Game of Thrones

Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Едно не ми е јасно,зашто го пушти Џон да ги пренесе дивјаците за после да го убие поради предавство?
Можеше комотно да го остаи да смрзне надвор со останатите.
Немал никаква подршка од другите тогаш? А мислам дека имаше и други браќа со Џон Сноу.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Едно не ми е јасно,зашто го пушти Џон да ги пренесе дивјаците за после да го убие поради предавство?
Можеше комотно да го остаи да смрзне надвор со останатите.
Јас како толкувам има три главни причини.

Прво, самиот кажа во новата епизода дека секогаш ги почитувал наредбите на претпоставениот, па и во овој случај не сакаше да ја прекрши наредбата на својот командант.

Второ, знае дека на ѕидот има голем дел на подржувачи на Џон, ако не го пуштеше тогаш, можеше да настане гужва и инциденти меѓу самите членови на стражата, вака заговорнички испланира со офицерите и лојалните луѓе, а после тоа ги убедуваше другите дека исправно постапил, а со Џон останаа само најблиските негови (Ед,Давос и тие што се во собата со телото негово)

Трето, кога дојде Џон со дивјаците, сеуште не ја знаеа судбината на Станис, кој се однесуваше заштинички со Џон, после тоа ризикот од судир со Станис при ликвидација на Џон не постоеше, а од друга страна постоеше ризик од судир со Болтон.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
Третово ми изглеа најлогично,бидејки сеа има голем број на дивјаци од нештитената страна ѕидот кој ќе ги уништат ако не им дојде Болтон на помош.
Се надевам само дека нема да дојдат сеа дивјациве и да ги изненадат:icon_lol:
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.681
Поени од реакции
12.598
Исто, џабе нема да ги пушта. Последен пат коа имаше навала ги спаси Станис. Сеа со Џон кај што ги води дивјаците, пак се соочува со истото, само што сега нема толку воини, а пола од стражата му се лојални на Џон.

Математиката вели 20 против 1 е полесно од 20 против 20 000.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
И плус сеа се на другата страна на ѕидот :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.059
Поени од реакции
80.946
Абе у серијата главен аргумент му беше: - Пушти го одма ова мноштво, да не ви се претворат у Вајтвокери, тука пред врата.

Мислам дека тие гледачи кои ги интересира книгата више можат комотно да ја читаат темата за книгите, едвај да има нешто плус таму.



(D&D у прва епизода штотуку сотреа една од куќите, онака како од шала - Тристан, Доран, Оберин: никој нема наследници оставено)
 
Последно уредено:

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.096
Поени од реакции
9.022
Едно не ми е јасно,зашто го пушти Џон да ги пренесе дивјаците за после да го убие поради предавство?
Можеше комотно да го остаи да смрзне надвор со останатите.
Кое е тоа ranging party што по тој чин би се согласиле да одат од таа страна на ѕидот ако никој не им гарантира дека ќе им биде подигната капијата да се вратат?

Ќе ја изгубеше подршката на браќата ако така постапеше, башка што Jon Snow беше Lord Commander а Thorne е должен да следи команди иако не се согласува со него. Си имаат тие таму хиерархија и правила и се придржуваат по неа, без правила ќе настане општ хаос. Баш на тоа и беше ставен акцентот во S06E01 кога Thorne зборуваше. Тоа што на крај му пресудија е погрешно и сигурно ќе има последици, останува да видиме како ќе се развива приказната понатаму.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
Кое е тоа ranging party што по тој чин би се согласиле да одат од таа страна на ѕидот ако никој не им гарантира дека ќе им биде подигната капијата да се вратат?

Ќе ја изгубеше подршката на браќата ако така постапеше, башка што Jon Snow беше Lord Commander а Thorne е должен да следи команди иако не се согласува со него. Си имаат тие таму хиерархија и правила и се придржуваат по неа, без правила ќе настане општ хаос. Баш на тоа и беше ставен акцентот во S06E01 кога Thorne зборуваше. Тоа што на крај му пресудија е погрешно и сигурно ќе има последици, останува да видиме како ќе се развива приказната понатаму.
Зарем би го убиле својот Lord Commander ако се придржуваа до правила и хиреархија?
Целава ситуација на ѕидот е многу лошо напраена, само колку за шок во финалето. Џон 5 сезони глуми лудило на ѕидот и сеа го убија коа е Lord Commander и кога им се приближуваат бели шетачи( самиот Торн ги има видено ).[DOUBLEPOST=1461863312][/DOUBLEPOST]
(D&D у прва епизода штотуку сотреа една од куќите, онака како од шала - Тристан, Доран, Оберин: никој нема наследници оставено)
И ова хах,фамилииве 10 000 години стари отидоа у курац. Старковиве ги истребија уште Рикон остана,Баратеон,Мартел и овие фамилии пепел вајда.
Многу замерки наоѓам:icon_lol:
 
Последно уредено:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
The problem is that a scene from the Season 5 finale shows the three Snakes and Ellaria watching as the ship carrying Trystane sails off for King’s Landing. Yet, somehow, two of them, Obara and Nym, magically appear on the ship to kill the Dornish heir in the first episode of Season 6.


Го искоментиравте ова?

Sent from my D2403 using Tapatalk
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.280
Поени од реакции
2.000
The problem is that a scene from the Season 5 finale shows the three Snakes and Ellaria watching as the ship carrying Trystane sails off for King’s Landing. Yet, somehow, two of them, Obara and Nym, magically appear on the ship to kill the Dornish heir in the first episode of Season 6.


Го искоментиравте ова?

Sent from my D2403 using Tapatalk
 
D

Daedalus

Гостин
Што беше сцената со Бријена кога се тепа со овие? Ја изгледав епизодава, си викам, чеј бе, што се деси со кучињата, ги имаше и после ги снема за време на тучата. Пуштам пак и што да видам!
Доаѓа оваа со Подрик и го шибаат првиот. Како што тече сцената со тучата, кога Бријена паѓа, дава за секунда момент кадешто стојат двајца што ги држат кучињата, кучињата нит лаат нит ништо и двајцава не мрдаат, не ги пуштаат од ланец и ја гледаат тучата (ептен ужасно ја снимиле сцената се гледа дека требало да стојат од страна).
После кога се тепа Бријена, има момент кајшто Тион заедно со фациве одма покрај него и кучињата, си стојат и гледаат дур се тепаат овие.


Следен момент, исчезнуе тој што ги има кучињата у рука, заедно со кучињата и све тоа и доаѓа последниот лик, се тепа тука ау со Подрик и Тион го убива. Па почиње заклетвата и тие срања. Кучињата аш буба, ко да ги немало...
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
А само што си помислив: перфектни цицки.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.136
Поени од реакции
8.927
The problem is that a scene from the Season 5 finale shows the three Snakes and Ellaria watching as the ship carrying Trystane sails off for King’s Landing. Yet, somehow, two of them, Obara and Nym, magically appear on the ship to kill the Dornish heir in the first episode of Season 6.


Го искоментиравте ова?

Sent from my D2403 using Tapatalk
Овој дел мислам дека и не е толку спорен. Возможно е по оваа сцена двете сестри со мал чамец да стигнат до бродот и да се качат на него веројатно со помош на некој од внатре.

Делот со кучињата при битката на Бриен е језив. Од друга страна кучињата што го гонеа Теон додека тој бегаше мислам дека беа различни од овие, мене овие ми личеа на ловџиски кучиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom