FILM CLUB (КРУГ 5) (200. All Quiet on the Western Front (1930): 12.05-26.06.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.127
Поени од реакции
34.963
Ех, конечно и јас го изгледав.
Злате, погреши (но @Хоуп беше во право!). Филмот ми се допадна, и тоа многу. Па јас сакам вакви животни приказни, со животни мудрости, поврзување на карактери... <3 Топлина и љубов ме топат, ме топат!
Не ми сметаше мешањето на јазици, бугарскиот и слично... но сметам дека доколку беше друга продукција филмов ќе беше врх! Некои ситни работи можеле подобро да ги изведат.
Има италијански шмек, и музичето така потсеќа...
„Кога имаш нешто важно што сакаш и јас да го знам, погледни кон облачето горе и кажи му, тоа ќе дојде до кај мене и ќе ми соопшти“ <3
Едино хејтот кон болницата и алкохолот no-no.
7.5/10
Па по сите тие 6-ки кои ги доби, не очекував на еден од така покритички настроените ликови на форумов да му се допадне. Затоа ти реков така вчера. А баш ми е мило!

Туку, вчера одма си легнав, а денес бев на работа прва смена и не стигнав да пишам ништо за ниту еден од двата од Синедејс вчера, па ај одам таму сега, се читаме во темата за Синедејс.

I'll be back!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
на еден од така покритички настроените ликови на форумов
Види, забораваш дека сум критички настроен повеќе кон луѓе и мислења отколку филмови :D
Еве на пример, овие шо испопишале дека ништо не почувствувале од филмот мислам дека глумат лудило.
Имаат изглеано многу филмови, веќе им се излитени вакви приказни.. да беше постар филмов, порано да го гледаа, да не беше бугарски, да имаше малку боље глума (inb4 да имаше баба ми...), сигурно ќе им се свиѓаше.
Сеа веќе се со префинети вкусови... плус хејтот кон бугарија не може а да не ти влијае врз ставот за филмот :D
 
W

wicked_1

Гостин
Го гледав јас малце поодамна, убаво е режиран, егзекуциски нема некои потфрлања и целиот тој сетинг и камера ме потсеќа на нашето кино, ама сепак просечен филм.

Немаш некои примедби којзнае какви а и не си воодушевен нешто посебно, таков е впечатокoт од балканското кино, стагнирано на една точка и никако погоре.
Дури и ваквите обиди не ветуваат многу.

6/10
 
G

grande-juve

Гостин
Кој не чувствува како Анон глуми лудило :D
@Anon врска ти нема муабетов.. нема логика зошо некој би глумел, која е поентата? Да не глумат лудило тие што им се допаднал :D..
Мене лично у филм ме интересираат само филмски работи и како јас се поврзуем со филмот. Јазик, земја, година, боја и такви небитни работи не се никаков фактор. Приказните горе доле на 90 посто од филмовите веќе однапред отприлика ги знаеме, тоа е најмал проблем, финтата е како ќе се раскаже приказната.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Нене, лош беше изразот знам, секако дека не би пишале да не го мислите тоа, нема поента. Прочитај се друго освен „глумење лудило“.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.747
Поени од реакции
6.691
Јас го гледав уште минатата недела ама заборавив да пишам. обврски јебига :X3: Инаку за филмот, ништо посебно според мене. Прв бугарски филм гледан и не ме импресионира баш, можда па и дека на бугарски. Иако во минатото доста имав корејски филмови и серии гледано со бг превод али не е исто да читаш и да слушаш бугарски изгледа. Просечно 6-че. Дајте нешто појако ајде, некој трилер или мистерија, нешто за 8-че и фазла. :LOL:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.127
Поени од реакции
34.963
Јас го гледав уште минатата недела ама заборавив да пишам. обврски јебига :X3: Инаку за филмот, ништо посебно според мене. Прв бугарски филм гледан и не ме импресионира баш, можда па и дека на бугарски. Иако во минатото доста имав корејски филмови и серии гледано со бг превод али не е исто да читаш и да слушаш бугарски изгледа. Просечно 6-че. Дајте нешто појако ајде, некој трилер или мистерија, нешто за 8-че и фазла. :LOL:
Нешто повеќе за овој? Не прочитав зошто не ти се допаднал, освен дека бугарски, што и не е баш солиден аргумент, нели? :P
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.525
Поени од реакции
33.718
Jas go gledav uste prviot den. :D

Mene mi bese nekako klise, najverojatno i na site koi nema da moze da se povrzat. Mene ne mi bese mngou gajle za glavniot lik a najmnogu mi orecese patuvanjeto so tocakot. Nekako bese postaveno cisto zaradi plotot. Zosto bi se vrakjale na tocak koga moze da go vrati direk doma i memoriite na mestoto i lugeto da si go napravat svoeto?

Ali grande e u pravo, najbitno e cuvstvoto so koe ke te ostavi eden film a nie moze da mudruvame so raboti kako kamera i boi i ostalo. Sum daval visoki na glupi i niski na dobri. Go sfakam Zlate. Ovoj za zal ne napravi nisto za mene. Baska sto obozavam tabla.

6/10
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.747
Поени од реакции
6.691
Извини братче, немам време многу да пишувам, посебно за филм кој воопшто не ме импресионирал. ;) нема љутиш...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Како и секогаш, последниот ден давам коментар за веќе претходно изгледани филмови. Го гледав филмов уште пред година-две, не се сеќавам точно. За разлика од многумина овде, јас не сметам дека бугарската кинематографија е лоша, односно дека имам негативно мислење за бугарскиот филм само поради јазикот, или предрасуди општо за целата кинематографија. Има доста добри и квалитетни филмски парчиња, посебно Викторија, која што веќе ја споменав го памтам како еден силен филм кој ми остави печат дека располагаат со навистина јака екипа, огромни сетови, и посебно верувам дека има надеж и интересни филмски парчиња од млад и талентиран кадар.

Филмот е малку клише, се сложувам, но се чувствува позитивната атмосфера и среќа во целиот филм. Мене искрено филмот многу ме потсети на францускиот Love me if you dare, па на моменти и на Amelie, ваљда заради самиот начин на снимање а и некако таа позитива што влијае во филмот. Мики Манојловиќ е одличен, и самата приказна навистина не е лоша, но мислам дека е премногу шаблонски работена и има доста клише моменти. За филмот дознав по наградите, многу награди има собрано, ваљда самиот начин на снимање и позитивност ги има купено доста гледачи и критичари. Во секој случај далеку од лош филм, добар филм кој заслужува умерено внимание.

7 од мене.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.127
Поени од реакции
34.963
It's time for a new film!

Прво, сумирано за „Свјатот е голем и спасение дебне одвсјакаде“ или како и да се пишува ова. :P 11 души се изјаснија за филмот, вклучувајќи ги и @џимеј , кој „се враќа“ во клубов по пауза од цели 12 филма и @bobipp кој се изјасни дека не му се допаднал само, без да ни пише зошто, иако тоа е целата поента на клубов - да пишуваме (ако не, ова не би било филмски клуб, туку еквивалент на „Предлог за филм“ темата). Од @Iceboy и @Daedalus не слушнавме ништо. Средната оценка за мојот предлог е 7,0 што и не е така лошо земајќи ги во предвид про-негативниот (ако можам така да го наречам) прием на филмот.

Како што веќе спомнав, следен за предложување е @Goodfella кој ми пиша и кој филм го бира, и зошто го бира, како и сите други, но рече дека ќе бидe тука, па ќе му оставиме простор сам да го презентира до вечер до 20:00 часот. Ако не, јас сум тука. ;)

За оние што сакаат да погодуваат - се враќаме во Холивуд со помош на time machine. :D
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Не ви се погодува бе (n)
Сега примеќам дека и овој филм исто како првиот што го предложив е од 1940та :D
Сакав да биде некој што никој го нема гледано, ама речиси е невозможно да се избере филм што гранде го нема гледано, а добро е што го има гледано Џимеј, дека е краток со време, а ќе може и он да даде коментар.
Божиќен филм е и најубаво да се гледа околу божиќ, ама божиќ или не овој филм е прекрасен и ич не се сомневам дека ќе направи да се чувствувате убаво.
По мене веднаш зад It's a Wonderful life што се однесува на божиќни филмови... па и двата се со Џејмс Стјуарт. :love:
Може позната ќе ви е приказната, маж и жена анонимно се допишуват, се заљубоват преку писмото, а всуштност се познават, т.е. се колеги во иста продавница и не се поднесуват многу.
Многу денови после филмот се прашував дали е можно така да се заљубиш во некој, без претходно да има никаков физички контакт, ама тоа е веројатно муабет за во некоја друга тема...
The Shop Around the Corner
upload_2016-11-21_16-0-13.png


Уживајте :D
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.127
Поени од реакции
34.963
Fun fact: насловот на новиов филм започнува и завршува со истото зборче како и претходниот. :P

@wot , насловот - Film Club 2016 (The Shop Around the Corner: 21.11 - 04.12)

Letterboxd листата update-увана, листата на членови, исто така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom