FILM CLUB (КРУГ 5) (200. All Quiet on the Western Front (1930): 12.05-26.06.2024)

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Sooo Serendipity turned out to be fricking magical.

Шо знам со зимово надвор, и додека си под ќебе со чајот, овакви ром-ком клише моменти некад ми се забавни. Овој беше еден од тие моменти, цела christmas атмосфера ми беше симпатична и супер ми помина цел филм. Плус секад паѓам на филмови кои се од деведесетите или барем turn of the century па и тука автоматски оценката за сетинг оди up.
Еден куп клишеа, еден куп дебилни моменти, ама fuck it, симпатичен ми беше, би го репризирал сигурно некое следно зимо заедно со Love Actually and because of that 7/10.

And I`m back and I`ll try and catch up.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.150
Поени од реакции
35.011
Sooo Serendipity turned out to be fricking magical.

Шо знам со зимово надвор, и додека си под ќебе со чајот, овакви ром-ком клише моменти некад ми се забавни. Овој беше еден од тие моменти, цела christmas атмосфера ми беше симпатична и супер ми помина цел филм. Плус секад паѓам на филмови кои се од деведесетите или барем turn of the century па и тука автоматски оценката за сетинг оди up.
Еден куп клишеа, еден куп дебилни моменти, ама fuck it, симпатичен ми беше, би го репризирал сигурно некое следно зимо заедно со Love Actually and because of that 7/10.

And I`m back and I`ll try and catch up.
Јеееееее, my man! Токму тоа и го велев. :aplauz: Welcome back!
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.734
Поени од реакции
2.553
Serendipity (2001)

Среќни случајности, така ли ќе му дојде насловот на филмов? Премногу случајности, дури претераа, а не баш сите среќни. Филмов најмногу ми личеше на бајка, наменета за млада публика. Доколку требаше да биде романтична комедија, фалеа елементи на романса а особено на комедија. Заплетот стандарден, реализацијата лоша. Сценариото ептен плитко. Главните ликови на моменти делуваа како класични идиоти. Како да беа насилно уфрлени човекот што сакаше да ги купи ракавиците, па подоцна продавачот во стоковната. Ракавиците ги купија на одделот за женски додатоци, а овој отиде сметката да ја бара во машкиот дел, само за да се оправда сцената. Имаше повеќе вакви сценаристички недоследности што ја разводнуваа и онака слабата приказна, да не ги набројувам сега сите.
Убави беа time-lapse премините помеѓу сцените. Филмот генерално изобилуваше со топли бои со склад со топлината што требаше да ја пренесе и во тој дел ми беше ок. Филмот е гледлив, но најверојатно треба соодветна возраст и расположение за да биде и допадлив. Вака останува само уште еден наслов во морето од слични филмови.

6/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.150
Поени од реакции
35.011

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.372
Поени од реакции
25.122
Шо ве гледам сите чудни :D
Ако треба да се наоѓаат маани на Serendipity, што останува за другите филмови кои претендираат да бидат „сериозни“? (како на пример The Force Awakens)

Мислам дека кај ваквите филмови нема што да се навлегува во детали, да се анализира сценариото кое и онака треба да биде клише, или пак глумата која секогаш на овие филмови е на солидно/просечно ниво.
Мене ми се гилти плежр овие филмови, кога го даваа Kate & Leopold на тв, не се помрднав од телевизор (а ретко гледам телевизија) пошо кога го гледав ме опушти, особено од помислата дека сум преоптеретен со тешки филмови. На пример, филмовите на Синедејс толку ме уморија што овие клише мелодрами ги гледам од причина да ми се одмори мозокот :) Serendipity е таков филм што мене секогаш ме расположува, го имам гледано стопати, не бара размислување, знаеш што ќе се случи низ целиот филм, и тоа, како по чудо, ми е прифатливо. Кастингот е одличен, Џон Кјузак се отепа од бркање жени во сите филмови :D сетингот е прифатлив, боите се убави, се на се филмот кај мене си ја постигнува целта, не претендира да биде интелигентен или да биде по прописите на сериозен филм, туку по прописи на ромком и да се гледа за празници, и за таков проаѓа.

Мааните нема да ги споменувам, но не се повеќе на број отколку The Force Awakens, каде стормтрупер без никаков мотив сака да избега, женска која никогаш не летала милениум фалкон но ги знае сите функции напамет, ликови кои треба да умрат но никогаш не умираат, сценарио каде што се вметнати најдобрите клише линии од типот We've got company, I got a strange feeling about this, Cover me :) , поентата ми е 7/10 од мене пошо некогаш не е убаво да работи мозокот.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.481
Поени од реакции
7.304
Шо ве гледам сите чудни :D
Ако треба да се наоѓаат маани на Serendipity, што останува за другите филмови кои претендираат да бидат „сериозни“? (како на пример The Force Awakens)

Мислам дека кај ваквите филмови нема што да се навлегува во детали, да се анализира сценариото кое и онака треба да биде клише, или пак глумата која секогаш на овие филмови е на солидно/просечно ниво.
Мене ми се гилти плежр овие филмови, кога го даваа Kate & Leopold на тв, не се помрднав од телевизор (а ретко гледам телевизија) пошо кога го гледав ме опушти, особено од помислата дека сум преоптеретен со тешки филмови. На пример, филмовите на Синедејс толку ме уморија што овие клише мелодрами ги гледам од причина да ми се одмори мозокот :) Serendipity е таков филм што мене секогаш ме расположува, го имам гледано стопати, не бара размислување, знаеш што ќе се случи низ целиот филм, и тоа, како по чудо, ми е прифатливо. Кастингот е одличен, Џон Кјузак се отепа од бркање жени во сите филмови :D сетингот е прифатлив, боите се убави, се на се филмот кај мене си ја постигнува целта, не претендира да биде интелигентен или да биде по прописите на сериозен филм, туку по прописи на ромком и да се гледа за празници, и за таков проаѓа.

Мааните нема да ги споменувам, но не се повеќе на број отколку The Force Awakens, каде стормтрупер без никаков мотив сака да избега, женска која никогаш не летала милениум фалкон но ги знае сите функции напамет, ликови кои треба да умрат но никогаш не умираат, сценарио каде што се вметнати најдобрите клише линии од типот We've got company, I got a strange feeling about this, Cover me :) , поентата ми е 7/10 од мене пошо некогаш не е убаво да работи мозокот.
Клише моменти и предвидливост и слично во ром комчиња не е никаков проблем.. знаеме дека на крај ќе завршат заедно. Сите жанрови ги сакам ама овој е еден од оние кои имаат предност баш заради тоа шо го кажа, дека се лесни, симпатични и се тоа и моеш у секое време да ги пуштиш(за разлика на пример од драма). Али мора малце и усул барем за мене, у филмов со се можно се претера, цел можен хумор ми беше за фејспалм, посебно деловите со продавачот. Сценаријата точно, не треба да се анализираат али не може сеа шо прво им текнало да го пишат ради реда.. беше шупливо и делуваше ко збир од некои празни реплики. Кај ликовиве нит хемија осетив нит харизма.. И колку и да не работи мозокот не може да помине филмов :D..
Романтичниве комедии ми се или џа или бу, многу блиску се слаткост и симпатичност со лигавост и вештачкост, и ако не се изведе добро, резултатот е нешто слично на ова :P[DOUBLEPOST=1513705433][/DOUBLEPOST]
@wicked_1 - моравме да почнеме одново... но ти ќе бидеш следен, нема да чекаме да изврти цел круг.
зошто не важи правилово за сите:(.. кој ќе чека до крај на кругот :([DOUBLEPOST=1513706018][/DOUBLEPOST]
и @whatto , ако ни изјави љубов, за стално. Имате уште 5 и пол дена.
ајде Вато.. за стално
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.150
Поени од реакции
35.011
зошто не важи правилово за сите:(.. кој ќе чека до крај на кругот :(
Дека ми даде 3 за филмот! :P

Се шегувам. Не беше правило, тоа беше исклучок од сите правила на кој јас сосема заборавив, најискрено. Да ми пишеше порано, ќе ти го отстапев моето место, ако требаше. :love:

P.S. Кругот сега има едвај 7-8 филма. Пред тебе се само петмина од кои двајца некако ко да исчезнаа. Значи - за месец и пол си ти. ;)
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.481
Поени од реакции
7.304
Дека ми даде 3 за филмот! :P

Се шегувам. Не беше правило, тоа беше исклучок од сите правила на кој јас сосема заборавив, најискрено. Да ми пишеше порано, ќе ти го отстапев моето место, ако требаше. :love:

P.S. Кругот сега има едвај 7-8 филма. Пред тебе се само петмина од кои двајца некако ко да исчезнаа. Значи - за месец и пол си ти. ;)
тогаш за месец ипол глеаме филм со многу јаки глумци :noze:

@wot :backa:
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Значи у компјутер имам уше 25-30 филмови да изгледам односно до 31 декември потоа следува филмскиот фестивал и после тоа односно февруари стапнувам у клубов го имате мојот збор(y)+за да бидам дел од ова морам прво да ги изгледам сите филмови од клубот тоа ми е многу битно и си го зацртав како приоритет веднаш после фестивалот.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.529
Поени од реакции
33.723
Go gledav snosti serendipidniov. Ja nema taa konekcija i evociranje spomeni poso go nemav fateno na tv kako mal ili sum go skokal.
Pred tv najmnogu me zadrzuvaa horor klasici od 80tite, badass bev da gledam ligavanja, a lubovta kon filmovite koi obrabotuvaat lubov mi se razvi kako postar.

Kako stand alone film ako go sudime, e eden od polosite. I ne radi kliseata, tuku drugi stvari me iznerviraa i ne mozev da se staam u takov razneznet mood.
Edno, kako i na poveketo, me iznervira toa, ke se sretnat li nema li, epten on the nose destiny bullcrap, ne bivase da ne se napnes koa ke se razminat 3000 pati.
Mozelo toa posuptilno i slatko da bide izvedeno, mozelo samo ednas ili dvapati ako kako sto treba izvedeno i da imase duri pogolem impakt kaj gledacot.
Vtoro mi smetase humorot. Posebno me iznervira krajot sto zavrsi so toj od american pie. Zavrsi so humor mesto da te ostavi onaka awwwwwwww.

Ama mislam vo toa vreme e bil koktel od sve sto funkcioniralo togas. I zatoa se zboruva uste filmot i somewhat smeta za kulten.
A mi se gledase romcom realno. Mozebi da bev u Christmassy euforija ke dobiese poence plus, ali jebiga.
Bitno me izruga zenskata za losiot izbor. A bas bev on a roll so sacred deer, mother, thelma...

2/5

Also, Jeremy Piven MVP!
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.372
Поени од реакции
25.122
Bitno me izruga zenskata za losiot izbor. A bas bev on a roll so sacred deer, mother, thelma...

2/5

Also, Jeremy Piven MVP!
Брат се надевам дека за 20 години ќе го ругаат Sacred Deer како што вие сега го ругате Serendipity, ги има сите потенцијали за тоа, ебаве тоа даркерите :(
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.529
Поени од реакции
33.723
Брат се надевам дека за 20 години ќе го ругаат Sacred Deer како што вие сега го ругате Serendipity, ги има сите потенцијали за тоа, ебаве тоа даркерите :(
Ti da kjutis! Duri bese na Cinedays, jas gledav popstar never stop never stopiing, kingsman i slicni tralalajki.

Edvaj docekav mracni. :gjavol:

Fala ti sto go hajpna We need to talk about Kevin tho, mi se musna niz prsti togas i ke ostanese neizgledan.
Taman se vklopi u atmosferata na posledni gledani nabrojanite.

Ауч, sorry. Се надевам не ти раскина заради мене. :P
Presmetan rizik bese. Zatoa se naoruzav so pica. Baska i dadov.
Ne i ostaiv prostor za takvo nesto. :P
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.150
Поени од реакции
35.011
Инаку, се договоривме со @wot кој требаше да предложува следен, да направиме отстапка и да го вметнеме @grande-juve измеѓу. Не би било фер за еден да важи, а за друг не отстапката која ја спомна он погоре. Се надевам нема да ви смета. Мене, напротив, ме радува, и едвај чекам да видам што ќе предложи. Значи, официјално - од понеделник го имаме @grande-juve со третиот негов филм, а за четвртиот, ќе почека последен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom