FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.461
Поени од реакции
9.389
Кој фактор си ти па за тоа што си ми рекол дека нема да ми се свиѓа филмот сум го напуштила клубот? Јас тоа сум ти го кажала? Се погодил ист тајминг кога кога сум заминала ти тоа да го кажеш. Не биди толку самобендисан, не се врти се околу тебе. :)
 
W

wicked_1

Гостин
членови со синдром БОГ
Модов мора да се користи некад. :cool:

Ја го користам чат пат у суперхеро темата на @Corvus & фанбојс, према некои падобранци, и khz777777777 тип на ликови што бараат вечно филмови кои никад нема да ги гледаат. И така.

Предлогот ќе се изгледа во најскоро време.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Заборавив да пишам коментар, а два три дена ви ги читам мислењата во темава :D

Одличен предлог дефинитивно. Немав никакви очекувања од филмот со тоа што неколку години веќе ми бил на листата за гледање. Како што напомена некој напред многу ми се допадна почетокт на филмот, музиката, таа некоја атмосфера на бунтовност, на слобода, енергија и на нешто што добро се крчка. Ама, не сите така го разбраа. Професорот одлично си ја заврши работата, бар со делот на проектната задача и да им всади во главите за идеологијата на автократијата но сепак работите излегоа од контрола. Крајот не ми беше лош, напротив сакам такви пресврти, не дека не беше можно сценарио со оглед на тоа што типот ептен навлезе и се сочувствуваше со Бранот, сепак ми беше баш таман. Жално за последната секвенца, погледот со сопругата, предоцна сфати.

Може уште некое германско филмче наскоро, одамна немав гледано, иако ги имам многу што треба да се гледат, па еве тука нека има повод за побрзо гледање.

Во однос на членовите кои не напуштаат, нема потреба од такви коментари, просто се изненадувам како може некој овде да навредува друг за нечие мислење или вкус. Чил аут.

(y)(y)

8/10
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Модов мора да се користи некад. :cool:

Ја го користам чат пат у суперхеро темата на @Corvus & фанбојс, према некои падобранци, и khz777777777 тип на ликови што бараат вечно филмови кои никад нема да ги гледаат. И така.

Предлогот ќе се изгледа во најскоро време.
Љубов до тебе :love:
ако после секој пост ти влегувам како харпија на фејсбук

И лол, дечки темава е филмски клуб, за гледање филмови, не за вие да правите драми на неа!
Shame on you!
На што личи ова dramatic exit, па држ-не-дај...
Follow my motto, повеќе драми на екран - помалку драми irl

И знаете колку љубов и внимание вложува Злате во темиве, you little rascals...
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.828
Поени од реакции
33.741
@Хоуп - може сум емотивен (веројатно сум, се согласувам), ама сум и тврдоглав, па нема да дозволам да згасне ова, па макар и двајца останале само во клубов! Темата со 5x предизвикот скоро цела година ја терам сосем сам. Си водам монолог таму. И пак ми е забавно. :D Во секој случај, фала ти што беше дел од клубот и фала ти за објаснувањето и тука, иако уште еднаш ќе ти речам - не можам да ја разберам причината, а ти објаснив и зошто, да не се повторувам сега. Ама, пак ќе речам, не сме мали деца да се убедуваме и натегаме, возрасни сме и затоа јас ги почитувам вашите одлуки. Желбата дека сепак ќе ги промените, секако, постои и ќе постои.

Ви благодарам на обајцата за сѐ, уште еднаш.[DOUBLEPOST=1478042944][/DOUBLEPOST]
И знаете колку љубов и внимание вложува Злате во темиве, you little rascals...
:backa:
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
И крајот, исто, мене не ми беше too much, како на @Goodfella , зашто многупати сме слушале и читале и по учебниците по историја, и во фикцијата, па и гледале на филм дека за идеја се гине
Точно дека за идеја се гине, ама каква идеја имаа они? за чиста ариевска раса? :D Група средношколци шо не мислат со своја глава, збир од бубалици, шмизли, фраери, спортисти, фрикови, социјални, асоцијални, секакви... голем дел шо меѓу себе едно здраво нема да си кажат во обичен ден и наеднаш во експеримент сите облекоа бели кошули и станаа исти и си помагаа... тоа нормално на послабите им одговара и затоа сфаќам зошто баш тоа дете толку многу влезе у филм, немаше ништо друго, ама не ми е јасно како му успеа тоа за толку кратко време и за група која ми изгледаше и да нема некоја којзнае каква цел, да вреди да си го одземаш животот.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.828
Поени од реакции
33.741
Точно дека за идеја се гине, ама каква идеја имаа они? за чиста ариевска раса? :D Група средношколци шо не мислат со своја глава, збир од бубалици, шмизли, фраери, спортисти, фрикови, социјални, асоцијални, секакви... голем дел шо меѓу себе едно здраво нема да си кажат во обичен ден и наеднаш во експеримент сите облекоа бели кошули и станаа исти и си помагаа... тоа нормално на послабите им одговара и затоа сфаќам зошто баш тоа дете толку многу влезе у филм, немаше ништо друго, ама не ми е јасно како му успеа тоа за толку кратко време и за група која ми изгледаше и да нема некоја којзнае каква цел, да вреди да си го одземаш животот.
Добро, не мислев буквално, туку метафорично, алегорично или што ти знам какво. :D

На другите им беше забавно, нешто ново, затоа го прифатија. Се заиграа. И на крај, од играчка-плачка!
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Филмов да беше шпански ќе се викаше Ангели или Млади Бунтовници. :D

Се слагам до негде со Добриотмомак :icon_mrgr: многу исфорсирано некако ми делуваше ова, за 5 дена такви промени, па убиства, абе бегај.
Тинејџери влезени у филм, за што? за ништо. Не може бе за 5 дена т.е за 3 дена 20 различни карактери со 2 реченици да ги обединиш, секој со секого скаран и одеднаш уау сите другари и гинат за некоја ебана идеологија што не ни беше асално прикажана.

Ај Зоне (од Викторија братот) ќе го сфатам, малце ментално дете што сите го заебавале у школо, што има 0 поддршка од дома и што нема никакви другари влезе у тежок филм дека ова е некаква страшна организација и штотијазнам.
Знаев дека вакво нешто ќе се деси, само мислев овој ќе ги испоубие професорот и жена му. Знаев на крај дека ќе има пукање и дека ќе се разнесе.

Ок е идејата на режисеров ама реализацијата некако тапа, затоа и си е просек филм.
7.

http://www.imdb.com/title/tt0420293/?ref_=nv_sr_1

Овој е истотака филм базиран на вистинска приказна, со експеримент со тинејџери. Не е лош.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Кој фактор си ти па за тоа што си ми рекол дека нема да ми се свиѓа филмот сум го напуштила клубот? Јас тоа сум ти го кажала? Се погодил ист тајминг кога кога сум заминала ти тоа да го кажеш. Не биди толку самобендисан, не се врти се околу тебе. :)
Се осетив како мало нитожно и неписмено човече покрај големи умни и генијални глави.
Прифаќајте ги луѓето онакви какви што се.
Нема потреба од вреѓања, омаложувања и потценувања за глупости.
Не се замарајте и не ги замарајте толку другите ако не ви се поклопуваат мислењата.
Карајте се со факти, а не со цинизам и навреди.
Никој не е глуп ако спротивно од вас размислува.
Ако внатре си имате членови со синдром БОГ
Можеби некогаш, кога некои од вас ќе созреат и пораснат, тогаш можеби ќе се дружиме пак.
Кој во клубов не ги прифаќа луѓето какви што се?
Кој во клубов вреѓа, омаловажува и потценува за глупости?
Кој во клубов кого замара ако не му се поклопуваат мислењата? Освен можеби последната дискусија на Дедалус и Дејан, но и таа е далеку од ова.
Кој во клубов се кара со цинизам и навреди?
Кој во клубов рекол дека некој е глуп ако размислува различно?
Кој во клубов е со синдром Бог?
Кој во клубов треба да созрее и порасне?

Од „расправијата“ што ја имавме, за жал, во твојата глава одговорот на сите овие прашања е Anon. А ти можеш до утре да кружиш од околу дека така се поклопило и не сум јас и слично.
Јас тоа сум ти го кажала?
Всушност, да. Самата ми пиша „не ми се верува дека ОД ТЕБЕ се навредив и го напуштив клубот“.
Така да Хоуп, те молам... Штета што ги избришав конверзациите, ќе ми послужеа и за друго...
 
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.461
Поени од реакции
9.389
Кој во клубов не ги прифаќа луѓето какви што се?
Кој во клубов вреѓа, омаловажува и потценува за глупости?
Кој во клубов кого замара ако не му се поклопуваат мислењата? Освен можеби последната дискусија на Дедалус и Дејан, но и таа е далеку од ова.
Кој во клубов се кара со цинизам и навреди?
Кој во клубов рекол дека некој е глуп ако размислува различно?
Кој во клубов е со синдром Бог?
Кој во клубов треба да созрее и порасне?

Од „расправијата“ што ја имавме, за жал, во твојата глава одговорот на сите овие прашања е Anon. А ти можеш до утре да кружиш од околу дека така се поклопило и не сум јас и слично.

Всушност, да. Самата ми пиша „не ми се верува дека ОД ТЕБЕ се навредив и го напуштив клубот“.
Така да Хоуп, те молам... Штета што ги избришав конверзациите, ќе ми послужеа и за друго...
Оф мори мајко. И што? Кој го интересира? Битно ти е да е поради тебе? Ок анон заради тебе е се. Те молам немој да вадиш тука разговори. Срамота е.
Јас пример никад не би кажала дека пишуваш по луѓе што лајкнувале лоши постови за тебе да ги прашаш дали јас ги терам. Ок е се. Доволно е.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Јас пример никад не би кажала дека пишуваш по луѓе што лајкнувале лоши постови за тебе да ги прашаш дали јас ги терам.
Добро де, не се срамам од тоа, кажи. И не беше дали ги тераш ти туку дали имаат оформено мислење откако разговарале со тебе. Има разлика :D
Кај ми се одговорите на прашањата? Ниту еден не добив.
„Се прашувам“ зошто...
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.461
Поени од реакции
9.389
Добро де, не се срамам од тоа, кажи. И не беше дали ги тераш ти туку дали имаат оформено мислење откако разговарале со тебе. Има разлика :D
Кај ми се одговорите на прашањата? Ниту еден не добив.
„Се прашувам“ зошто...
Одговорот на сите прашања е Анон.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.509
Поени од реакции
33.674
Кој се кара тај се сака!!!! :kezec:

Ретки се рчките у филм али овие у темава до сеа се нај breezy од сите шо се десиле. Со Иосоно очите си копавме коа се начекувавме со различни ставови па пак владееше хармонија низ цел форум. У суперхерои се расправаме ама после низ другите теми пак се љубиме. Итн. Мене поинтересни ми се дискусиите кога има конфликт а најчесто оставам малку и да ескалира коа има жар, ете ако сум придонел со тоа јас се извинувам, можеби требало да едитирам некој пост, да избришам или опоменам... и у право си и моеш да се лутиш Хоуп.

А не модераторски гледано, и површно секако, не бидувајќи запознаен целосно со драмата, и знаејќи го Анон постојано дека си се закача, ама е мој тип на јузер, реагира коа нешо му штрчи и некад дури нападно, не е нешо посебна причина за отказ. Не сакам да отиде во историјата заради кој се распаднал клубот. :D И двајцата сте многу активни и доста продонесувате, и сеуште мислам дека сеа за време на ладното пак ќе се врати духот на темата па и во цел подфорум што впрочем бејсикли се дешава секоја година.

Темата Хоуп мoже да ти биде штo сакаш да ти биде, лаички да си дискутираш и пишаш мислење bez da mislis na gramatika i golemi bukvi kako mene, iskreni nepotkrepeni recenzii kako mene, da ne se zamaras kako mene... easy. Jas taka si go tretiram cel podforum, nekade sam si vodam diskusii, negde se karam.. kako sakas si se postavi i spored mene kako i zlate ne e pricina za otkazuvanje.

Imase mnogu aktina i interesna druzba, povtorno pocnavne da pisuvame recenzii, pocnavne da gledame predlozi, temata spoi nekolku bitni temi od cel podforum plus bese interesen koncept. Ne gledam zaso da ne prodolzi. I jas imav obvrski i ne gledav mnogu filmovi ama ete se vrativ. Ne sme nekoj elitist klub, primavme sekoj, moze da si otide sekoj. Normalno neli, ama ako vi zdosadi, iznervira, stagod... stajte mu pauza, vratete se ako ve zainteresira, nema potreba site "oficijalno" sto se otkazuvate, od drami, od karanja nadvor od ramkite na filmot.

Ama ajde kako sakate.
Koa kje se vratite so citati: I felt like destroying something beautiful. I wanted to breathe smoke. Ke e kasno. :D

Get it get it? Fight club referenca. Poso film club.


Nejse, jas nekako prefasciniran izlezev, go gledav uste ednas so devojka mi, mislev ke svrsava i ona. Pun intended poso sum seljak. Ne bev raznesen kako prviot pat ama ocenata mi ostanuva ista poso brzo go reprizirav a pak mnogu mi se dopadna. Moram samo da se nesoglasam (lol wot?) so nezadovolstvoto vase od krajot. Ne. Ne mislam deka se prenese celosno porakata i ne mislam deka bese nepotrebno (samo)ubistvoto. Naprotiv klucno bese. Go prikaza extremizmot u ideologijata. Deka perenjeto mozok na masite ne e sekogas samo nekoj hajp na tinejdzeri koi se zaletani po takvo nesto deka e trendy. Zaradi takvi likovi imalo vojni, genocidi...

A za muabetot na dzontra, za edna nedela kaj nas u strumica 70% od devojcinjata imaat temno zeleni paltinja so rozavo krzno i site koi nemaat ne se cool. Zamisli so lider u pozadina so moes na deca da i naprais... takvi naini, nedefinirani, so kul profesor si najdoa zaednicka kauza. Zatoa moze da uspee za edna nedela. Zatoa ne samo sto moze da uspee fasizam. Tuku i uste uspeva.

I uste nesto, razvivme golema diskusija posle gledanjeto i za uniformite i totalno se osekame zlatikvhsgrjosnuski, isto bev podelen i ne znam dali sum za ili protiv. U moe vreme prvpat gi vovedoa uniformite i ja ne gi nosev. Ispustiv edna nedela obrazovanie oti ne me pustaa na vrata i uste edna poso me padea od cas. Pomina hajpot, si ostanav dosleden, buntovnicki ali mainly poso bea grdi as fuck. Posle 4-5 godini obidi gi opravija i go gledav brat mi kako gi nosat i izgledaa super i sosema okej. Tocno namaluaaat zamaranje, namaluvaaat socijalni razliki i mislam deka zaglaviv poise za Za bidejki ne go ubivaat totalno individualizmot, sekako moes da se oddelis so neso tvoe ipak. Ne deka pred toa si se delil kako sto imase u filmot muabet, duri i koznata jakna e indikator na koja socijalna ili bilokakva grupa pripagas. Duri i pank rok da si, duri i so sukanici u celo more so uniformi.

Uste ednas pozdrav do devilko. Mnogu mi se dopadna i super so se nakaniv da go gledam.
Koja srekja... 80% od predlozite godinava ne mi bea gledani. :D
 
W

wicked_1

Гостин
Сте опфатиле се комплет во врска со филмот. Си има некои мани највеќе од егзекуциски аспект ама целосно гледано многу добро е скоцкан.

Како напредуваше филмот до следната фаза се подобри и покомплексни прашања разврзуваше, успеа од едноставен заплет кој отпрва ми стоеше како несериозно филмче од типот на Goodbye Lenin, да добие многу повеќе на интензитет и сериозност, дури и хаотичност на моменти.

Мене ми беше многу добар завршетокот ништо претенциозно не видов, таков вид на разврска под дадени услови и те како е веројатна.
Ултимативно идејата беше да се долови сериозноста и опасноста на една идеолошка доктрина која е поставена на екстреми и апсолути.

8/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom