Firefox?

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Bash zatoa shto i dvata ne se sovrsheni si gi kombiniram Firefox i Opera, za razlichni potrebi.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.847
Поени од реакции
10.183
humanoid напиша:
Човек, што зборуваш ти? :lol:
Знаеш ли кои се луѓе ја креираат лисицата?
И ако си прочитал во лиценцата на секој програм(макар и да си го платил 10000 долари), никој не ти гарантира за конфликтите што би се случиле на твојот компјутер.
Мислиш ако ти цркне компјутерот од виндоусот, ќе ти дадат нов хард диск од микрософт :D
Не знам кој ја креира Лисицата. Баш кажи ми. Напротив зависи од платформата, издавачот и слично. Не сум чул (не верувам ни дека има) на некој да му цркне компјутерот од користење на мс чисто, е сеа ако користиш програми од непознат издавач (да речеме случајот со казаа) последно време се појавија толку многу проблеми со хард драјвовите што се праќаа заебани фајлови и слично.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Андроник напиша:
Не знам кој ја креира Лисицата. Баш кажи ми. Напротив зависи од платформата, издавачот и слично. Не сум чул (не верувам ни дека има) на некој да му цркне компјутерот од користење на мс чисто, е сеа ако користиш програми од непознат издавач (да речеме случајот со казаа) последно време се појавија толку многу проблеми со хард драјвовите што се праќаа заебани фајлови и слично.
Не сум баш сигурен дека не цркнуваат само од виндоусот...
Ако мислиш на компјутерот да има само виндоус, тогаш која е логиката да имаш компјутер?
Ајде вака... Имаш само виндоус и интернет екплорер...одиш на интернет, се задржуваш 3-4 саати а во позадина те прават партали, кој е крив, тој што ти дал ОС или она на што си налетал случајно?( твојот креатор на ОС знае дека постојат несигурности )
Ти прави мајсторот куќа, заврнува дожд или да дувне појак ветер и глеј, ти отишол покривот :D Кој е крив, мајсторот или дождот? Не зборам за катастрофални неприлики.
Не знам кај си разбрал дека бесплатните програми не се добри и стабилни. Да не ти ги набројувам кога и самиот ги знаеш.

http://www.mozilla.org/developer
http://www.mozilla.org/foundation

Ако зборуваме за firefox, ми се допаѓа тоа што е open source, и ако најдеш некој пропуст, веднаш може да се поправи. Примери колку сакаш...По весници и интернет страници објавуваат дека лисицата имала таква и таква дупка, а читајќи на нивниот форум, проблемот бил решен уште пред официјално да искочи веста за дупките :D Додека со платениот софтвер е многу потешко. Со Нортон знаеш како стојат работите(Нортон, најпроверениот софтвер на планетава после виндоусот, нортон- првак во конфликтите со виндоусот и смрт за перформансите :D )За експлоретот ги знаеш случките...Луѓето зборуваат дека има дупки и багови со години, и на крај (после 2 годишни реакции) ќе направат некоја смешна закрпа за веќе неактуелните опасности.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.847
Поени од реакции
10.183
Acid напиша:
А ти мислеше дека FireFox нема табови? Секако дека има, само притисни CTRL+T или во подеси си во toolbarot да го имаш копчето NEW TAB.
Сваштарија. 8)
Гот ме. Океј, а дали го има следново, операта ја исклучуваш, и кога ја отвораш те прашува дали сакаш да си ја отвориш последната сесија? Сите страни со кои си ги работа ти ги чува. Дури ти ги чува и ако ти крашира системот или снема струја.

Инаку хуманоид, морам да признам дека имаш право за доста работи од тоа, но што е тука е.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Андроник напиша:
Гот ме. Океј, а дали го има следново, операта ја исклучуваш, и кога ја отвораш те прашува дали сакаш да си ја отвориш последната сесија? Сите страни со кои си ги работа ти ги чува. Дури ти ги чува и ако ти крашира системот или снема струја.

Инаку хуманоид, морам да признам дека имаш право за доста работи од тоа, но што е тука е.
Лисицата има многу функции кои си ги прилагодуваш според твоите потреби. Сите тие функции се можни преку ставање на екстензии.

Само посети ја странава и ќе ти биде појасно за што се работи:

https://addons.update.mozilla.org/extensions/?application=firefox

Значи, можеш да си ја подесиш според твој вкус и потреба. :wink:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Андроник, верувај.. не се крева толку прашина за ништо.
Симни, користи барем 2-3 недели, па тогаш коментирај. Ќе заклучиш дека е просто, но доста моќно. И ако на сето тоа се додаде "бесплатно" (што кај нас можеби не би значело многу, затоа што за ништно не плаќаме), сигурно и ти би рекол дека FireForx rules. :hey3:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
mora da priznaete deka i Opera i Firefox imaat slabosti, vaka gi napravivte ko demek se sovrsheni
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Gizo напиша:
mora da priznaete deka i Opera i Firefox imaat slabosti, vaka gi napravivte ko demek se sovrsheni
не ги правиме соврешени Gizo :wink:
Зборуваме за предностите и недостатоците.
Јас веќе наведов некои недостатоци за лисицата 1.0.2 кои веќе се поправени во поновата верзија.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Gizo напиша:
mora da priznaete deka i Opera i Firefox imaat slabosti, vaka gi napravivte ko demek se sovrsheni
А што мислиш Internet Explorer е совршен ???
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Firefox закон! Јас го користам скоро два месеца.. и го препорачав на уште 100 души.. пред тоа користев ИЕ и тоа со ОС шуплив ко сирење... до денес скоро реков два месеца го користам и сега имам прв пат еден проблем па се стаив на форум да видам дали има дискусии за него и така.. симнував некои скрин сејвери па инсталирав нели и ми се испонапикаа неколку глупости ги исчистив ама ми остана http://my.freeze.com/ на хоум пејџот и никако не можам да го сменам.. верувам дека не е голем проблем него немам идеа што да му правам пробав неколку работи не иде.. нека каже некој ако знае, инаку од заштита имам Nod32, M.Anti.Spy.(beta) Ad-Aware и Spybot..

Е, имате и скинови знаете? Јас многу добар скин си најдов и сега за сега Firefox-от не би го мењал за ништо а богами и би платил за него...
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
gerard напиша:
Firefox закон! Јас го користам скоро два месеца.. и го препорачав на уште 100 души.. пред тоа користев ИЕ и тоа со ОС шуплив ко сирење... до денес скоро реков два месеца го користам и сега имам прв пат еден проблем па се стаив на форум да видам дали има дискусии за него и така.. симнував некои скрин сејвери па инсталирав нели и ми се испонапикаа неколку глупости ги исчистив ама ми остана http://my.freeze.com/ на хоум пејџот и никако не можам да го сменам.. верувам дека не е голем проблем него немам идеа што да му правам пробав неколку работи не иде.. нека каже некој ако знае, инаку од заштита имам Nod32, M.Anti.Spy.(beta) Ad-Aware и Spybot..

Е, имате и скинови знаете? Јас многу добар скин си најдов и сега за сега Firefox-от не би го мењал за ништо а богами и би платил за него...
Добредојде на Кајгана gerard

Не те разбрав што точно ти е проблемот. Не можеш ли да ја вратиш старата почетна страница зошто my.freeze.com ти е закачена како главна?
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Добревенајдов!

Да, главната страна ми е таа и никако не можам да ја сменам, а тоа заштитата што ми е на компјутер главно ми го штити ИЕ-от и неговата почетна страница... не дека ми пари не-знам-каков проблем тоа али ме нервира, и чим така само се убутало значи не е на арно :D
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
gerard напиша:
Добревенајдов!

Да, главната страна ми е таа и никако не можам да ја сменам, а тоа заштитата што ми е на компјутер главно ми го штити ИЕ-от и неговата почетна страница... не дека ми пари не-знам-каков проблем тоа али ме нервира, и чим така само се убутало значи не е на арно :D
Мислам дека си пробал да ја промениш почетната страна во интернет опциите.

Види да не имаш некои чудни програми во add remove.
Направи му апдејт на spybot и потоа оди на immunize и ако ти јави дека имаш неблокирани лоши продукти, кликни го зеленото плусче внатре. Можеш да скенираш и со Microsoft Antispyware, но дај и команда да ти го скенира целиот систем, не само inteligent scan.
И избриши ги сите скрин сејвери што си ги симнал.

Ако не помогне ова тогаш би те советувал да го тргнеш за кратко NOD и да го ставиш Kaspersky personal 5.0.227 - да му направиш update на антивирусната база, но со опцијата extended database options. Потоа кај опциите ќе влезеш во scan on demand, ќе го подесиш на максимална протекција и мавнеш еден скен.
Ако ти треба уште некој совет, овде сме.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Јок брате неќе да чуе.
Пробав се што ми рече. Во инсталации, Spybot, скенирања, глупости ... и пред тоа се имав проверено и пак ништо. Него го симнав и тоа што ми рече Kaspersky ми најде тројан и уште еден вирус ама не знам како некако излеа не го избришав вирусот а многу дугачко ми скенираше скоро саат време, ама ми се свиѓа, и ме чуди како пред тоа не ми се детектирани тие вируси. Не знам како да го кракнам кажи ми.. знам да најдам крак ама не знам што да му правам :D :D
Сеа шо да му праам? имаш друга идеа?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
A shto e so Firefoxov, kaj mene se pojavi nekoja lenta ispod addres bar-ot ...neshto Screansavers, Smiley Center.Dali e toa samo kaj mene ili i kaj vas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom