ќе беше Џексон да се фокусираше само на овие тројцава во холивудски битки и војни, а додека Фродо ќе си цепаше до Мордор наредните два филма ко Гендри што се забораи од веслање. И доаѓаат на крај пред Мордор војските на Гондор и Рохан, готови се да ги искинат оркиве и кога наеднаш све се руши, вулкани пукаат, орките пропаѓаат у земја, кулата на окото иде у курац и кога ги гледаш Фродо и Сем се спасуваат сурфајќи на лавата од вулканот на дрвен чун. Што има да се замара пбликата 2 филма да ги гледаме двајцава хобити со тоа голумот како го носат прстенот до Мордор, све може у еден филм да се набута, битно што поише крв од луѓе да има, и орки како живи луѓе јадат по можност.
Не мислам дека поентата на авторов е да ги спореди лотр и гот, туку само да долови колку глупаво изгледаат одредени луѓе кога пишуваат реферати за како требало да се одвива дејството у 8ма сезона.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
ne znam zaso @Вокерка ne ja zamarate kolku serijava ne gi ekranizirala ubavo knigite
imate nesto licno protiv mene izgleda

dosta e ajde, bez vreganje, bez spojleri i bez knigi muabeti
Ги немам прочитано GoT книгите. :nesumjas:

А темава стана токсична и престанав да ја читам.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Од статијата на Guardian, најбитниот дел:

Dany has been burning people alive since Mirri Maz Duur in season one, and has scorched her way through the Tarleys, Varys, the slavers, the loot train and scores of others ever since. Her moral unravelling has been glacial, her innate, entitled Targaryen madness always percolating, its worst impulses tamed and feared by Tyrion, Jorah, Varys and, latterly, Jon. Following the loss of her best friend, her ersatz father, two of her “children”, her squeeze, her rightful claim to her birthright, the adoration of her people and her entire reason to exist, it wasn’t much of a stretch to accept that her brittle grip on reason would snap. Graduating from only burning those who “deserved” it to chargrilling anyone in her way, including allies who would likely soon become foes, was no giant leap. It seemed inevitable. That it occurred in quite possibly the most visceral, visually stunning episode of television ever produced was a welcome boon.
Во превод, очекувано беше жичките да се спојат по дејствијата во 4-та и првата третина од 5-та епизода - правдината која ја делеше во градовите во Slaver's Bay и на таткото и братот на Sam, сега ја подели на град со милион луѓе. Исто интересен момент од 6x05, зборовите на Kinvara од сцената со Tyrion и Varys:

"Daenerys is the one who was promised... Her Dragons are fire made flesh, a gift from the Lord of Light... The dragons will purify nonbelievers by the thousands, burning their sins and flesh away."
За мене 5-ва епизода е можеби најдобрата сезонава, атмосферата, тензијата, глумата (поготово изразите на лицето на Cersei кога полека преминува од преголема увереност во очај и сфаќа дека се ближи крајот) се врв.

Најголемиот проблем сезонава (и делумно претходната) е тоа што има помалку епизоди и се добива впечаток дека премногу работи се случуваат за краток период, и има отсутсво на дијалози како во првите сезони (од типот на Chaos is a ladder laddah, сцената меѓу Robert и Cersei од 1x05 итн.)
Друг проблем се претпоставките дека некои работи во серијата имаат подлабоки корени (пример некој скриен мотив на Night King наместо тоа да го убие 3ER за да ја избрше меморијата на светот, или дека White Walkers се нешто повеќе од оружје создадено од Children of the Forest за да ги уништат луѓето), или дека легендите и пророштвата мора да се остварат (Azor Ahai, valonqar итн.)
Нека ме поправи некој ако грешам, ама и самиот GRRM има кажано дека не треба на овие работи да се верува 100%, можеби ќе се остварат, можеби делумно, можеби имаат поинакво значење а и можеби се измислица/приказни.

Нареднава епизода очекувам да се открие нешто повеќе за Bran т.е. 3ER, чудно ми падна во првата епизода кога баш го погоди моментот да му каже на Sam (веднаш откако дозна дека Dany им поделила правда на татко му и брат му) да му ја открие тајната на Jon, и баш пред битката со WW кога сите би требало да се што е можно посплотени.
Плус претходно во 6-та сезона имаше визија со сенка од змеј над King's Landing, и е многу слична со моментот со Drogon над KL откако ќе полета од ѕидините.
Како однапред да знаел кои настани кога треба да се случат за да се добие исходот со полудена Dany и изгорен KL, во превод можеби и 3ER ја игра играта како и Sansa, Varys итн. за нечива корист.

Ама можеби ова е малку tinfoil исто како и муабетот погоре за WW :D
 
Последно уредено:
B

Beginner

Гостин
18 400 000 гледања имаше епизодата на ХБО: Да не зборуваме што по 10 луѓе се собираат да гледаат на еден ТВ, и да не броиме торенти, преку 100м ќе фати. Да се фатиме со пресметки:

174000 : 18400000 = 0.0094565 x 100 = 0.94565 %

Небитни сте.
За мене 3 и 5 епизода си беа 10/10 во 3тата само Арија како го уби Нк реално тоа е и за хејт ама се друго си беше 10/10. Инаку математиката ти е конкретно за 5 епизодата си беше совршена заслужува чиста 10ка. Ама за 4 епизода да ја гледале 50 милиони и само 100 к и имат дадено рејтинг на имбд до сега е 6.1 може и до 5 да стигне. Ама не значи дека на другиве 49 милиони на сите им се допаднала туку не се замарат со имбд и фб така да никогаш нема да знаеме колку точно има од 2те страни.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.422
Поени од реакции
3.989
18 400 000 гледања имаше епизодата на ХБО: Да не зборуваме што по 10 луѓе се собираат да гледаат на еден ТВ, и да не броиме торенти, преку 100м ќе фати. Да се фатиме со пресметки:

174000 : 18400000 = 0.0094565 x 100 = 0.94565 %

Небитни сте
.
Ги попари со математикава ауауауауау ахахахахаха :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom