Ford доктор за Ford прашања

Член од
6 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
19
Колку би чинела проверка на половен Фокус што сум заинтересиран да го купам?
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Колку би чинела проверка на половен Фокус што сум заинтересиран да го купам?
Здраво

Интерактивна проверка (механичка и компјутерска) би ве чинела 960ден.
Доколку ви одговара цената испечатете или скилајте ја поракава за да ви биде валидна цената кога ќе го донесете возилото.
Додатно, на овој линк можете да закажете он-лајн.

Поздрав,
Докторот
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Zdr imam ford focus c-max 2007 godina dizel i pred dva tri meseci pocna da ispusta crn cad od auspluk. Prvo mislev deka treba da mu gi zamenam filterite ama ni toa ne pomogna, bev na mehanicar i mi rece deka ke mi dade nekoja tecnost da stavam vo gorivoto no mene toa ne mi se dopadna. Sto mislite vie vo sto meze da e problemot
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Zdr imam ford focus c-max 2007 godina dizel i pred dva tri meseci pocna da ispusta crn cad od auspluk. Prvo mislev deka treba da mu gi zamenam filterite ama ni toa ne pomogna, bev na mehanicar i mi rece deka ke mi dade nekoja tecnost da stavam vo gorivoto no mene toa ne mi se dopadna. Sto mislite vie vo sto meze da e problemot
Зависи колку чади..Секој дизел си чади..Е сега ако е густ облак видлив на ретровизор,тоа до некаде не е добро..Сум гледал Мерцедес CDI 2007-2008 година како чадат,Ауди а4 од новите,Ровер 75 чадат со големи облаци,па незначи дека е нешто сериозно..Ти препорачал адитив,да се прочисти системот за гориво..Од каде тураш нафта?Само од Макпетрол..
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Zdr imam ford focus c-max 2007 godina dizel i pred dva tri meseci pocna da ispusta crn cad od auspluk. Prvo mislev deka treba da mu gi zamenam filterite ama ni toa ne pomogna, bev na mehanicar i mi rece deka ke mi dade nekoja tecnost da stavam vo gorivoto no mene toa ne mi se dopadna. Sto mislite vie vo sto meze da e problemot
Здраво

Колку време го поседуваш возилото и кога започна да испушта црн чад (во смисла дали го купи како половно па сега приметуваш дека има проблем)?
Адитивот што ти го препорачале неможе да наштети (освен финансиски доколку не помогне) но од наше искуство може да имаш проблем со дизните или со турбината (неможе да знаеме точно на база што не сме го виделе возилото). Горивото нема голем удел при манифестирање црн чад.
Најсигурно ти е да се провери возилото со дефектажа - се друго би било претпоставка.
Доколку е потребно да помогнеме слободно јави се на 071-377-187 (Јован - Технички Директор), он е запознаен со твојот проблем и ќе проба да ти помогне.

Поздрав,
Докторот
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Здраво,

До кога трае акцијата старо за ново и плус попуст од 3000 евра? Поздрав
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Здраво Докторе,
Имам Ford Focus 1.6 од 2001, пред извесно време вградив плински уред (во Плимонт) и од тогаш ми свети сијаличката за грешка во моторот (жолта сијаличка), во плимонт ми кажаа дека тоа било нормално и јас така и си ја возам колата скоро година дена и немам никаков проблем. А пак кога ми ја виде еден автомеханичар ми кажа дека не смее да свети и покрај тоа што имам плински уред и дека треба да се провери колата. Совет некој? кој е во "право“?
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Здраво,

До кога трае акцијата старо за ново и плус попуст од 3000 евра? Поздрав
Здраво Картер

Понудата е за преостанатите Focus-и на лагер - притоа додека има Focus (per-facelift) понудата ќе трае.
Според темпото на продажба би завршила до крајот на оваа година.

Поздрав,
Докторот

Здраво Докторе,
Имам Ford Focus 1.6 од 2001, пред извесно време вградив плински уред (во Плимонт) и од тогаш ми свети сијаличката за грешка во моторот (жолта сијаличка), во плимонт ми кажаа дека тоа било нормално и јас така и си ја возам колата скоро година дена и немам никаков проблем. А пак кога ми ја виде еден автомеханичар ми кажа дека не смее да свети и покрај тоа што имам плински уред и дека треба да се провери колата. Совет некој? кој е во "право“?
Здраво Џорџ

Да се консултираме интерно и ќе ти дадеме повратен одговор.

Поздрав,
Докторот
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Здраво
Фиеста 1.4 тдци 2013 редовно сервисирана, почна одненадеж при пренос од 1ва во втора брзина се осеќа мала ситна вибрација и од 2ра во 3та. Значи одма ко ќе ја ставиш втора и првиот гас малку се осеќа.досега немаше такво нешто
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Здраво Докторе,
Имам Ford Focus 1.6 од 2001, пред извесно време вградив плински уред (во Плимонт) и од тогаш ми свети сијаличката за грешка во моторот (жолта сијаличка), во плимонт ми кажаа дека тоа било нормално и јас така и си ја возам колата скоро година дена и немам никаков проблем. А пак кога ми ја виде еден автомеханичар ми кажа дека не смее да свети и покрај тоа што имам плински уред и дека треба да се провери колата. Совет некој? кој е во "право“?
Здраво Џорџ

Добрата страна е тоа што немаш проблем со работата на моторот, лошата страна е тоа што свети "check engine". :)
Ова може да се должи на лоша смеса или некоја од сондите да биде неисправна - но во секој случај мора да се стави на тестер за да се прочита грешката и установи проблемот. Реално, штом вози без да манифестира други симптоми - проблемот не е страшен, но неможеме да знаеме точно што е и до кога нема да манифестира проблеми врз работата на моторот додека не се провери.

Ако треба наша асистенција слободно пиши ни, ти стоиме на располагање.

Поздрав,
Докторот
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Здраво Џорџ

Добрата страна е тоа што немаш проблем со работата на моторот, лошата страна е тоа што свети "check engine". :)
Ова може да се должи на лоша смеса или некоја од сондите да биде неисправна - но во секој случај мора да се стави на тестер за да се прочита грешката и установи проблемот. Реално, штом вози без да манифестира други симптоми - проблемот не е страшен, но неможеме да знаеме точно што е и до кога нема да манифестира проблеми врз работата на моторот додека не се провери.

Ако треба наша асистенција слободно пиши ни, ти стоиме на располагање.

Поздрав,
Докторот
Колку би чинела една таква проверка кај вас во сервис?
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Здраво
Фиеста 1.4 тдци 2013 редовно сервисирана, почна одненадеж при пренос од 1ва во втора брзина се осеќа мала ситна вибрација и од 2ра во 3та. Значи одма ко ќе ја ставиш втора и првиот гас малку се осеќа.досега немаше такво нешто
Здраво

Предлагаме да ја донесеш на проверка поради тоа што (доколку е 2013) сеуште имаш гаранција на возилото.
Во секој случај, вибрации се многу тешки за дијагностика поради многуте извори од каде би можеле да потекнуваат - уште потешки за дијагностика на форум :)

Поздрав,
Докторот[DOUBLEPOST=1417617375][/DOUBLEPOST]
Колку би чинела една таква проверка кај вас во сервис?
Интерактивна проверка (механичка и компјутерска) би ве чинела 960ден и обично не трае повеќе од еден час.
Единствено, доколку ти одговара понудата или сликај или испечати ја конверзацијава зошто ова е цена од Докторот за членовите на овој форум.

Поздрав,
Докторот
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Здраво

Колку време го поседуваш возилото и кога започна да испушта црн чад (во смисла дали го купи како половно па сега приметуваш дека има проблем)?
Адитивот што ти го препорачале неможе да наштети (освен финансиски доколку не помогне) но од наше искуство може да имаш проблем со дизните или со турбината (неможе да знаеме точно на база што не сме го виделе возилото). Горивото нема голем удел при манифестирање црн чад.
Најсигурно ти е да се провери возилото со дефектажа - се друго би било претпоставка.
Доколку е потребно да помогнеме слободно јави се на 071-377-187 (Јован - Технички Директор), он е запознаен со твојот проблем и ќе проба да ти помогне.

Поздрав,
Докторот
Тие Фордови мотори носат мотор 1.8 TDCI...Ако е тој мотор тогаш е Комон Раил,односно нема дизни туку бризгалки..Или се лажам?
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Тие Фордови мотори носат мотор 1.8 TDCI...Ако е тој мотор тогаш е Комон Раил,односно нема дизни туку бризгалки..Или се лажам?
Па не се лажеш - дизни, вбризгалки, инџектори се едното исто :) но секој различно си ги кажува...

Поздрав,
Докторот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom