Firefox?

Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Gizo напиша:
go downloadirav, i instalirav, i sega?
Епа сега пробај десен клик, види дали имаш flash got all.

Ако немаш, тогаш оди кај екстензиите, кликни на flash got, па на options, па полгедни што имаш на main. Само, прво рестартирај ја лисицата.

flash got би требало сам да го најде програмот, кај мене беше така.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Fala, od prvo nemashe all, ama otkako ja restartirav se vo red.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Samo ushte neshto, nema vekje da ti dosgjam, shto e fintata koga pravish FlashGot all, gledam mi se pojavuva prozorche so svashta vo nego.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Gizo напиша:
Samo ushte neshto, nema vekje da ti dosgjam, shto e fintata koga pravish FlashGot all, gledam mi se pojavuva prozorche so svashta vo nego.
Не ми досадуваш Gizo
Кога ќе сакаш да симнуваш повеќе работи во исто време, тогаш користи ја таа команда. На пример, сакаш да симнеш 10 клипови или мр3 одеднаш. Кликаш на таа команда, во тоа прозорчето ги селектираш оние работи што сакаш и симнувањето почнува.
Тоа можеш да го користиш и за фотки, за документи...едноставно за се што ти е потребно.

Пробај на некои страни кај што има емпетројки и ќе видиш :wink:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Еве некои корисни трикови за FireFox!
Некои се познати веќе, но сигурно ќе се најде некој овде што ќе не израдува со нова финта :D

Кликајќи двапати на празниот Таб бар кај што се сместени отворените страници, ви отвара нова празна табела.

Среден клик на некој линк во bookmarks, ви ги отвара во нов таб.

Среден клик на папка во фаворитите и ќе ви ги отвори сите фаворити од таа папка.

Среден клик на табот, ќе го затвори.

Среден клик на командите за напред или назад, ќе ви ја отвори последната или наредната страница на нова страна.

CTRL+ TAB можете да се префрлувате од страна на страна

Ако го држите CTRL и кликнете на некоја секција од страната, таа ќе биде означена. Десен клик во таа секција и избирајќи 'View selection source, ќе го видите кодот само за тој дел од страната.

Можете да ставите некоја страна во фаворитите едноставно држејќи го левиот клик врз иконата на страната која се појавува во address bar-от и влечејќи ја до bookmarks. На истиот начин можете да ја одвлечете и на десктопот и со тоа да имате икона само за таа страна.

Држејќи CTRL и притискајќи на + или - можете да ја зголемувате или намалувате големината на фонтот. Истото може да се постигне и со CTRL и скролот на глувчето.

МОжете да ги зачувате сите отворени страни во една папка во фаворитите. CTRL + D и вклучете ја командата Bookmark all tabs in a folder.

Можете да имате повеќе почетни страници во исто време. Во Опциите под General кликнете на Use Bookmark и ако селектирате цел фолдер, на стартувањето на лисицата, ќе се отворат сите страни од тој фолдер.



За да ја направите лисицата побрза, отворете нова празна страна и напишете: about:config

Во filter внесувајте ги следниве команди една по друга(откако ќе завршите со едната):

network.http.pipelining
Овде ќе видите дека пишува false. Кликнете двапати за да се промени во true.

Следната работа е: network.http.proxy.pipelining
Повторете ја истата команда од претходното конфигурирање.

Следното е: network.http.pipelining.maxrequests
Овде ќе видите дека стои бројката 4. Десен клик и Modify, Потоа можете да внесете бројка максимум до 30. Нормално би било од 8 до 20.
Овие работи ќе придонесат за побрза работа и побрзо отварање на страните.



Доста беше, следниот пат повеќе :D Мрза ме фати.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Незнаев за повеќето почетни страници и за затворањето на таб на среден клик. Фала! :wink:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
humanoid напиша:
Следната работа е: network.http.proxy.pipelining
Повторете ја истата команда од претходното конфигурирање.
koga go vnesov ova vo filter nishto ne mi izbaci??a so drugite beshe ok
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.848
Поени од реакции
10.187
Крпете се луѓе, корисници на Лисицата. :)

An anonymous reader writes "News sources are reporting that a 'killer' new Firefox exploit has been revealed today by FrSIRT who warn that this 0day exploit/vulnerability (as yet unpatched) should be rated as critical. Summery of the exploit: If a user clicks anywhere on a specially crafted page, this code will automatically create and execute a malicious batch/exe file. Proof of concept code supplied by FrSIRT."

source
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
zatoa jas 90 % od vremeto pominato na internet go pominuvam so Opera
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Андроник напиша:
Крпете се луѓе, корисници на Лисицата. :)

An anonymous reader writes "News sources are reporting that a 'killer' new Firefox exploit has been revealed today by FrSIRT who warn that this 0day exploit/vulnerability (as yet unpatched) should be rated as critical. Summery of the exploit: If a user clicks anywhere on a specially crafted page, this code will automatically create and execute a malicious batch/exe file. Proof of concept code supplied by FrSIRT."

source
Андроник, прво погледни каков е тој проблем, па потоа пишувај :wink:

Тоа се однесува на оние што ја имаат вклучено опцијата за дозвола на веб страните да инсталираат без да го прашуваат корисникот. А и да е вклучена таа опција, ако немаш ставено страни на кои им веруваш при инсталирањето, ништо нема да се случи.

Гледам дека си настроен кон лисицата :D Но кога веќе си корисник на Опера, те советувам да си прочиташ за дупките во неа, ќе се зачудиш како се „отвара“ операта :wink:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.848
Поени од реакции
10.187
Humanoid, зошто мислиш дека сум настроен кон Лисицата? Убаво пишува, дека оваа опасност треба да се смета како критична. Јас ви пренесувам да се заштитите, не чини тоа? :? :D

by Curtman (556920) on Sunday May 08, @12:26PM (#12468658)
Well Opera doesn't seem to have this vunerability or IE's woes

Како и да е, Операта досега нема пројавено ниту една закрпа, дупка, било каков поголем или помал проблем. Шо знам, може само јас тропам :D
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Андроник напиша:
Како и да е, Операта досега нема пројавено ниту една закрпа, дупка, било каков поголем или помал проблем. Шо знам, може само јас тропам :D
А што мислиш, зошто искачаат новите верзии на Опера? :D Си прави апдејт во позадина
Секој софтвер има дупки Андроник, финта е кој колку брзо реагира. Во Мозила тоа го прават со светлосна брзина, затоа и ми се допаѓаат.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.848
Поени од реакции
10.187
humanoid напиша:
Секој софтвер има дупки Андроник, финта е кој колку брзо реагира. Во Мозила тоа го прават со светлосна брзина, затоа и ми се допаѓаат.
Добро секој си прави апдејт ама и видно ја подобруваат со графика опции и додатоци. Мене Опера ми се свиѓа што стои добар тим зад неа, изгледа и работи доста скапо, ептен е стабилна, не ги губи информациите при крешовање дури и ако пополнуваш некој формулар или било каква работа наеднаш снема струја можеш после да си продожиш кај шо си застанал. Имаше една поговорка, да ја најдам само...

И не можам да ја најдам но одеше вака: "И кога софтверот ќе изумре оди :shock: опен сорс"
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Андроник напиша:
И не можам да ја најдам но одеше вака: "И кога софтверот ќе изумре оди :shock: опен сорс"
Прати им го ова на луѓето од линукс, мозила, Nullsoft...И уште колку ли ги има такви :D
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.848
Поени од реакции
10.187
Firefox



Најновата верзија на овој програм 1.0.4 може да ја земете овде, од Мозила велат дека средиле неколку критични дупки и сите џава закрпи. Мозила ги објави овие дупки претходно на 7ми Мај, сега велат дека се закрпени а обновата е препорачана но не неопходна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom