FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-12.05.2024)

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.678
Vecerva ili utre.

Me zaeba iceboy. Ne mi e gledan filmot a planirav i nikad da ne go gledam. Mi se smeeja za muabetot pred nekoja godina...

Sea nema beganje.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
@Corvus - уште не ја видов твојата оценка за The Hottest State
Не ја кажувам за да ме спомнуваш почесто :LOL:
Не знам инаку и јас, меѓу 6 и 7 ми е... ајде пиши му 6[DOUBLEPOST=1484157182][/DOUBLEPOST]
Vecerva ili utre.

Me zaeba iceboy. Ne mi e gledan filmot a planirav i nikad da ne go gledam. Mi se smeeja za muabetot pred nekoja godina...

Sea nema beganje.
Аиии глеј го па овој...зошто?
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Злате дефинитивно ќе се вратам, само не сега. Всушност никогаш не ни заминав, ве читам редовно, односно за филмовите кои ги имам гледнано и јас). Имаше многу посебни мислења за Only Lovers Left Alive!!! Си го симнав и The Hottest State да го гледам...
Така што мислам дека недостигањето е обострано!!! Се надевам наскоро ќе ви се приклучам...
Злате и Хоуп... мои најголеми мотиватори!!!
 
Член од
15 ноември 2008
Мислења
5.732
Поени од реакции
11.566
@Zlatikevichius требаше порано да си пишам оправдание заборавив. :D

До 18ти полагам 350 испити не знам кај сум, ене види ме и на летербокс имам изгледано само еден филм годинава. :D

Видов дека е la vitta e bella, омилен ми е...на 18ти ќе го изгледам одма со мерак по 5ти пат.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.361
Поени од реакции
25.059
Каков почеток на годината! Браво момци и девојки, вака да останете до крајот на 2017, со ист ентузијазам! Само да расчистиме неколку работи:

@џимеј - останува 9 за The Hottest State?
@Corvus - уште не ја видов твојата оценка за The Hottest State
@Вокерка - welcome to the club! Бидејќи знаеме дека цело време нѐ демнеше од позадина, те охрабрувам ако можеш да пишеш збор-два и за останатите кои си ги гледала. Ако не успееш, ќе гледам според letterboxd профилот да ги означам со жолто филмовите кои си ги гледала во листата на членови.

До сега 16 души го гледале Life is Beautiful, што е прв пат по цели 18 филма, или прв пат по 08.05.2016. Но ние можеме уште! @Anon , @wot , @џимеј , @Shawn Spencer - вие што чекате? @ManUtdChampions , @ob1 , @Erich Zann , @Хефест - вие рековте ќе се вратите? Па еве убава можност да се вратите на почетокот од годинава. @dejan_k - сигурен си дека не сме се вратиле на старите патеки? Ни фалиш!

И останатите! Знам дека можете! ;)
9ка Злате :) да ве топли :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
Бонџорно принчипеса!
Да имав чаша за солзите, ќе ја наполнев до горе.
Најпрекрасниот филм, со највистинскиот наслов, со најпрекрасниот Роберто Бенини, со најпрекрасното мало човече, со најпрекрасната музика, со најпрекрасно раскажаната приказна...
Филмот изобилува со мали смешни моменти, кои ги користи Бенини а ги има „научено“ во некој претходен момент попратени со неговата снаодливост. Кога ќе ја натера во театарот да се сврти кон него, кога ќе падне клучот, тој со загатките, тој со шеширот... Вакви моменти знаат да ти ја наполнат душичката со љубов и смеа.
Најдоброто нешто во целиот филм е секако начинот на кој Бенини го лаже своето синче.
Филмот го имам гледано неколку пати ко мал, освен првите 15-ина минути.
Не се сеќавав на 2 ствари.
Првата е дека Бенини ќе ги види во магла остатоците од телата... и не се сеќавав зошто докторот со загатките нема да му помогне.
И кога дознав зошто нема да му помогне...
Бенини е несомнено гениј.
Можеби на моменти е претерана глумата, но сето тоа Бенини го изведува со талент, не можеш да му замериш.
Ликот на Бенини е поим за човек. Човек кој не познава раса, човек кој живее да ги засмејува другите, човек кој живее(ше) за да љуби.
Не смее никој да остане рамнодушен од ваков филм.
10/10





 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.940
Поени од реакции
34.268
Препорачај некој од од овие за да има повеќе :D
Lucky Number Slevin, wtf?
И кои ти се трите сокриени?

Плус, за тоа погоре, прашање, зашто јас уште не сфаќам: зошто докторот нема да му помогне? И како мислиш „да му помогне”?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
зошто докторот нема да му помогне? И како мислиш „да му помогне”?
Пред да го гледам повторно сега, се сеќавав дека кога ќе биде во кампот ќе наиде на „висок претставник“ кој претходно му беше пријател.
И се сеќавам на деловите дека 2 пати за малку беа прекинувани во воспоставување контакт но не се сеќавав дали воопшто ќе воспоставеа контакт.
Така мислам да му помогне бе, да го тргне од кампот нешто а-у.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.940
Поени од реакции
34.268
Пред да го гледам повторно сега, се сеќавав дека кога ќе биде во кампот ќе наиде на „висок претставник“ кој претходно му беше пријател.
И се сеќавам на деловите дека 2 пати за малку беа прекинувани во воспоставување контакт но не се сеќавав дали воопшто ќе воспоставеа контакт.
Така мислам да му помогне бе, да го тргне од кампот нешто а-у.
А кој е одговорот, зошто не му помогнал?

Вака сега: прво, јас мислам дека не е сосема точно тоа дека не му помогна. По носењето на сите тие наковални, железишта, и по прегледот, докторот беше тој кој го постави да биде келнер, за колку може повеќе да му ја олесни работата. Сметам дека тоа беше максимумот кој можеше да го стори, зошто сепак он беше само доктор, а не некој кој може да внесува и изнесува луѓе во и надвор од логорот. Сега сигурно тука некој ќе рече: можел да го сокрие некаде додека не дојде крајот на сѐ. Да, можеби можел, но на тоа одговор даде некој пред мене: Германците се прикажани како крајно бесчувствителни и индиферентни кон целиот тој масакр кој се случува околу нив, како божем гинат мравки, а не луѓе, па во таа насока и докторот е прикажан ко човек на кој му е поважен одговорот на една загатка од смртта на илјадници луѓе пред неговиот нос.

Кога сме кај загатката, токму затоа те прашав и што мислиш, кој е одговорот на прашањето „зошто докторот не му помогна?". Јас, на пример, мислев дека е поради тоа што Гвидо не му помогна нему да ја реши последната загатка:

Fat fat, ugly ugly,
all yellow in reality.
If you ask me what I am
I answer "cheep cheep cheep".
Walking along I go 'poopoo',
who am I, tell me true?

Читав по нет толкувања дека Гвидо не му го кажал одговорот бидејќи одговорот на загатката е „Евреин”, што за него било навредливо и понижувачко, но некако не успеаја да ме убедат аргументите дека токму тоа е одговорот на загатката. Мое мислење, сега, по третото гледање, е сепак, дека Гвидо му го кажа одговорот на загатката, и дека одговорот е дека загатката нема одговор, исто како загатката на Луис Керол од чајанката во Алиса во земјата на чудата: „зошто гавранот е како маса за пишување?”. Сега сум убеден дека причината за „непомагањето” не лежи во никакви загатки, туку во самиот доктор како лик и неговата човечност.

Малку конфузно делувам, знам, но:
1. еден по полноќ е, очите ми се на пола копје
2. само што се вратив од работа, уморен сум
3. денов ми беше еден од најлошите во животов
па така, се надевам ќе ме разберете. :P
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.466
Поени од реакции
9.400
А кој е одговорот, зошто не му помогнал?

Вака сега: прво, јас мислам дека не е сосема точно тоа дека не му помогна. По носењето на сите тие наковални, железишта, и по прегледот, докторот беше тој кој го постави да биде келнер, за колку може повеќе да му ја олесни работата. Сметам дека тоа беше максимумот кој можеше да го стори, зошто сепак он беше само доктор
Па намерно беше тоа да мислиш дека му помага, а тој само си обезбеди ситуација и место за понезаприметно да го праша за одговорот. Сигурна сум дека се беше за загатката и дека ни еднаш немал намера добро да му направи.

Петок 13ти, затоа ти бил лош ден.:D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.511
Поени од реакции
33.678
I mene mi bese premnogu naivno za vistinski da socuvstvuvam. Mozebi sum premnogu cinicen ama vakva isforsirana pozitivnost mi gazi na nerv. I da bidam iskren i mene mi tekna na shindlerovata lista iako osven vojnata nemaat voopsto dopirna tocka ama ne mozam isto da gi ocenam. Prviot del za razlika mene mi bese zabaven i sosema okej, ponatamu vojnata mi skrsi film iako pak bese sosema dovolno zabaven i gledliv. Mozebi zatoa ne dobiva previsoka od mene, vojna i humor. Kako horor komedija. Ne mi ide. Me potseti i na toj od klubot koga deckoto glumese pred majka mu za pad na rezimot. Dobiva visoka radi poedinecni sceni i radi citajki ve vas i kolku nekoi raboti dopiraa i trebase da profunkcioniraat i kaj mene, ama ete...

Barem sfakam.

4 od 5.

Okej start na klubot godinava at least.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom