Ford доктор за Ford прашања

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Па темава нели е за прашања? Човекот има проблем, помогни му, а не дојди на сервис ќе те истрижеме ко офца и ќе ти ја поправиме колата.
Како да му даде совет,кога човекот незнае точно што е..И тебе што ти смета толку,кој каде сака ќе си ја носи колата,дали во Ми-Да дали во Аутомобиле СК,дали кај Влатко у Кавадарци,или кај некој трет,што те боли..Тоа ни во Јапан го нема,да ти ја поправат колата преку Кајгана форум..Ае позз..
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Па темава нели е за прашања? Човекот има проблем, помогни му, а не дојди на сервис ќе те истрижеме ко офца и ќе ти ја поправиме колата.
Би било непрофесионално од наша страна да шпекулираме и нагаѓаме што би можел да биде проблемот, па потоа да се развие дискусија па да презентираме колку би чинело доколку е сериозен проблем а постои можност и да не е ништо сериозно. Поради тоа го повикавме господинот да дојде во нашиот сервис каде што ќе има професионален, брз и точен третман.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
имам ford fiesta 2009год. 1.25 бензинец, треба да ги сменам двете предни гуми, задните ми се mishelin exalto 195/50/15, која марка на гума да купам, дали пречи што задните се една марка а предните ќе бидат друга,да напоменам дека имам сет 4 гуми за зима, значи ми требаат 2 летни гуми.
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
12
Кога стигнува новото Мондео кај нас и кога ќе ги имаме официјалните цени?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Здраво Генерале

Можеме да провериме технички податоци за било кој Ford но неможеме да ја погледнеме сервисната историја. Не е возможно поради тоа што Ford не застапува таква дата-база каде што се запишува сервисната историја на одреден VIN на глобално-ЕУ ниво. Единствено се запишуваат извршени фабрички сервисни акции а тоа можеме да го провериме.

Поздрав,
Докторот
имам стара фиеста 4 1,3 јули1996. Секаде по вин број кажува 2.8л масло во менувач а собира 3,1. Сакам да кажам има у некој преодни месеци работи што не се во книгите.
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
имам ford fiesta 2009год. 1.25 бензинец, треба да ги сменам двете предни гуми, задните ми се mishelin exalto 195/50/15, која марка на гума да купам, дали пречи што задните се една марка а предните ќе бидат друга,да напоменам дека имам сет 4 гуми за зима, значи ми требаат 2 летни гуми.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
имам ford fiesta 2009год. 1.25 бензинец, треба да ги сменам двете предни гуми, задните ми се mishelin exalto 195/50/15, која марка на гума да купам, дали пречи што задните се една марка а предните ќе бидат друга,да напоменам дека имам сет 4 гуми за зима, значи ми требаат 2 летни гуми.
Епа зимните ќе си ги ставиш сега..Летни ќе купиш во април месец..Позз
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
имам ford fiesta 2009год. 1.25 бензинец, треба да ги сменам двете предни гуми, задните ми се mishelin exalto 195/50/15, која марка на гума да купам, дали пречи што задните се една марка а предните ќе бидат друга,да напоменам дека имам сет 4 гуми за зима, значи ми требаат 2 летни гуми.
Најдобро е сите 4 пневматици да се со иста шара и дата на производство и да се на исто возило како абењето би било еднакво. Бидејќи економската страна е секогаш во игра пожелно е напред и назад да се во пар. За марка на гуми секако повторно во игра е економската ситуација така да не би прецизирале.
Поздрав
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
544
Поени од реакции
18
Здраво! Би било супер кога би го образложиле малку повеќе начинот на кој правите проценка на возилата, при одредувањето на цената во однос на акцијата „старо за ново“ и дали попустот од 3000 евра за новиот Фокус во акцијата „Фокусирај Се“ ќе може да се комбинира со „Старо за Ново“? Благодарам!
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Здраво! Би било супер кога би го образложиле малку повеќе начинот на кој правите проценка на возилата, при одредувањето на цената во однос на акцијата „старо за ново“ и дали попустот од 3000 евра за новиот Фокус во акцијата „Фокусирај Се“ ќе може да се комбинира со „Старо за Ново“? Благодарам!
Здраво, принципот по кој што се врши проценката на старото возило е следниот. Возилото оди на интерактивна проверка во нашиот сервис каде што професинално лице го прегледува. Се прегледува состојбата на деловите на возилото и се внесуваат забелешките. Потоа возилото се извозува на кратко за да се увиди дополнително да не има некој проблем. По забелешките на стручното лице, во координацијата со луѓето од продажба кои имаат информации како се движи пазарната цена на конкретниот вид возила, се дефинира откупната цена која многу често е блиску до онаа на која и приватно би го продале вашето користено возило. Акцијата за Ford Focus вклучува 3000 евра попуст и плус можноста да направите старо за ново. Значи покрај откупот на вашето поволно возило ќе добиете и 3000 евра попуст. Поздрав
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Сакам да купам FORD FOCUS TDCI 2003 година .Некој совет за колата докторе?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво,
Имам форф фокус 1.8 со 66 kw, 2000 год. Ми се појавува проблем на интеркулерот ( долниот дел) и цевките за турбото, постојано се со уље. На самите цевки кај што се спојуваат со цревата ( кај стегите) е видливо уље. На 10 000 км се појавува загуба на уље од 0.5 L.
Дали е ова нормална појава кај дизелите со турбо или пак.... ?
Благодарам
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Сакам да купам FORD FOCUS TDCI 2003 година .Некој совет за колата докторе?
Од нашето искуство Ford Focus TDCI 2003 се има покажано како одлично возило, но сепак ние препорачуваме да му се направи компјутерска, механичка и лимарска проверка, доколку од претходно не ви било добро познато.[DOUBLEPOST=1416316886][/DOUBLEPOST]
Здраво,
Имам форф фокус 1.8 со 66 kw, 2000 год. Ми се појавува проблем на интеркулерот ( долниот дел) и цевките за турбото, постојано се со уље. На самите цевки кај што се спојуваат со цревата ( кај стегите) е видливо уље. На 10 000 км се појавува загуба на уље од 0.5 L.
Дали е ова нормална појава кај дизелите со турбо или пак.... ?
Благодарам
Здраво според описот на ситуацијата со возилото, очигледно е дека истото има проблем. Од друга страна потрошувачката на масло е во нормала. Наш совет е да се направи проверка при што реално ќе се констатира состојбата, можно е турбо полначот да троши малку масло.
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom