FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.424
Поени од реакции
9.330
Едно време кога бев ептен окупирана со филмови, ги гледав The Best Years of Our Lives и Detective Story и решив да седнам да ги гледам сите на William Wyler, па му изгледав уште 4-5 и меѓу нив и овој. Одри и Бети Дејвис изгледа омилени актерки за соработка му биле ги има во неколку филмови. Одри нема некој што не ја сака, па нема ни филм досаден и просечен со неа. Сите се слатки и забавни, па и овој така. КОга ќе ми текне на Одри, ми текнува на позитива и среќа, затоа ја имам закачено и со огромна слика на сред соба, да ми биде среќна собата, после и ќе ви ја сликнам : ))

Освен по позитивност, филмовите со Одри од друга страна се и мелем за оние кои ја обожаваат модата, колку фамозни фустани изнагледавме и се изнауживавме, така и тука, со фустанот кој специјално за Одри го дизајнирала модната куќа Givenchy.

За филмов, исто и јас ко Вот се осеќам, можеш со секој да го гледаш филмов, и со чај и со кафе и со чаша винце, и кога си среќен и кога си тажен, и сам со себеси, буди позитивни и убави чувства, ко светот да е поубав со него. Криво ми е што сум заглавена во некое сивило кога се работи за филмови, ко да гледам само една боја филмови, сиви и црни, убаво вака некој да ми опне малце шаренило, а повеќето тука сме така сиви со предлозите, јас се обидов малце да мрднам од зоната со претходниот филм, ама треба да си таков лик, ете Корвус е шаренилото во клубов со предлозите, мило ми е, да продолжиш вака со предлозиве! Реприза, 8/10[DOUBLEPOST=1553247341][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Како да се украде милион (1966)

Лесна мелодрама со мал криминален заплет. Ова е чинам на залезот на овој жанр и еден од последните на Вајлер. Фино сценарио, раскошна сценографија, прекрасна музика, допадливи ликови, среќен крај, никој не е повреден. Животот како што треба да биде. Како што бива по оваа формула, секогаш има и некој посебно впечатлив епизоден лик, тука тоа е чуварот со мустаќите.

Одри солидна иако имала и многу подобри појавувања. Гледлив е филмот и покрај надминатата естетика. Можам да кажам дека истата вредност би ја задржал и при повторно гледање.

7/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.597
How to Steal a Million - ова ко prequel на Mission Impossible. :pos: Ама ми се допадна. Одри - срцка ко секогаш, Питер О Тул исто си беше ОК, ама тој татко и - да не даде Господ на сон да ти дојде, има да си умреш од страв спиејќи. :shok2: Е сега, имаше многу голема театралност, извештаченост и непотребна гротескност во некои сцени, тоа единствено ми се допаднаа. Како со сила да сакаа да предизвикаат некој комичен ефект, а напротив, кај мене предизвикаа facepalm-ови. Имаше една сцена некаде во првата половина од филмот, каде Одри и татко и се отпуштија наеднаш еденпо друг во фотелјите. Со татко и беше ОК, ама кога Одри седнуваше, толку беше тоа некако неприродно изведено, што јас, што врска немам од снимање филмови, кога би бил режисер, уште сто пати би ја повторил таа сцена ако продолжеше така. После, кога беа заклучени во шпајзот, наместо да се вадат од такт обајцата, тој со светлото и ја осветлуваше ногата. :facepalm: Повештачко, понеприродно, не можеше да биде. Исто, во истата сцена, или во некоја друга, ама пак во шпајзот, погледите на Одри беа толку неприродни, што повторно би ги преснимал. И, за крај, музиката воопшто не ми се допадна. Многу ми беше иритантна и неприкладна за сцените во кои ја имаше. Но тензијата додека ја киднапираа статуата, приказната, ликовите - тоа се ми се допаѓаше, па така сите овие забелешки од погоре се само ситници во споредба со забавата која генерално ми ја приреди филмов. Од мене една силна 7/10[DOUBLEPOST=1553873439][/DOUBLEPOST]И заборавените анализи:

Shine го гледаа седуммина со се повратникот @wot и му дадоа средна оценка 7,3. Не го гледаше само @devilko .

За How to Steal a Million остануваат уште 2 и пол дена. @Corvus , @grande-juve , @devilko - потсетување до вас.
 
Последно уредено:

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Исто, во истата сцена, или во некоја друга, ама пак во шпајзот, погледите на Одри беа толку неприродни, што повторно би ги преснимал
Цел филм беше таква :) , нефокусирана, офф...прочитав дека за време на филмов имала приватно проблеми па може тоа е причината...?

Нз, мене ми се виде многу послаб филмов од другиве 2 од Вајлер со Одри - Roman H. и The Children's Hour, поготово кај овој ми се допадна многу таа спротивност што е брутално реален филм сече до коска а е со ОХ и Ширли Меклејн (нз како не имплодирал тогаш универзумов од толку кјутнес/нив две на едно место).

БТЊ, (како) му ги рачуњаш оцените на њот ?:D
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Мене филмов на реприза ми се допадна исто колку и првиот пат. Го вози филгуд вајб од почеток до крај, а мене тоа некогаш ми е доволно во филм, а за тоа зборат и останатите филмови кои сум ги прдложувала овде, и ми се допаднале иако доста работи им фалеле. Овој филм покрај позитивата има и харизма, којашто најмногу доаѓа од Питер О'Тул кој е срценце, и забележав дека многу потфрлате во областа на машки срценца во предлозите, и ако јас и Хоуп не си предложиме некој филм со срценца вас не ви текнува, no wonder што нема жени во клубов. Добро, да се вратам. И споредните улоги не потфрлија, како таткото и Дејвис Лиланд, иако за вториов мора да признаам дека беше толку многу небитен за плотот што, јас сега кога го гледав по втор пат, тотално го имав заборавено дека воопшто постои во филмот и што улога има, и целиот негов лик ко да го гледав по прв пат во филмов, доста невпечатлив и неважен лик, но добро си имаше и тој шарм во дејството. Одри ми беше прекрасна како и секогаш, во овој филм можеби и попрекрасна отколку во Сабрина и Шарада, меѓутоа нема некој диверзитет на ликови таа, барем не во филмовите јас што сум ги гледала. Кога гледаш филм со неа, се осеќаш како да го гледаш истиот филм over and over again зашто секаде глуми млада наивна девојка која е жртва на остроумноста на нејзиниот љубовен интерес, во која што таткото има секогаш голема до централна улога, а кога нема татко во филмот, љубовниот интерес е секогаш некој што има години за да и биде татко. Холивуд is weird like that. Но, не ми смета мене тоа повторување, всушност ми се допаѓа кога актери имаат таков некој печат по којшто одма знаеш што да очекуваш од филмот и знаеш во какво распложение да го гледаш. Не можам овде да завршам, а да не го спомнам Париз кој секогаш им дава посебен шарм на филмовите на Одри, и има огромна улога во сите нејзини филмови па така и во овој и додава секогаш некоја магија која другите градови ја немаат на филмови.

Од мене 8/10 <3
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Како да украдеш милион

Скрубол ром-комче, се што треба си има. Позитивна филгуд атмосфера, пар со харизма и хемија, смешни споредни улоги(главниот чувар и таткото беа прејаки фаци), одлично сценарио за овој жанр, цуци буци романтика и великани ко Вајлер, Одри и О'Тул.

Првпат коа го глеав дури 9ка му дадов, а сега многу добра 8ца[DOUBLEPOST=1554065619]
 
Последно уредено:

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
How to steal a million

Прв филм кој го изгледав со Одри. Обично сум против ром коми и овој жанр не го рејтувам високо. Но, самата позитивна атмосфера која ја ствара филмот те полни со некоја убавина. Ќе заборавиш и на сета театралност, нелогичност и facepalm моменти шро ги има спомнато Злате и едноставно ќе се опуштиш и уживаш во пријатната атмосфера што ја пружа филмот. А и приказот на Париз е прекрасен. Зборејќи со една парижанка скоро, некако ме потсети филмот на неа и позитивата која она ја шири.
А и сега сфаќам зошто Одри е миленик на толку многу луѓе што ги знам. Мене ми била одбивна со фризурата на слики, но овака на филм е срцка.

И јас се слагам дека воглавно сме сивило, па дури и црнило во клубов и Корвус е онаа што му додава боја. Јас, не се бунам веќе. Ќе пробам да не бидам пеин ин д ес и просто да уживам во "шаренилото"

7.5
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
The Red Shoes


Заради ваквите филмови гледам(е) филмови, кога филмот ќе прејде во уметност. Каква само улога изигра прекрасната Moira Shearer како балерина (била професионална балерина, а не глумица) која е растргната помеѓу човекот во кого е вљубена и нејзиниот сон, да стане врвна балерина. Ми се свиѓаше Црниот Лебед ама... без дилема, црвена си е црвена, а да, и кога го играа The Red Shoes балетот, а бе мелем за очи, 9.3/10
од 2012-та, ќе видиме сега како ќе помине

The Red Shoes


п.с.
поздрав до @penkaloto
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.424
Поени од реакции
9.330
од 2012-та, ќе видиме сега како ќе помине

The Red Shoes


п.с.
поздрав до @penkaloto
Овој ќе го предложуваш?? Мој е овој :LOL::LOL:
Неколку пати ми се дешава во последно со некој ист филм или режисер да избереме и се мислам пак од ново да барам и таман ќе решам сега ова ми се дешава :ROFLMAO:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.424
Поени од реакции
9.330
Еден од моите и на Скорсезе омилени филмови и добитник на два оскари...
The Red Shoes :smirce:

Иако сега делува застарено од секој аспект, сепак вреди еднаш да се изгледа, јас првиот пат ептен бев воодушевена, сега малце помалце, ама со секоја реприза така ми е, па ќе пишам повеќе од првиот впечаток.

Мелодрама со позната тематика, филмска изведба на приказната за црвените чевлички, симбол на опсесијата, има книги, приказни, цртани, филмови, претстави за тоа, заедно со филмов инспирирани од приказна на Ханс Кристијан Андерсен.

Јас како помала одев на балет и ептен убави времиња тогаш поминав и може затоа и мал дел ми влијае и тоа што ми го топли срцето кога ќе видам нешто поврзано со балет. Се восхитувам на балерините, на нивната дисциплина и посветеност, мислам дека најтешка работа на светот е балетот и ако решиш да бидеш тоа, друг живот не можеш да имаш.

За филмов,трагична и романтична приказна за млада и надежна балерина која мора да се откаже од се за да си го оствари сонот. Никогаш нема да ја заборавам петнаесетминутната изведба на црвените чевлички, и стандард тема што скоро секој ваков филм ја обработува, балетска претстава како метафора за животот на балерината и нејзините внатрешни конфликти и демони. Посебен шмек е тоа што актерката е вистинска балерина, можам да замислам што и значи неа филмот и колку се има поврзано со него. Се пробала уште во неколку улоги, ама за кратко се вратила на својата единствена љубов-балетот, што мене ми докажува дека вистина не можеш да имаш друг живот кога ќе одбереш балет. Заслужен оскар за сценографија и музика ете за тоа време, сега ко што кажав делува застарено, ама морално за гледање, ако не го предложеше Гранде, можеби ќе го предложев јас. Овој пат јака осумка. 8/10
Ако примате со пола оцена, тогаш 8.5
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Mene pak mnogu poveke me potseti na La La Land odosto Black Swan. Prekrasna scenografija, magicna duri, dreamy... koga stoea na balkonot so decko i, kade preovladuvase sina boja, drvceto do niv, vodata pred niv koi bea samo props, polni so nadez... mi ja spoi taa zicka na teatar i film, bez da izgleda evtino ili amaterski filmot, a dovolno filmski za da ne mi go unisti teatar momentot. Tamu mi bese i emocionalniot vrv, mladi, zaljubeni, svetot pred niv - delumno pod niv.. veke nasetuvame deka nisto tolku nevino/naivno trae dolgo...

Izvedbata bese neverojatna, ne trepnav, tolku dobra sto mi ostavi impresija kako filmot da mi zavrsi tamu, nisto sledno nemase da e pointeresno, i nekako taka i bese... malku krajot mene licno mi bese antiklimaticen, mozebi deka veke sme naviknati na mracni razvrski ili daleku poveke elaborirani i posveteni na navleguvanje na glavniot lik u psihata - sto ne bese tuka slucajot, ne bese tolku mnogu vo fokus balerinata za da se povrzeme mnogu i socuvstvuvame mnogu, no sepak ne go unisti filmot barem

The Red Shoes od mene ima 4 od 5, predobar predlog!
La La Land ima pogolem emotiven impakt :p
Ako me vmetne Zlate u krugot ke ve nateram da go gledate pak! :p
 

Kajgana Shop

На врв Bottom