Game of Thrones

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Јас ич не би навлагал у дискусии поврзани со логика, дупки, возможно-невозможно, глупо, наивно... кога во серијава има пичкини димови, воскреснувања поединечни, богови што даваат животи, луѓе што влагаат у гаврани, воскреснувања цели армии, змејови, арја :D, тој со маските што све не правеше и којзнае колку работи забораив.
Излишни се дискусииве, навистина не знам како сакате да ги правите.
Луѓе си измислуваат ствари и тоа е тоа. Ако фаќате длабоко да размислувате (добро и со плитки размислувања има :D), во секоја приказна со олкава обемност, ликови итн. ќе најдете дупки и нелогичности и глупости.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Освен ако не го седнат Брен пред некој камин и цела последна епизода само да раскажува и да ги поврзе сите нишки, јас не гледам како серијава би имала задоволителен крај. Па преку кур и од ефекти и од кинематографија и од се, кога најбитното нешто за ваков производ го немаш. И кој кур Мелисандра бе? Триста гомна направи и само си кажа лабаво јас моето си го направив, ај сеа позз. Буквално ко писмена на средношколец испаѓа приказнава, еј шо да пишам сеа заглавив со приказнава, ајде вака нека биде, шо има врска.
И јас сакам ова со Бран делот, да раскаже се што треба. Баш да видиме дали ќе бидне тоа.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Тотално не беше епизодата што ја очекував ама сепак малце сум нервозен зошто се решија во една епизода али јебига сега се виде главната цел на продуцентите и писателите, they want em to fight over the throne .... :гомце:. Само едно ми падна многу мило, дагерот што требаше да биде крај за Бран го спаси 7 сезони лејтер... :cool:. Сега наредните 2 епизоди очекувам пребројување на војска и последната напаѓање на the final boss Cersei :duel:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Јас може најмногу сум ја бранел серијата тука, ама исходот од епизодава ми е тотално разочарување.
Епизодата како епизода, битките, акцијата, се тоа си беше одлично, речиси совршено направено. Мене не ми сметаше темницата, глупо ќе ми беше да осветлеле ептен сред ноќ.
Ама ниедна стварно значајна смрт немаше, да умре лик чија смрт стварно нешто би променила. Ниедна смрт не ме погоди.
Друго, ВВ и Најт Кинг уште од прва епизода ги најавуваат како неизбежен крај, за вака да заврши се. Испаѓа дека можеше и без нив да помине цела серија. Останува да се надевам дека сепак ќе има некаков твист, или дека ќе дадат некое добро објаснување затоа што вака испаѓа дека целта на Најт Кинг беше само да го убие Бран, што е тотален булшит.
И сега ќе се фокусираат на Денерис против Серсеи, и Џон што ќе направи со неговата тајна. Глупо би било на Џон одеднаш да му стане битен тронот, а бар мене никакво значење ми нема тоа кој ќе седи на тронот на крај. Ај да немало никој до сега, па да чекаме конечно да седне некој. Имавме веќе четири владетели, не знам зошто петтиот би ни бил посебен.

Едно објаснување ми е со Мартин да се договориле они во насока на животот да ја тераат серијата, а он да се фокусира на смртта во последната книга.
Исто се осеќам, буквално, само што ја изгледав и не можам да опишам колку имам чувство на разочараност по последната сцена, ај сите замерки во самата битка, тоа дека змејовите беа неупотребени, дека дотраките џабе ги жртвуваа, дека ѕидот го бранеа со стрели наместо со огнено маслo и останати одбрамбени техники на замок во среден век, но дека епскиот негативец од 8 сезони ќе го отепа девојче (колку сака нека е тренирано) и тоа скокајќи преку 50 вајт вокери, тешка глупост и фан сервис. Плус фактот дека речиси никој битен не загина, а цела претходна епизода беше збогување и тажење на ликовите.

И јас сите пропусти и замерки од 5-та сезона ги бранев и оправдував, но не знам, сега веќе сум многу разочаран, како и многу други прејаки серии стрмоглаво оди кон ужасен завршеток, немам никакви добри очекувања за финалето, можеби тогаш ќе ме изненадат.

А ако ова е и крајот на Мартин тогаш дефинитвно стариот се заглибил во пишувањето и поарно и да не ги завршува книгите.
 
Последно уредено:
B

Beginner

Гостин
Da be 4 i 5 epizoda se vkupno 2 casa i 40 minuti ke si prebrojuvaat vojskite Kako sakate vrtete ja ama iskreno ja unistia na kraj. Pocetokot na epizodata bese jako i delot so Deni i Jon kako gi palea mrtvite ama posle toa... pak ke kazam sovrsena epizoda samo da bese posledna. Kolku sakate branete ja ama toa e.. I jas sum golem fan ama da bideme realni failna.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Мелисандрето оти умре не разбрав, демек и заврши мисијата и можи комотно да си се успокои?
Поарно Арја што го уби, отколку да дадеа било кој од другиве, во моментов е најспремен борец од сите што се останати таму, добро е што не направиле одвратната Дени да го убие или клапчото Џон.
Го убрзаа и иступеа доста ова со Најткингот, али бизнис е во прашање, ќе ни го објаснат во друга серија кој бил и зошто бил, глупо ми е не го дадоа да зуцни воопшто сиромавио ;)
Ајде сеа да не погњават со Серсеи и тронот 1-2 епизоди, ваљда некои досадни муабети ќе се свртат и тоа е тоа, на крај ми мириса дека ќе има несогласување меѓу Санса и Дени, оваа втората е усвитена во главата за тронот и да владее со се, северњациве не ја сакаат и не се даваат така лесно, а кај нив покрај Санса не гледам друг спремен да владее (Џон може овчар да го направат, глуп е ко трупец), па ќе има женски сплетки и кој со кого да владее.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.305
Ја обожавам серијава и оваа епизода беше одлична со мала замерка што одредени сцени стварно беше тешко да се следат поради темнина.
Арја Старк и Брен на крај генијален крај за копилето Night King.
Санса ми е само сомнително што правеше со ножот, дали се самоуби? :eek:
Лијана и Тион херојска смрт. :cuc:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018
Добра епизода беше, би рекол невидена во телевизиската историја од аспект cgi и се тоа. Напротив баш ми се свиѓаше што беше мрак. Очекував Најт Кинг да умре и се тоа али не на ваков начин, цело време мислев дека ќе погине во битка змеј со змеј од страна на Џон откако ќе ја скине Калисито или ќе ја преобрати на некој начин и ќе ми беше многу позадоволителен крај за него. Yup сите побитни ликови не умреа освен Берик, Теон и Џора, само кој кур со Сем цела епизода плачеше, се тресеше и пак жив здрав, мислам боље да го ставеа у подрумот и онака ништо значајно не напраи на бојното поле. Тоа со Џејми и Бриен и Џон Сноу сам против свих беше смешно дури, пошто зомбињава како навалија мислев пепел ќе направат. Исто делот со Дотраките кои јуришаат у мракот со запалени сабји. Зошто побогу свесно би жртвувал цела коњица против помногуброен непријател кој не ни можеш да го видиш? Мораа бар еден змеј да имаат пред замокот цело време да ги пали зомбињата и све ќе беше многу поедноставно. Делот со Арја и зомбињата внатре ми се свиѓаше највеќе. Она што највеќе разочара е тоа што никој не ги знае причините на white walkers што сакаат да го истребат човештвото. ОК според серијава децата на шумата ги создале да им бидат контратежа на луѓето и ако е тоа целата причина све тоа ми е некако многу штуро. Очигледно white walkers и нивните намери ќе си останат мистерија и фиктивен непријател колку да има што да се дешава. Исто ако некој разбра што му беше намерата на Бран со варгањето еве на. Уствари самиот лик од серијата е тотално конфузен, една реченица што ќе каже нема смисла освен што мањачи рандом ликови со поглед. Сега останува уште една голема битка и ваљда тоа е тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Јасен беше крајот уште оваа црвената кога и кажа на Арја "blue eyes".
Она и кажа дека ќе го убие NK негде уште у трета сезона.[DOUBLEPOST=1556542781][/DOUBLEPOST]
Mene mi se dopadna.

Ke se karame porucek.
Нормално дека ќе ти се допадне после првине две епизоди.[DOUBLEPOST=1556542915][/DOUBLEPOST]
Ne i go dade toj nozh na Sansa? Poshto temnichko beshe pa ne vidov najdobro, mislam deka go zbrca so nozh od dragonglass.
Ножот на Роберт е од валириски челик, што има ист ефект врз вајт вокери.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Најнеспособни испаднаа White Walkers, цела битка со прст не мрднаа, оставија само зомбињата да се тепаат, и на крај кога требаше да го припазат кралот на 2 минути да ја реши целата битка, оставија девојче да му го земи здравјето :)
Се со врски овие се вработени :D главна грешка на Најт Кингов е што дозволи фамилија да му ја води администрацијата :D
 
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Ало, шарена револуција, calm your shit. Епизодава имаше 60+ минути константна напнатост и акција. Ниту еден филм не може да се пофали со тоа.
ЛОТР битката за Минас Тиритx?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Јас ич не би навлагал у дискусии поврзани со логика, дупки, возможно-невозможно, глупо, наивно... кога во серијава има пичкини димови, воскреснувања поединечни, богови што даваат животи, луѓе што влагаат у гаврани, воскреснувања цели армии, змејови, арја :D, тој со маските што све не правеше и којзнае колку работи забораив.
Излишни се дискусииве, навистина не знам како сакате да ги правите.
Луѓе си измислуваат ствари и тоа е тоа. Ако фаќате длабоко да размислувате (добро и со плитки размислувања има :D), во секоја приказна со олкава обемност, ликови итн. ќе најдете дупки и нелогичности и глупости.
Еден ден кога ќе сфатиш разлика помеѓу реално и реалистично, све ќе ти се разјасни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom