Game of Thrones

Член од
21 мај 2008
Мислења
9.930
Поени од реакции
10.738
Ochekuvam Drogon da e pojachan vo slednata epizoda. I ako ispadne toa, mnogu rano i' tekna na Danka, mozeshe da go napravi toa ushte koga Viserion otide.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.195
Поени од реакции
8.253
Епизодата имаше добри моменти измешани со стандард дупките во пишувањето. Мене што најмногу ми засмета се дежа ву моментите, како оној кога Тирион застана пред портите на Кингслендинг пробувајќи да ја фати Серси на истата фора како претходно. Знам оти си арна, оти има добро во тебе, трудна си, мисли на детето...
Мислам дека истиов дијалог беше искористен во некоја претходна епизода од минатата сезона, чинам кога ја убедуваше да им се придружи во борбата против Најт Кинг. Тогаш го извиси и излезе глупав. Вториот пат ако целта му беше да го потврдат тоа, притоа да го прикажат како очајник...веројатно му успеа. Мене лично не ме импресионира.
Евидентно е дека со Најт Кинг заврши и приказната за доаѓањето на зимата и целата приказна која што се градеше околу него се сруши во две секунди, сега гледаме второстепен заплет со извесен разочарувачки расплет.
Повеќе не се ни прогнозира за тоа кој ќе седне на железниот трон, ликовите кои што преживеаа ја изгубија комплексноста на нивните карактери, веќе владее индиферентност за тоа кој ќе преживее.
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
2.046
Поени од реакции
3.916
Колку му е глупа логиката на другарот Варис. Навистина не знам како очуква да го освојат КЛ. Ако го спали Дајнерис - ќе умрат невини луѓе, ако идат на опсада пак ќе умрат невини луѓе. Ко да е прв пат во војна, ко никој пред Дајнерис не правел ништо слично.

Сега серијата со тоа што и уби два змеја, најблиските пријатели и сега сите околу неа планираат да и заријат нож во грб се труди да ја направи демек Лудата Кралица ала татко и, мене тоа баш ми ја прави симпатична. Нека ги направи сите пепел преку таквото веќе.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.879
Поени од реакции
21.721
Некои збореа за телепортирање, оваа епизода и јас конечно приметив како наеднаш се појавија и чудно ми беше...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.290
Поени од реакции
11.374
Колку му е глупа логиката на другарот Варис. Навистина не знам како очуква да го освојат КЛ. Ако го спали Дајнерис - ќе умрат невини луѓе, ако идат на опсада пак ќе умрат невини луѓе. Ко да е прв пат во војна, ко никој пред Дајнерис не правел ништо слично.

Сега серијата со тоа што и уби два змеја, најблиските пријатели и сега сите околу неа планираат да и заријат нож во грб се труди да ја направи демек Лудата Кралица ала татко и, мене тоа баш ми ја прави симпатична. Нека ги направи сите пепел преку таквото веќе.
Луда е де, не мора да ја прават како таква, гледаш дека единствено нешто што ја засега е тронот, не е ништо поразлична ни од Серсеј (и таа само за децата се грижеше во животот и за тронот).
Јас ја мразам кучкава и искрено се надевам дека ќе ја избоди некоја стрела и неа и змејот.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.853
Поени од реакции
1.478
Јас би ја оценил епизодава помеѓу 8-9
И да не замара членот Trolejbus како ние сме ставале намерно кецови што реално никој од форумот не ми се верува да и има ставено кец на епизодата.
Со 20 луѓе Дени и оди на Серсеи и бара да се предаде :cuc: Не и треба на неа Џон да го чека си има 1 змеј.
Јас сакав НК да останеше само он на крајот. Ама бидејки умре прерано сега 90% сум сигурен дека Џон ке седне на тронот. Најреално и он најмногу заслужува од живите на крај па плус ке си има хепи енд за фановите.
И да колку од овие што ставиле 10ка се реални? Толку колку што се и овие кецовите така.
hehe.png
 

Донев

Модератор
Член од
9 мај 2008
Мислења
32.409
Поени од реакции
46.047
А зошто треба да ни е гајле кој какви оцени ставал на ИМДБ? Ви го мења тоа личниот впечаток што сте го имале по епизодата? Ако не ви се свиѓала, а има висока просечна оцена таму, ќе ви биде подобра?
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
95
Поени од реакции
133
Иако има помалку од час до емитувањето, на imdb 4та има повеќе од 2000 гласа и оценка 7, досега ниедна епизода немала оценка испод 8, само да не се обвистини :confused:
И се обвистини. Официјално првата епизода во историјата на Гот со најнизок рејтинг. Сите гаевме некои повисоки очекувања сепак 3 епизоди пред гранд фајнал дека ќе се разрешат некои работи.

Искрено од сега па натаму е веќе предвидливо, ликовите како да почнаа да губат тежина, кој и да седне на тронот нема да предизвика никаков wow ефект..
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.930
Поени од реакции
10.738
@Beginner Што очекуваш кога било кој може да напраи акаунт на тие сајтови?! :D Затоа сајтови како IMDB, Rotten Tomatoes (или па steam reviews ако се работи за видео игри на Стим) се убер нерелевантни. Пак ќе повторам, јас никогаш не би ставил оценка под 5 за епизода од ГоТ, само заради фактот што изгледа феноменално продукциски и се' тоа.

@Persephone Инаку да ти кажам, телевизиите во Америка кур ги боли за рејтинзи на IMDB или Rotten Tomatoes. Си гледаат они демографски рејтинг 18-49 и гледаност. Тоа инфо ќе го има утре. Толку исхејтаната епизода од прошла недела има втора најголема гледаност и втор најголем рејтинг (гледано за ГоТ), а ќе видиме севкупно колку ќе биде со „он деманд“.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
24.773
Поени од реакции
38.244
Луда е де, не мора да ја прават како таква, гледаш дека единствено нешто што ја засега е тронот, не е ништо поразлична ни од Серсеј (и таа само за децата се грижеше во животот и за тронот).
Јас ја мразам кучкава и искрено се надевам дека ќе ја избоди некоја стрела и неа и змејот.
Daenerys, in short, is stuck in what Greg Bales called a “plot trap”: Now that she’s been pitted against Jon Snow, it’s hard to imagine a way she could win the Iron Throne that would feel satisfying, rather than like further evidence she’s on the brink of that famous Targaryen madness.

https://slate.com/culture/2019/04/game-of-thrones-daenerys-unfit-to-rule-plot-trap.html
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.853
Поени од реакции
1.478
За имбд ја ставив сликата само заради членот што се навредил бидејки ставале некои рандом луѓе кецови на Имбд. Инаку фала богу рејтингот на мене не ми менува ништо секако ке ја гледав епизодата дали е 5 или 7.5 рејтингот небитно.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.253
Поени од реакции
19.146
Жими се, моментот кога Денерис безгрижно си леташе со змејовите си помислив на стрелите и како би го направиле змејот ордевер. :icon_lol:

Денови после сигурна смрт и ништење, одма се фрлија на лактање , чарките што летаа низ цела епизода беа бонус.
 
На врв Bottom