Game of Thrones

Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.565
Поени од реакции
17.339
prav si, a ist li e zborot i za wyvern?
Не. Wyvern е змеј со две нозе, Dragon ти е змеј со четири нозе. Змејовите во ГоТ не се dragons туку wyverns. Мартин повеќе му се допаѓале оние со две нозе од тие со четири (ерес!) и затоа тие ги имаме. Ламја може да се опфати повеќе типови на змеј, од најобичен/класичен до змеј со три глави и што ти не.

 
Член од
16 јули 2017
Мислења
98
Поени од реакции
134
Можеби поарно ќе беше тоа барикадите да ги наполнат со вода некако, умрениве не можат да пливаат, just my 2 cents :unsure:
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
965
Поени од реакции
1.637
Откако се вратија Дотраките, кога тргнаа мртвите кон замокот, тука можеа змејовите да ги изгорат на момент и така летаа наоколу мислам во моментот. Друга работа, кога НК ги крена мртвите пред Џон, истите тие кои убиваа сите наеднаш како луди, сега тргнаа кон него еден по еден и нормално ги одбиваше. А НК лабаво си отиде, до моментот ги бркаше Џон и Денерис да ги убие, сеа реши да го остаи овој. Трето, дали во гробницата Арја викаше да ја отворат вратата да влезе, а Санса не реагираше ништо иако знаеше дека е она?
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.726
Поени од реакции
9.690
Реално Night King не мораше воопшто да биде блиску до битката, секако вокерите ќе добиеја, ама се си мислам дека тој не сакаше да го убие Брен, туку дека имаше некој друг план со него. Инаку лесно ќе беше, ќе ги пратеше сите генерали таму и ќе го изгризеа језивиот манијак и поздрав. Се надевам дека ќе биде тоа разјаснето во следниве епизоди. Има уште многу работи за разјаснување, очекувам тоа да се деси до крајот на серијава. Епизодава беше битка и тоа е тоа.
Интересно.

Можеби целта му беше баш ова што се деси, токму Арја да го убие (ради некои причини кои накнадно би ги дознале) ? Можеби и затоа не се тепаше со Џон кога имаше прилика, туку ги дигна мртвите и си отиде накај Бран (кхм.. Арја)..

Се надевам на нешто вакво, штета ќе биде на ова да остане.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.079
Поени од реакции
15.714
Откако се вратија Дотраките, кога тргнаа мртвите кон замокот, тука можеа змејовите да ги изгорат на момент и така летаа наоколу мислам во моментот. Друга работа, кога НК ги крена мртвите пред Џон, истите тие кои убиваа сите наеднаш како луди, сега тргнаа кон него еден по еден и нормално ги одбиваше. А НК лабаво си отиде, до моментот ги бркаше Џон и Денерис да ги убие, сеа реши да го остаи овој. Трето, дали во гробницата Арја викаше да ја отворат вратата да влезе, а Санса не реагираше ништо иако знаеше дека е она?
Не тропаше Арија за да влезе во гробницата, рандом луѓе беа.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.804
Поени од реакции
11.439
Целта на НК никогаш не бил некој си Џон или Денерис, туку да дојде до 3ER (во случајов Бран).
Инаку, мислам некој спомна зошто немало битка меѓу некој од карактерите против ВВ/НК. За вториве, тоа не е сигурна победа, а ако пратат илјадници и илјадници wights (со можност за повторен „рифил“ на армијата) тоа е „изи“ победа. Така да, од нивна гледна точка, зошто би ризикувале НК да изгуби од Џон 1 на 1 (или некој ВВ против Џејми/Бриен/итн). Истово размислување го сретнав и на коментари по интернет.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Можеби поарно ќе беше тоа барикадите да ги наполнат со вода некако, умрениве не можат да пливаат, just my 2 cents :unsure:
истото ќе го направеа како со огинот, еден куп ќе се удавеа и ќе си направеа мост..:ROFLMAO:
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.804
Поени од реакции
11.439
истото ќе го направеа како со огинот, еден куп ќе се удавеа и ќе си направеа мост..:ROFLMAO:
Уствари НК им даде команда да го направат тоа, ептен паметно копиле е/беше. :D Освен што не ја осети Arya.:icon_lol:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
37.211
Поени од реакции
102.962
Глупо ќе е да кажам дека очекував ваква епизода, побогу ни на крај памет не ми дојдоа работиве што се десија, ама знаев дека ќе има огромен хејт што и да биде. 99 посто од гледачите очекуваа милион ликови да умрат, и тоа главни ликови, па сега добија/вме еден шок со смртта на Најт Кинг. Како и кај многумина, и кај мене се јавија одредени прашалници, ама јас сепак и давам шанса на сезонава до крај па после ќе хејтам ако има за хејтање. Немам проблем со хејтерите, сепак се работи за различни вкусови и различно перцепирање на работите. Всушност, целиот серијал се одвива на тој начин што ги остава гледачите со подотворени усти и искача сценарио што скоро никој не го очекувал. Затоа и има доста хејт за епизодава, али мое мислење е дека ќе си легнат на брашното оние со негативните коментари на крајот од сезонава.

Околу епизодава, моментот кога Санса и рече на Арја дека не знае што да прави со сечилото што и го даде, а оваа и рече да прободе со острата страна, ми беше еден од најдно моментите во сите 8 сезони. Абе како ејјј, какооооо, види какво телетсбис прашање мајкооооо мила. :tapp:
Исто не сте пишале за "палењето" на Најт Кингот, и Дени и ние очекувавме дека ќе го стопи а ликот ладно излезе од пламенот со што ја подгрева мојата теорија дека постои можност Најт Кинг да е Таргеријан.

Ќе биде интересно следниве епизоди, се надевам ќе го објаснат сето ова со Бран и неговите моќи, а исто верувам дека не е се завршено со WW.

Од визуелен аспект чиста 10ка од мене.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.408
Поени од реакции
5.941
А Џон кога му скурчи и му се подаде на Висерион во фаца да му се дере? :D
Сега што прави Џејми, ќе остане со нив да се бори и против Серсеи?
Очекувам Клегејнс да направат добра борба. :coffee:
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.726
Поени од реакции
9.690
Исто не сте пишале за "палењето" на Најт Кингот, и Дени и ние очекувавме дека ќе го стопи а ликот ладно излезе од пламенот со што ја подгрева мојата теорија дека постои можност Најт Кинг да е Таргеријан.
Сериозно очекуеше да го стопи пламенот? :)

Се осеќаше дека нема да му биде ништо, али затоа ова >
уопште не го очекуев. :D

Замисли НК да е мешавина од Старк и Таргериен ко Џон, и да мора да го убијат еднаш Таргериан (Дени со змејот), еднаш Старк (Арја со дагерот) за да умре конечно и да остави место за неговиот наследник: Џон!

 
Последно уредено:

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
исто ме нервира што не го видовме НК во акција, освен змеј кога јаваше...8 сезони си шета така бавно, и само рацете ги крева...барем една борба со Џон Сноу да имаа, ја наговестија во Хардхоум...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.804
Поени од реакции
11.439
@Stefan-kobe Типот може/ше да оживува луѓе, џинови и змеј, не гледам зошто огин да е проблем за него. :D Плус, гледај го моментот (1:40 во видеото) од епизодата кога го уби Висерион. Огнот се подизгаснува, не си гори нормално како во сцените со Дени.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.079
Поени од реакции
74.634
aj objasni mi za religijata, arya od team many faced god a i pomaga lord of the light
ko ja ko hristijanin da palam vesterki i posle smrtta 72 devici op :D
..
Нивната религија они ја рачунаат над сите други. За нив сите други религии се прикаски, лажни богови или демони кои му служат на опонентот на Lord of Light. За нив сите луѓе се слуги на Lord of Light (Valar Dohaeris).
Како и да е, религиска вистина нема да видиме, ни во книгите, ни во серијата. Барем, ако се држат до тоа Мартин што изјави.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.733
]
Али ова ако се обистини, да знаете има шанси да биде боље (можда нема да биде толку светкаво).
Аи, што зборуеш бе? Боље да не го прават ако планираат да биде светкаво.
Замисли како Монса (силна жена) го збрцуе Бајас на крајот и Бајас умира. Паралелно на тоа, Фероу го убива Калул. Двете се борат за светска доминација.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom