FILM CLUB (КРУГ 5) (200. All Quiet on the Western Front (1930): 12.05-26.06.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.154
Поени од реакции
35.014
Среќен роденден @Anon. Жив, здрав, среќен, весел... Ти посакувам уште многу филмови ко Ikiru, Life is Beautiful, The Green Mile, Shawshank Redemption, Clockwork Orange, Forrest Gump, Трето полувреме... Листата од 19, да ти се прошири на 119, ама тоа да не значи дека ти си омекнал. ;)

Јас сум најјак, нели? <3
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.531
Поени од реакции
33.727
меѓу појаките

@wot извини шо предложуем пак филм што си го глеал
ќе ти пуштам некој по пп деновиве
Nejse, odlicen rewatch

Ne znam zaso olku nisko sum go ocenil prviot pat, filmov e sovrsen sklop na togasniot trend na found footage i vo razvivanje superherosjki zanr. Dve stvari sto mnogu gi postuem i sakam. I pritoa izveduvajki gi premnogu realno i kvalitetno sto odma te vovlekuva uste od start. Vpiva. Najverojatno toa e radi writing-ot. Max Landis e ludilo, mozebi zaso use nema izvadeno nekoj ultra popularen kulten film do sea e poso najverojatno e premnogu annoying to listen to, ie work with. :D Rabotata so kamerata bese isto taka top tier, vo kombinacija so mokjta na DeHaan - ogjin! Cisto za poenta deka ne mora site found footage pola film da e blurry tresenje bez niso da vidime.

Glumata raka pod raka so character developmentot ja napraia prikaznata i filmot znacitelno podobri, mozebi edna od moite omileni origin stories, edno radi kako sto rekovte realnosta, ne e sve pred zelen ekran, mu dava dusa na filmot, ko da se desava u nekoj tvoj soseden grad, ko da gleas na vesti, stvara takva nekoja tenzija. Edinstvena zamerka mi e sto kratko trae, megutoa za tolku malku vreme da sozdades takva silna konekcija so gledacot, da navivas i da ostanes zadovolen na kraj - bi rekol, bravo!

Najdobro e koa niso ne znaes za filmot, i onaka pustas da te vozi.

4/5
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.154
Поени од реакции
35.014
Лелеееее, насловот не сме го смениле. @wot - Film Club (Chronicle: 27.11 - 10.12)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
hahahaha само што приметив и јас, и сакав да пишам :D

сметам дека мојот филм е оштетен со ова и барам дополнителни 3 дена да биде на репертоар!

!

p.s.
Јас сум најјак, нели? <3
si si
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.154
Поени од реакции
35.014
Ти што сакаш мисли си, јас си имам доказ и ќе го (зло)употребувам против тебе додека си жив. Муахахахахахахахахахахааааа...[DOUBLEPOST=1511989271][/DOUBLEPOST]Ај сега малце сериозно.Му го гледав филмчево на @Anon и се согласувам со сѐ што напишале, и @grande-juve и @wot . И за повеќеслојноста, и за податливоста кон различни толкувања, и за found footage and superhero origin амалгамот, и за забавниот момент... ма за сѐ. Значи да не се повторувам со нив, сѐ си беше на место во нивните рецензии, и јас како такво го видов филмчево. Мене едно нешто ми беше annoying и токму заради тоа не доби повисока оценка од таа што ја има - средината на филмов во која се чувствував ко да гледав серија скечеви од America's Funnies Videos кои се повторуваа, и повторуваа, и повторуваа. Или ко рандом епизода од Jackass. Значи тој дел од филмов, откако ги добија моќите и се натпреваруваа кој поголема глупост ќе направи ми беше uber-boring, и да не го извадеше крајот филмов, решен бев да му дадам и пониска оценка од 7/10, која на крај заслужено ја доби. Во секој случај, интересно, оригинално филмче, и навистина изненадувачки добро, не само затоа што е релативно непознато, од млад режисер, сценарист, со млади актери, туку и затоа што знаете кој е режисерот? Кретенот кој успеа да го направи дебаклот од reboot-от на Fantastic Four. За жал му тргнала режисерската кариера во надолна линија, или пак Chronicle му е само one-time-wonder. Инаку, ќе се заколнев дека и малиов DeHaan глумеше и таму, заедно со Мајкл Б. Џордан, кој без сомнение прерасна во добар глумец, ама сум ги измешал ваљда брзините (на гоблинот од некој од Спајдермените се сеќавам, не ми е од таму збунката). 7/10. The End.
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Еве сум и јас.
Прво Анон, малку со закаснување на темава, среќен роденден. Да не се повторувам со Злате, знаеш дека ти посакувам се најубаво. Второ, знам дека ти кажав дека за роденденот ќе ти го изгледам филмот, ама ме заебаваше торентот многу и дури вчера се симна.

Во секој случај, генерално ми се допадна филмот. Engaging беше, лесно се следеше и ги исполни критериумите на солидно сај фајче. Брзо внесува и поврзува со ликови, што е секогаш плус зашто мразам долги воведи. Стварно е за praise фактот што за толку малку време се покрија толку аспекти и се отворија толку многу прашања вредни за дебата. Дури и самиот лик на Andrew може да се интерпретира како жртва и bully истовремено, а воедно и двете гледишта да бидат валидни.
Оваа found footage/POV техника на снимање јас многу не ја сакам, убаво се вклопи со филмов секако, меѓутоа in general it's not my thing. Исто така крајот ми беше малку too much, некако ко наеднаш да ми премина филмот од забавен flick во многу мрачен. Прелазот би го опишала со Project X meets Cloverfield, со таа разлика што Project X е далеку од забавен flick и мојот најомразен филм, ама заради начинот на снимање и сетингот во првиот дел од филмот го земав за паралела. И не зборувам за развој на лик овде, туку за атмосфера, зашто развој на лик си имаше убаво дефиниран и јасен, така што за тоа нема збор.
Да не го раздолжувам ова уште повеќе, стварно симпатично филмче и покрај работиве што не ми се свиѓаа, за sci fi ентузијасти таманка.

7/10
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.481
Поени од реакции
7.304
The Man Who Shot Liberty Valance

Уфф.. all star тим, Форд, Стјуарт, Вејн.. па и споредниве, Ли Марвин и Ван Клиф. Тешко утка со ваков тим. А од сите ѕвезди Џон Вејн дефинитивно ми беше најјакиот. Џејмс Стјуарт е врвен глумец и супер си го изигра ликот што сакаше да го припитоми дивиот запад, ама Вејн поише зрачеше со харизма. Може и зашо ликот негов повеќе ми се свиѓаше, самотник, го чуваше гратчето, го спаси Стјуарт и со тоа автоматски ја изгуби женската шо ја сакаше, а со тоа почна и меланхолија да добива неговиот лик шо е секогаш плус кај мене. Тој дел и ми беше најсилен од филмот, триаголникот "љубовен" иако суптилно беше прикажан. Исто и целиот процес со создавање и чување на легендата за човекот кој го уби Либерти, во смисла општо, легенда, див запад, чување на легендата како поважна од вистината (“This is the West, sir. When the legend becomes fact, print the legend.”).. и тој аспект ми се свиѓаше доста.
Добри ми беа и соочувањава на Либерти со двајцава позитивци, посебно сцената во ресторанот. Исто интересен и смешен лик ми беше новинаров. Политичкиов дел рамнодушен ме остави и можеше малку да се скрати при крај тој дел.

Генерално, ме бендиса доста, 8/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.154
Поени од реакции
35.014
2000-то мислење во темава е мое. :P

Не, за друго дојдов, сепак. Бидејќи овој @Anon ме уценува да му траел филмот уште три дена дека сум заборавил до средата насловот да го сменам, ајде да го зафркнеме и да му го изгледаме сите, па да нема зошто да му трае уште три дена. Чекај да видам кој не го гледал. Уште една недела и еден ден имате, hello-у.

@Хоуп , @moongoses , @Gazpapir , @marinetti , @Bojan Van Buuren - вие како'те, добли?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Коа го стаи Анон филмов, прво трејлерот го глеав и викам "нееее не sci-fi..." затоа и одолговлекував со глеање зошто у принцип празам сај фај филмови.

Сеа овој на почеток глуп ми беше ама стануваше поинтересен и на крај ако би оценувал би дал 5 од 10. Со оглед на тоа шо мразам сај фај, оваа оценка е добра :D

Филмов на крајот премногу почна да ми наликува на паранормал активити.

Се на се океј филм.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Истата реакција и јас ја имав поради хроничната одбивност према sci-fi, дури и најмали нереални елементи не ми се по кејф. Ми се свиѓаше што траеше кратко, ама од друга страна тоа направи прелазот да биде некако исфорсиран и да биде премногу crowded се напикано во саат и некоја минута. POV снимање избегнувам, ама во случајов добро излезе и беше на место, самата тематика беше ОК со оглед на жанрот и не ми беше толку проблем да го ''издржам''. Оценка 5/10.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.574
Поени од реакции
43.118
Го изгледав овој францускиот Tell No One уште пред некој ден, само никако да пишам на темава. :D Супер филм, малце касно го гледав па сум задремал еден период хахахаха, па го враќав и затоа (плус и заради јазикот) малку ми е помешан и иако расплетот ми е целосно јасен, некако се осеќам ко да не ми е комплетен филмот. :P Пример не сфатив што и текна баш сега, после 8 години на Марго да му праќа знаци на мажот и дека е жива и дали е тоа воопшто поврзано со пронаоѓањето на телата на тие што ги убил татко и. Затоа, за некој месец (да го подзаборавам малце) со задоволство ми го изгледал уште еднаш.

7.5/10 ќе му ставам сега за сега, со огромни шанси да скокне на 8.5/10 кога ќе го репризирам.



Овој од Анон тешко да се нафатам да го гледам со оглед на тоа што е сај фај. :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
сај фај из д њу мјузикл

ќе речев како може жанр да мразите но ми текна дека мразам акција :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom