Game of Thrones

Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Станис Баратеон, најдобриот воен командант во светот. Не му текна да пушти извидници пред војската, нешто шо би го направил и најглупиот чоек кој тргнал на таков марш. Не ја видоа или слушнаа војската на Болтон се дури не беа на 200 метри оддалечени. Не знам, за ова ако почнам да зборам нема никогаш да завршам, ептен сум исфрустриран, така да само ова уште ќе го речам:

SHAME
SHAME
SHAME

Инаку, надвор од приказната и сето тоа, Стивен Дилен беше најталентираниот глумец во серијата оваа сезона, штета шо повеќе ќе го нема. Заради него уште повеќе ќеф ми е беше да ги гледам сцените со Станис.


Освен ова, епизодата беше релативно солидна. Пак беше најслабо во Дорн, ама веќе се имам навикнато на тоа, така да нема врска. Ама па одма после то, сцената со Џејми и Мирсела на бротчето дефинитивно припаѓа во хајлајтс на сезоната и ептен се надевам дека нема така избрзано да заврши со нејзина смрт оти има многу голем потенцијал за развивање. наместо Сенд Снејкс или врската на Мисандеј со црвот, може да пишат за ликови кои ги гледаме веќе пет сезони и кои се важни за приказната во глобала.

Ама еј, какво тролање беше тоа со Бенџен. Ич не ми падна напамет дека некогаш ќе го спомнат пак во серијата, ама еве види ги шо ни направија. Буквално ми падна вилицата кога слушнав, ама после кога ми текна какво лајно беше Оли последните пет-шест епизоди, знаев шо ќе се случи. Добро беше изведено, ама искрено очекував нешто шо би наликувало на атентатот на Цезар во Rome.

Со Арија веќе не знам шо се случи, мозокот си го пуштив на пасење откако се отепа Џакен (или кој и да беше). Тоа ми е дефинитивно најчудното нешто шо се има случено во серија полна со зомбија и магични сенки и змејови. После таков крај, највозбуден сум да видам шо ќе се случи со неа.

За крај, сезоната беше ептен лоша (да не речам срање), дефинитивно најслаба од сите досега, ама искрено не знам шо да очекува од следната година. Ми се чини во последниве 20 минути ги испоубија пола ликови, така да можда тоа е добро па, поинтересна и подинамична ќе е в година.

Најочајна сезона убедливо имаше Џејми, толку е пропаст ликот што никој не го ни спомнува.
Ноуп, јас би рекол Станис. Колку-толку, Џејми пак си остана истиот лик кој шо беше и лани, кај него само приказната беше усрана заради неспособните сценаристи кои мислеа дека Сенд Снејкс се добра идеја. А кај Станис не беше само сценариото во прашање, туку намерно го направија ликот срање во последните две епизоди заради тие lol so random xD непредвидливи случки.

МРШ !

*мршот е наменет за ДиД
Со ова се сложвам. Ко ќе речам " ретардирани сценаристи ", најчесто се однесува на нив.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.675
Поени од реакции
1.805
МАМАТА У ПИЧКА ДА ИМ ЈА ИЗНАЕБАМ БЕ ЗАШТООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООООО


Знаев чим тоа копилето оли го викна знаев што ке се деси знаев, сакав да го искршам лаптопов, копилиња....

Кој ги ебе сите

Ја сум сеа за whitewalkerite , нека им ебат мамата на сите до еден ...


Имаше ебаго 6 пробиви со нош, кузнае дали ке преживее.
Сеа по некоја логика треба да го запалат нели да не се претвори у зомби, ваљда онаа кучката мелисандре ке го реинкарнира од огинот? може така?

Па дали се нормални сите ликови ми ги сјебаа...
сеа кого да гледам...


Ајде барем се нагледавме ние цицињата на Серсеи 10 минути... мала утеха
Глеам никој не го спомнува тоа :)
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.700
Поени од реакции
31.209
Бидејќи во исто време ја гледав и Rome, ептен ме потсети сцената на Џон со Цезар, веројатно тоа и беше замислата.

Сезоната беше добра, во глобала, имаше пропусти но две работи се клучни зошто мене лично ми беше полоша сезона од претходните.

Прво, воопшто не треба да се троши време на нови приказни и ликови ако бидат слабо изведени како Дорн сезонава. Не е поената само нови ликови и локации да се ставаат ако немаат вистински придонес кон приказната или не се добро изведени, многу попаметно би било да се завршат веќе почнатите приказни а не само да се почнваат нови па да нема време сите да се завршат и да се брза после со нелогичи краеви или половично затворени приказни.

И второ и најбитно, треба да се ревидира динамиката на дејството во сезоната. Првиот дел од сезоната беше прилично спор, за да во последните три епизоди се десат еден куп работи, и заради тоа што се збиени сите во малку епизоди, се делува како да се брзало да заврши. Нека им биде тоа поука, можеа да растеретат па некои од клучните работи што се десија во последните епизоди (вклучително и дел од тие што се десија во финалето) можеа да бидат сместени и порано и немаше да се наруши приказната.

Мислам дека грешките ќе бидат согледани и критиките добронамерно прифатени, ќе бидат поучени од лошото искуство со С.С и Дорн и ќе бидат внимателни за понатаму, не знам ја сум оптимист.

Но да, некои ситници како изненадниот напад што му го направија Болтони на Станис а он тоа не го предвиде нема да ги земам за зло, едноставно мора така да биде за да се движи приказната, а и реално колку и да е Станис добар војсководец, се што му се случи во последните две епизоди, саботажата на кампот, жртвата на Ширин, самоубиството на жена му, дезертирањето на пола војска, предаството на Мелисандре, нападот му беше повеќе потег на очајник а не на стратег, Станис веќе не беше истиот, тоа беше пола човек, скршен човек на кој длабоко во себе му беше јасно дека се е изгубено, па затоа и тргна во самоубиствен напад со пешадијата (болтони коментираа во претгходните епизоди дека голем дел од армијата на Станис е коњица, ваљда со саботажа и дезертерството поголем дел од тие трупи беа уништени)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
7.654
Поени од реакции
8.301
Како бре Станис добар војсководец. Имам едно прашање сега кога се се заврши зошто фановите на книгите толку го сакаа Станис искрено во серијата освен битката на Северот човекот беше тотален флоп и си заврши како што се очекуваше после толку многу грешки тактичар како Болтон не се поразува
 
H

HoT IcE

Гостин
Ke bidam kratok i iskren.
Me mrzi da pisuvam referat.
Serijava so isklucok na 8 epizoda, zasluzuva edno realno i skromno 5che.
Finalevo beshe najmizerno realizirano finale so eden kup banalnosti, ama sto da se cudam koga cela sezona beshe mizerija. Kako sto rece i Skorpi prethodno, serijava od predobar kvalitet i rezija sega e vo free fall. Za John ne znam kako e vo knigite, ama iskreno posle se, ova e mizeren nacin da se zavrsi so takov lik, da go izdupat svoite, duri i ona maloto grdoto kopile Ollie da umre od rak sve da mu ebam gnasno.
To e to, iskreno, ic kur ne me boli za 6 sezona. Nek si ebat mater.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.675
Поени од реакции
1.805
Што очекувате сега да се случува на северот?

Ја многу сум изнервиран зашто го потепаа Џон, ни билдаа симпатии толку го величеа за на крај да го ебат своите како што кажа членов погоре...
Мизерија

Јас типувам дека ќе го оживее Мелисандре ќе го оживее... според ова.


сликава ја имаше уште пред 2-3 дена на фб ме сполнаја педери...
 
Последно уредено:

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.656
Актерот кој што го глуми Џон Сноу изјавил дека не потпишал договор за 6та сезона, што значи дека голема е веројатноста да е толку со ликот, но можно е да се појави во 7ма, исто како со овие децава и Ходор.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.675
Поени од реакции
1.805
Актерот кој што го глуми Џон Сноу изјавил дека не потпишал договор за 6та сезона, што значи дека голема е веројатноста да е толку со ликот, но можно е да се појави во 7ма, исто како со овие децава и Ходор.
а и според ова...
:(
http://www.ew.com/article/2015/06/14/game-thrones-jon-dies-interview

ке изгубат бајаги на гледаност порани Џон...
 
H

HoT IcE

Гостин
Ne be poubo ke si pustam Teen Wolf ili Supernatural 50ta sezona, bar nema da se potresuvam ko clen od semejstvo da mi umrel. Gadni bedotii, rak da fatite D^D sve vi ebam toa pederskoto u vas, daj boze White Walkeri na svadba da vi igraat, a decata tocak da gi ucat kako da vozat, sve da vi se iznaebam u usta.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
6.986
Поени од реакции
7.745
Нека се ебат во газ. Ма да не ми е некоја фрка за снежнио. Нели Мелисандре дојде ...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
6.004
Поени од реакции
9.252
You want a good girl,but you need bad pussy - Најлошиот дијалог до сеа у серијата.
Лудница ќе биде следна сезона со Сем и Црвот како главни протагонисти,другово испогина се.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.324
Поени од реакции
8.362
Како бре Станис добар војсководец. Имам едно прашање сега кога се се заврши зошто фановите на книгите толку го сакаа Станис искрено во серијата освен битката на Северот човекот беше тотален флоп и си заврши како што се очекуваше после толку многу грешки тактичар како Болтон не се поразува
Болдираното кажува се. Станис во шоуто е искасапен, силуван лик. Од првиот момент кога се појави до последниот, од креаторите на серијава беше сторено се за да се прикаже сосема друг Станис. Станис е омилениот лик на читачите, не Даенерис, Џон или било кој друг. Се надевам ЏРРМ нема да го следи шоуво и Станис да заврши на сличен начин. За тоа колку добар војсководец е имаш анализа овде https://bryndenbfish.wordpress.com/2013/09/17/a-complete-analysis-of-stannis-baratheon-as-a-military-commander/. Ако не ти се чита во кратки црти

In fact, I believe that through a good grasp on strategy and an even better understanding of tactics, Stannis Baratheon is the most well-rounded military commander in Westeros.
Не добар, најдобар војсководец во книгите. Што е тука е, се надевам книгите ќе си останат во друга насока и нема да имаат ништо заедничко со серијата понатаму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom