Game of Thrones

Член од
26 август 2009
Мислења
1.880
Поени од реакции
2.258
Станис знаеше дека ќе умре уште откако му дезертираа војниците и Мелисандре. Не се замараше со тактики и глупости кога тргна кон Винтерфел, човекот едноставно изгуби се и беше dead man walking. Нема врска неговата експертиза во ситуацијата, сигурен сум дека можеше да извади повеќе.

Џон мислам дека ќе го вратат. Или како ВВ или богот на огнот ќе го дигне од мртвите, или што и да е, всушност сакам да го вратат, мора да одигра главна улога горе на северот. :(

Ситуацијата со Даенерис ми е чудна. Не беше Мирин подалеку од територијата на Дотраките или пак овие имаат мигрирано? Ќе се види догодина ваљда.

Тоа е тоа. Квалитетна сезона и покрај некои ситни дешавки кои можеа да се одбегнат.

More!!!
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Гејм оф Тронс е еден мизерен обид на HBO да прави пари, исфурани измешани приказни, со дебел буџет убави си ги ај ефекти и луѓе се палат како петарди на шоуво. Реално многу е лесно да навлечеш публика и гледаност ако убиваш по некој, особено кога приказната е срање па еве како чит го има убиството.
Еве реално нека си каже секиј ако не беше убиен Сноу во денешнава епизода дали уопште ќе ви биде интересно и убаво за гледање?
Серија подолга од 5 сезони од ваков жанр е веќе мртва серија.


Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Станис знаеше дека ќе умре уште откако му дезертираа војниците и Мелисандре. Не се замараше со тактики и глупости кога тргна кон Винтерфел, човекот едноставно изгуби се и беше dead man walking. Нема врска неговата експертиза во ситуацијата, сигурен сум дека можеше да извади повеќе.

Џон мислам дека ќе го вратат. Или како ВВ или богот на огнот ќе го дигне од мртвите, или што и да е, всушност сакам да го вратат, мора да одигра главна улога горе на северот. :(

Ситуацијата со Даенерис ми е чудна. Не беше Мирин подалеку од територијата на Дотраките или пак овие имаат мигрирано? Ќе се види догодина ваљда.

Тоа е тоа. Квалитетна сезона и покрај некои ситни дешавки кои можеа да се одбегнат.

More!!!
Тоа го викам и јас, не знам каков бил Станис во книгите, но знам дека таму битката за Винтерфел ја дочекува во многи подобри услови, со жива ќерка и жена, а не деморализиран и истрауматизиран човек, тактики и стратегии веќе не му помагаа. А колку што знам и во книгите исходотна битката за винтерфел не е познат. Изборот на авторите на серијата беше да ни прикажат ваков Станис, Станис кој само оваа сезона многу го засакавеме, за ептен да го замразиме, па да дојдеме до ситуација ептен да го сожалуваме.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
И сеа шо, го убија му ебаја матер, па ела гледај пак, ич к*р не ме болит, не ја чекам 6тата сезона, ако сакат нека почнит, кој а тркалат, мајката да му ја .... на онај Оли, кој го измисли рацете да му се исушат.

Најлесно е, отепај го тој сите шо го сакет, и сеа шо да чекам нова сезона, шо ќе видам ?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.894
Поени од реакции
17.720
И сеа шо, го убија му ебаја матер, па ела гледај пак, ич к*р не ме болит, не ја чекам 6тата сезона, ако сакат нека почнит, кој а тркалат, мајката да му ја .... на онај Оли, кој го измисли рацете да му се исушат.

Најлесно е, отепај го тој сите шо го сакет, и сеа шо да чекам нова сезона, шо ќе видам ?
Како што,па Калиси...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.771
Поени од реакции
18.370
А ја па ја чекав Лејди Стоунхарт :pos:
:roker:
Продуцентиве дур читаат како ги пцујат си ја пуштаат тракава. :) Сабајле дур симињав торент идам да видам коментари дали е ок аудио/видео прв коментар "Oh my God they've killed Jon Snow" :facepalm:. Премногу провидна им стана формулата за успех т.е премногу на иста финта играат, понатаму што и да се деси серијата ќе биде онака. А за у иднина предвидувам Гејм оф Тронс да стане првата сф/фантази/сапуница. У наредна сезона очекуем Сем Тарли да стане гранде мајста и најучен човек у седумте кралства и да го видиме у дуел со планината нешто ко Рајден вс Огре, да фрштат магии дур трае тепачката. Калиси ќе ја силова цело племе а она ќе си ја пее


се дур не дојде Џон Сноу 2.0.1, новиот најт кинг и не и напраи бебе, да си биде инцестот доследен у серијата. И откако ќе им ебат матер на сите со змејот ќе си летнат кон зајдисонцето а Џон ќе и ја пее


п.с. поштовање за Арја, сите сцени со неа си беа на ниво, најдобриот дел од финалето.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Сега ми текна дека Бејлон Грејџој победи во војната на петте кралеви. Само тој остана жив, независен е, па и ништо важно не изгуби.

WHAT IS DEAD MAY NEVER DIE!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.894
Поени од реакции
17.720
Ќе ви помине, истиов муабет го правевте после убивањето на Eddard Stark, Red Wedding, Oberyn Martell...

Се гледаме догодина во ист или проширен состав. :D
Не ми е жал ич за џон,поише за станис(а него го сјебаа прошла епизода) али што ќе глеаме на ѕидот следна сезона ? И колку нелогички беше што Алистер го изведе ова,па можеше да не го пушти воопшто и да смрзне со дивјаците.
 
E

Epsilon

Гостин
Здравје госпо да се опорај Серсеи ( негде втора епизода од наредната сезона) и да им ебе матер на овие никаквиве, иако сакав да умри.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не ми е жал ич за џон,поише за станис(а него го сјебаа прошла епизода) али што ќе глеаме на ѕидот следна сезона ? И колку нелогички беше што Алистер го изведе ова,па можеше да не го пушти воопшто и да смрзне со дивјаците.
Тоа и ја го помисилив, ако сакаа да го утепаат Џон, зошто го пуштија преку ѕид со еден куп дивјаци, сега ако се побунат дивјаците и почнат да тепаат се а Џон не е тука да ги смири?

Веројатно планирале ликвидација уште пред да тргне Џон за Хардхоум, само чекале да видат дали воошто ќе се врати жив од таму, очекуваа дивјаците сами да го утепаат, затоа и беше оној муабет на џубренцето Оли со Сем, дали да донесе правилна одлука.

Конспирацијата постоела и претходно, уште кога умре Аемон, Алистер го предупеди Сем дека се помалце пријатели има, дури и логично ми изгледа сега нападот на Гили и Сем од „браќата“, се беше со цел да се испровоцира Сем да си отиде, во што и успеаа, Џон остана сосем сам без ниеден лојален брат (освен Ед, кој не го видов со конспираторите, поправете ме ако грешам за овој дел). Но повторно, заради ограничената минутажа, целиот билдап за последната сцена беше убрзан, без некој конкретен повод или настан што би ги испровоцирал браќата да се свртат до тој степен против својот командант.
 
B

Blade Torch

Гостин
- за никој не ми гајле колку за Арја што се деси и што ќе се случува. Апсолутно заинтригиран, левел "многу е година дена"
- чим ја залапа циганкава плавушава се знаеше што следи . Цигани, овие жениве им се тежок инат, за разлика од маживе што ја користат главата на поладен начин и со повеќе разум
- Алистер пичката што не можеше да проголта дека има подобар лидер од него. :tapp: Цела Ноќна Стража слепи, прости брадосани волови . Ај од ова детиштево Оли разбирливо беше дека е глупо да сфати како стојат работите, ама овие?! Требаше да им нацрта на снегот што ќе им се деси кога ќе дојде најголемата опасност. МОРОНИ! Правилата да ви ги титнам!
- многу ми помогна оптимизмот на темава за Мелисандре и могучата помош од нејзина страна за Џон. Скоро и невозможно е да не се отиде до тоа сценарио, кој друг и остана во животот на најпрекрасната црвенкоса вештица ? :pipi:

-сцената со прошетката на Серсеи филмски гледано беше врв, не беше предолга, целта баш беше да се соземеш со маката и срамот што ги истрпи. Дефинитивно една од најкултните сцени што сум ги видел во серија. Нема да се заборави.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Станис беше јасно дека ќе изгубит уште ко му кажаја дека му дезертирала половина војска, али војската на Болтон? Стварно? Не е можно, на станис ако му дезертирала половина војска, овие беа 3 пати поќе од него, а цело време се споменуваше дека Станис е многу поброен. Па и на којни сите качени...
Барем да завршеа една приказна, барем таа во Дорн ако не поќе макар да не ми се коментират за таму пошо е стандарт тапа сезонава. Утка голема.

До негде Џон и сам си го бараше, дојде со дивјациве и не кажа шо се деси таму, само на то бурето сем му кажа, демек јакиот фактор е тој паметен бил.. Ама сепак не сакав да умре и јас сум во тимот што навива на негово воскресение на било кој начин.
Очеквев многу поќе од финалево, сеа само помалце ќе се замарам за 6та сезона, како што рече еден член погоре, немат да се тресам понатака како член на фамилијата да ми отепале а не факинг Џон Сноу или било кој.. Му давам фора да тепет кого сакет ама ако го отепет и Тирион не коментирам ништо само ке престанам да ја пратам сериава која со оваа сезона успеаа толку да ја уништет шо дури изгледа невозможно да речиш од кое дереџе на кое падна.

И да за Арја најмногу ме копкат и мене, предпоставки или евентуално спојлер некој мојт во пп да ми пуштит.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.894
Поени од реакции
17.720
Тоа и ја го помисилив, ако сакаа да го утепаат Џон, зошто го пуштија преку ѕид со еден куп дивјаци, сега ако се побунат дивјаците и почнат да тепаат се а Џон не е тука да ги смири?

Веројатно планирале ликвидација уште пред да тргне Џон за Хардхоум, само чекале да видат дали воошто ќе се врати жив од таму, очекуваа дивјаците сами да го утепаат, затоа и беше оној муабет на џубренцето Оли со Сем, дали да донесе правилна одлука.

Конспирацијата постоела и претходно, уште кога умре Аемон, Алистер го предупеди Сем дека се помалце пријатели има, дури и логично ми изгледа сега нападот на Гили и Сем од „браќата“, се беше со цел да се испровоцира Сем да си отиде, во што и успеаа, Џон остана сосем сам без ниеден лојален брат (освен Ед, кој не го видов со конспираторите, поправете ме ако грешам за овој дел). Но повторно, заради ограничената минутажа, целиот билдап за последната сцена беше убрзан, без некој конкретен повод или настан што би ги испровоцирал браќата да се свртат до тој степен против својот командант.
И да очекувале да умре сеа со дивјаците што ќе праат?Поише се и од другата страна на ѕидот ги пуштија..и за Алистер највеќе не одговара вакво нешто. Цела сезона покажуваат како почитува команда, плус ај другиве морони ама он сигурно размислува што го чека со дивјаците и белите. Да си рече чекај бе држи вода муабетов на Џон има зомбиња бевме ги видовме али дај да го заколеме за секој случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom