Football Manager 2013

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Мaленко се презивав пред тоа ама не ме кажувајте :pos:
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.128
Поени од реакции
57.562
Може некој накратко да даде објаснување за играва. Или би подобро да направи споредба со Manager Mode од FIFA ?
Нешто што нај ме интересира, е дали има опција како "quick simulation" на ФИФА, и во еден ден 10 сезони да можам да поминам ? :D
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Може некој накратко да даде објаснување за играва. Или би подобро да направи споредба со Manager Mode од FIFA ?
Нешто што нај ме интересира, е дали има опција како "quick simulation" на ФИФА, и во еден ден 10 сезони да можам да поминам ? :D
Нема такво нешто.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Тогаш отприлика колку време е потребно да се помине една сезона ?
Како се "играат" натпреварите ?
Ја за еден ден поминувам околу 3 месеци у играта. Утакмиците најбрзо што можеш е околу 5 минути вкупно да ги играш, со забрзана симулација, без снимки, а притоа да ги гледаш играчите у 2D, од горе значи како точки. На натпреварите ти ја имаш истата должност што ја има вистинскиот менаџаер, на почеток, полу-време и крај даваш мотивационен муабет, правиш замени, променуваш тактики во зависност од резултатот и тн. Најлесно да видиш е уствари ако почнеш да играш. Играта никад не можеш целосно да ја сфатиш, секад има нешто ново што го откриваш. Најубаво се учи играјќи ја :)
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Јас скоро минувам сезони пошто не идам на прес, го праќам асистентот :icon_lol:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.995
Поени од реакции
10.671
Абе Ilumious што не стави црно кај името, сега Кајганџииве-мањаци ќе те бараат на ФБ. :D
некој е љубоморен :cautious: :LOL:
Ilumious јас од прва отидов у Јунајтед :D и можам да ви го препорачам Фелаини и тоа го играв као АМЦ зашто таму бев тенок и секој натпревар доминираше :sneaky:
 
Q

qazwsxedc

Гостин
Тогаш отприлика колку време е потребно да се помине една сезона ?
Како се "играат" натпреварите ?
Симни си ја фм13 и почни со некој богат клуб:)
Дур да се навикнеш боље е со богати клубови.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.658
Поени од реакции
9.241
Иско е на трансфер листа за 30м. Вреди да ја фрлам таа сума за него??
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
Иско е на трансфер листа за 30м. Вреди да ја фрлам таа сума за него??
Па зависи од повеќе фактори:
1. Дали ти е потребен играч на таа позиција (ако не се лажам, AMC/АМL, а може да игра и десно). Доколку не ти треба, можеби е подобро да засилиш некој друг дел од тимот.
2. Дали има некој играч кој игра на слична позиција на трансфер листа, или па и вака, да можеш да го земеш за тие пари (секако, да биде од сличен квалитет). Ѕирни го Дракслер.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.658
Поени од реакции
9.241
Па зависи од повеќе фактори:
1. Дали ти е потребен играч на таа позиција (ако не се лажам, AMC/АМL, а може да игра и десно). Доколку не ти треба, можеби е подобро да засилиш некој друг дел од тимот.
2. Дали има некој играч кој игра на слична позиција на трансфер листа, или па и вака, да можеш да го земеш за тие пари (секако, да биде од сличен квалитет). Ѕирни го Дракслер.
Абе со ротација таман исапаѓа да игра. Играм со AMC во формација, па ради тоа што имам скоро 3 играчи кои можат да ја пополнат таа позиција (не се стрикни AMC, ама можат да играт тука). Обично на играчиве на тренинг им мавам да учат нови позиции така да од секој играч ми е адекватен на 2-3 позиции со сигурност да игра.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Иско јас си го договорив на фрее, се имаше искарано во Малага заради бонусите во договорот, ми стига летото :D
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
Јас не го земав на фрее иако можев, но решив дека не ми е потребен. Тогаш веќе го договорив Озил да дојде фрее, а во тимот ги имав Азар, Ројс, Ламела, Чембрлен, Оскар и Халиловиќ (им го дадов Оскар на Барса за 40 милки). Иначе, 5та сезона сум со Челси, тимов ептен го сменив, во последниов трансфер период го продадов и Чех (претходно истото отиде и Куртоа, затоа што го земав Тер-Штеген). Инаку, Лукаку е страшен играч, втор шпиц ми е после Левандовски, иако има подобар goal rate од него.

Инаку, топло го препорачувам Кириакос Пападопулос, може да го земете во прва сезона за 15 милиони негде, ама страшен играч е, average rating му е константно над 7.5. Caulker од Тотенхем се зима за 16 милиони во прва сезона, Чапуано е некој милион поевтин. А нешто поскап од нив, но мислам со побрз развиток е Курт Зоума. Јас сакав да го земам во четвртата сезона, ама Ливерпул ми го собраа затоа што му дадоа 190к плата, а он мене ми бараше негде 95к и јас толку му понудив. Али затоа си земав еден реген, Французин, може да стане уште подобар, многу јаки оценки има за неговата возраст.

Други добри играчи што ги земав, а вредеа за парите. Ламела го начекав на трансфер листа за 14-15 милиони, може да игра десно крило/лево крило, одлилчен играч, добри соло пробиви, асистенции, по некој гол. Чембрлен го платив 31 милион, но покажа одлични партии плус е Англичанец. И Шакири го начекав на трансфер листа, иста сума како Ламела, одигра сезона ипол, но имаше преголеми осцилации во настапите (од оценка 5.9 до 9) и тоа премногу ми сметаше, па го продадов на Порто за 40 милиони. Левандовски го платив 47м во прва сезона (тек после сфатив дека сум направил веројатно грешка, и сум требал да пробам на фрее да го земам, али нема везе). Секоја сезона дава по 25+ голови, обично почнува добро, дава 10 голови во првите 12-13 утакмици и после затајува. Халиловиќ веќе го знаете, ја го земав 4та сезона на фрее, се зачудив што никој не го земал (исто и Хјуз). Фелаини го земав во првата сезона уште, 30 милиони, одличен играч, но малку е преагрисивен некогаш. Планирам да го продадам и да земам некој што зима помалку плата (220к зима он). М'вила од Рубин го начекав на т.листа, 20 милиони, добар играч е и тој, можеби за нијанса послаб од „Афрото“, па затоа ми беше втор човек на позицијата ДМФ.

Веројатно најголема утка ми беше Kevin Volland. Го земав за трет напаѓач во втората сезона за 21м, го играв, не дека не го играв, ама некако не можеше да се снајде, а зимаше 80к плата. Со оглед на фактот што знаев дека ми доаѓаат тројца регени Бразилци напаѓачи со страшен потенцијал, им го шитнав на Барса за 20.

Како и да е, најголем проблем со Челси е тоа што многу лесно одат во минус. Трошоците се поголеми од приходите, месечно губев и по 12-13 милиони евра, па на крај балансот ми е -80/90. Среќа што освојував ЛШ и ПЛ, па со тоа надокнадував. Затоа, само од трансферите, во последниве две сезони, направив профит од 100-110 милиони, а тимот не изгуби на квалитет. Сега едвај ја чекам новата, Лампард Арена, која ќе собира 58 илјади. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom