FILM CLUB (КРУГ 5) (198. Le conseguenze dell'amore / The Consequences of Love: 13.05-26.05.2024)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.729
Поени од реакции
2.546
Perfect Blue (1997)

Членка на многу популарен поп бенд одлучува да ја заврши музичката кариера и да започне со актерска. Тоа наидува на отпор кај фановите, но и кај дел од опкружувањето. Дури започнуваат да се случуваат и убиства, а таа после една трауматична сцена на снимањето, почнува да не ги разликува реалноста од улогата во серијата што ја работи.

Добра приказна, но некако не ми држеше внимание. Очигледни беа ликовите, од едната страна „страшниот“ верен обожавател што требаше да го привлече сомнежот за делата и најдобрата пријателка што ѝ мислеше сè најдобро, од другата страна.

Не знам зошто беше нужно да е ова анимиран филм, можеше да биде и игран. Цртежот прекрасен, не можат тоа да го кажам и за анимацијата, позадините во поголем дел од филмот беа комплетно статични. Овој типичен јапонски стил на цртеж и анимација никогаш не ми допаѓал, па не почна ни сега.

Премините помеѓу сцените беа мајсторски направени, музиката беше исто така добра, но сето останато едвај просек.

6/10
 
Член од
2 март 2022
Мислења
95
Поени од реакции
453
The Consequences of Love (2004)

И овој филм ми беше на на watchlist за гледање веќе некое време, супер што начекав прилика да го изгелдам.
Добри ми се за гледање филмовиве на Сорентино, нема потреба да се замараш за заплет, само за тоа колку се убаво снимени.
За дејството немам што да кажам, не ми е ни битно толку, не ме бивало никогаш за се изразувам поетски или романтично.
Од мене добива 7/10.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.481
Поени од реакции
7.298
Сеуште ми трае периодот во кој многу ретко пуштам филм, затоа од последниве три предлози, предност му дадов на филмот што го немам гледано.

About Dry Grasses

Тоа што го очекував и го добив. Одлична кинематографија, споро дејство, филозофски дијалози одлично изнесени од глумците и разработени карактери.

Главниот лик Самет, на почеток мислиме ќе биде морален компас низ филмов, за кога поубаво го запознаваме да испадне дека всушност е огорчен, песимист и во многу случаи злобен.

Односот кон девојчето генерално му беше перверзњачки (посебно кога и го читаше писмото и веруваше како он е тој во кого е заљубена Севим), а од друга страна во неа сакал да гледа некој оптимизам и надеж, сепак на крај во нарацијата и нејзе и предвиди дека ќе стане исушена жолта трева.
Не знам дали во последниот разговор инсистираше да и изнуди извинување чисто ради негови себични потреби и да искочи супериорен пред неа, зашто реално и он беше свесен дека непрописно ја допре кога ја "тешеше" за писмото.
Недопадлив лик, ама добар за гледање и заради глумата и заради разработеноста.

Исто и другите стварно одлични беа, посебно глумицата што ја играше Нурај.

Во првиот кадар на филмот, си помислив како многу кадри во филмовите на режисеров се како живи фотографии, за подоцна во текот на филмот кога ги гледавме фотографиите на Самет, некои од нив стварно беа "живи". Тие делови исто многу ми легнаа.

Winter Sleep ми е омилен од него, таму памтам во кино бев впиен во секоја можна сцена, овде не бев баш во секоја, ама секако во мнозинството... Затоа, 8/10
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.481
Поени од реакции
7.298
Следен предлог:

Nuts in May


Комедија, се надевам на тие неколку што ќе го гледаат ќе им се погоди хуморот.

на рутракер верзијата од 3.87гб, на пиратите 686мб и 1008мб (ова поспоро иде)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom