Game of Thrones

Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444


Sent from my Huawei Honor 8x using Tapatalk
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Ти пишав ама не читаш: The older and larger the dragon the more devastating its fire. Drogon's flame - black fire shot with red. Како и да е начинот на кој се испушта огнот е како разорен проектил.

Значи кога кажале дека BLACK FIRE е нешто нај нај тоа е тоа, не е ова чкорче и кибрит, плус начинот на кој го 'блуе' e огнот е разорен.
На таква температура човековото тело се топи, буквално, се претвора во пепел. Се што стои во близина страда од изгореници, Ајра низ епизодата неколку пати се најде во непосредна близина. Колку за илустрација на таа температура повеќето метали се топат. Чисто илустративно, малку логика од реален живот.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.314
Поени од реакции
7.450
Neli serijata i knigite se 2 razlicni raboti?
Zosto pastiras od asoaif.wiki?

Najmokniot ogan my ass, NK ne ni pocrvene od direct shot na fireball.
На првото нема ни да ти одговорам зашто никогаш не сум тврдел дека се различни кога цела магија и богови а и серија се базира на книгите, сеа нешто што е сменето од стил Кејтлин Старк не е зомби тоа е друго.

Кога сме кај Најткингот и порано покажаа како поминува низ оган, најверојатно драгонгласот кој му е збрцан во срцето го прави имун на огнот и единствен начин да се убие е со тоа ноже со некои реликвии испишани магии и валеријански челик. Сепак 'It's Ice Vs Fire' и не е финтата колку е јак огнот кога нешто не функционира ради таа магија, не функционира. Ама кој да разбере.[DOUBLEPOST=1557759203][/DOUBLEPOST]
На таква температура човековото тело се топи, буквално, се претвора во пепел. Се што стои во близина страда од изгореници, Ајра низ епизодата неколку пати се најде во непосредна близина. Колку за илустрација на таа температура повеќето метали се топат. Чисто илустративно, малку логика од реален живот.
Ја мајката сега кога ти најдов извори дека не е обичен оган, се повикуваш на логика од ралниот свет, нели беше обичен оган. Ајде од реалниот свет најди ми колку треба да е блиску човекот до тој оган за да изгори :icon_lol:. Пресметај ми со формула...

Абе македонче ако не оди со глава низ ѕид нема кој. А не сака да признае дека се фатил за најглупата работа да наоѓа грешки...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.344
Поени од реакции
79.170
Џејми да не му срушеа таван врз глава, ќе излезеше фудбал ќе играше, така избушен.[DOUBLEPOST=1557759853][/DOUBLEPOST]
You witnessed CleganeBowl, but are you ready fooooor...KajganaBowl???

In the left corner, we have @Trolejbus, the Defender of IMDB ratings, the Breaker of Reddit theories and the Champion of Super Fans!
And in the right corner we have Sir @Beric Dondarrion, the Supreme Sage, The Master of military strategy and the Champion of OG Fans!

Get ready to rumble!!!
Ти да се натпреваруваш со Тролејбус![DOUBLEPOST=1557759956][/DOUBLEPOST]
Mislam bese taa majkata so deteto. Shto i pomognaa da se izvadi od stampedoto. Ama ne sum siguren... John so Davos bea na sosema drug kraj od gradot.

Patem, Daenerys ima zeleni ochi, taka?
У серијава може и ги мења у секоја епизода, нема везе.
У книгата љубичасти и се.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.594
Поени од реакции
62.688
That's more like it.

Moментот на двоумење на Денерис кога седеше на змејот...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.313
Поени од реакции
46.102
That's more like it.

Moментот на двоумење на Денерис кога седеше на змејот...
Имав едно другарче со благ менингит и пред да направеше пиздарија од тип на тепање сам против пет души, истиот тој поглед го имаше. Тука знаев дека нема да им ни звона ни милост ни курац. :icon_lol:
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Огнот позади лицето на Дени во дијалогот со Џони беше класичен предвесник на сребреницава што се случи. Нејсе, три различни негативци во една сезона, за пофалба. А она циганот без ташак, племето и останатите новодоселени пијавици комотно можат на годишен одмор да идат. Екипа Давос кон победа!

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.344
Поени од реакции
79.170
Имам zero сочуство за Kings Landing и исто толку разбирање за мотивите на Џон и Тирион околу ова.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Предобра епизода. Ме разочара претходната искрено и мислев дека поебаа све, али презадоволен сум.

Одамна не сум се вратил да брбљам за историја ко напален бруцош, АМА!

1. Политичари, владетели, предводници, никогаш не се делат на добри и лоши. Никогаш. Живеат во времето и условите кои им се наложени. Да, еден може да биде поголемо ѓубре од друг, ама на крај краева сите се жртви на времето во кое живеат. Па така, без разлика дали се работи за Денерис или Серси, капиталисти или комунисти, идеологии или личности, реалната слика е таа. Цели и интереси. Тоа беше цела поента. Ретко се поагаѓаат чесни луѓе у тоа као Нед и Џон, али обично таквите немаат доволно цврстина за да управуваат успешно со голема маса, бидејќи лесно ќе бидат изманипулирани од други.

2. The horrors of war. Нешто што се почесто и почесто се прикажува директно, па и тука не беше исклучок. Ова беше навестено порано во серијата, коа Арја налета на Ед Ширан и веселата багра Ланистерци, како и неколку гадови од Старкс на кои Бриен налета додека патуваше со Џејми. Нели сега навивавме за армијата што се бори против Серси? In the heat of battle, видовме што се деси. Истото е секогаш, во секоја војна. Силувања, убивање цивили, насилство. Без разлика дали си од Вермахтот, Црвената Армија, Американците, или пак си партизаните на Тито или четниците на Дража. Сите праат покољ. И никој од овие насилници не смее да се величи, бидејќи сите се злосторници ако гледаме од хумана-етичка призма.

Одлична епизода, не барав ништо повеќе од неа. За останатите lore ствари, се надевам во prequels, oва беше сосема доволно за main story. Најреално би било после ова Денерис да остане на власт и да гледаме како се гради мит околу неа како ослободител и спасител. Гадна помисла е и одвратно ќе ми биде да гледам, но тоа е историјата, и тоа би било реално да следи.

Искрено се надевам дека ви се допадна и уживавте во ова што го видовме како и ја. Драго ми беше што се потсетивме на човечкиот поган аспект низ серијата, долго време фалеше ова.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.344
Поени од реакции
79.170
Најреално би било после ова Денерис да остане на власт и да .....
Најнереално е после ова Данаерис да ја остаат да владее. Мене ми личи дека ја спремаат да ја цвикнат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom