FILM CLUB (КРУГ 5) (198. Le conseguenze dell'amore / The Consequences of Love: 13.05-26.05.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.990
Поени од реакции
34.442
Драги мои клабери, повторно истиот период во годината опадна активноста во клубот. Од еден наш член, @devilko добив неколку предлози за тоа што би можеле да измениме, подобриме во клубот, за да се врати активноста. Па еве, би сакал да ве прашам и вас што мислите за некои од нив, дали би можеле да ги имплементираме.

1. @devilko смета дека понекогаш некои од филмовите, заради икс причини (жанр, синопсис (кој чита), наслов, постер, должина, земја на потекло...) се одбивни за членовите, па така тие од старт не сакаат да ги гледаат. Затоа, за да се зголеми инволвираноста на членовите во секој круг, @devilko предлага предложувачот наместо 1 да бира 3 филма, а потоа членовите да гласаат кој од тие три ќе биде на репертоар следните 2 недели.

Јас моето мислење за предлогов ќе го кажам последен, прво ги очекувам вашите мислења.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
Не сум за предлогов. Таман си е вака. Ако дошло до должината на филмот, синопсисот и другите работи да сметаат тогаш нема поента по мене клубов и најубаво секој нека си гледа "свои" филмови.
Плус, активноста опаѓа во истиот период, значи не би теребало да е до тоа
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.467
Поени од реакции
9.407
И јас не сум за тоа. Поентата на клубот ќе се изгуби сосема. Колку луѓе во кои и јас поради клубот сме засакале некој жанр што пред тоа сме го избегавале.. неколку души поради клубот ги отфрлија предрасудите спрема црнобелите филмови, се уверија дека и надвор од холивуд има квалитет..
Ќе биде се ок, период е.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.330
Апсолутно.
Концептот не смее да трпи на сметка на членовите, плус ако некој филм нема гледаност предложувачот ќе си знае во иднина каков филм да НЕ предложува ако сака да му биде гледан предлогот.
Јас искрено неам намера да се замарам да му ја вршам работата на предложувачот и да гласам тука што филм да се гледа, ниту па имам намера јас кога ќе бидам предложувач да се замарам да барам по три филмови за еден круг. Јас за моите филмови веќе имам еден куп проблеми во форма на немање торенти, немање преводи и слично, нема шанси да се замарам со такви работи не за еден, туку за 3 филмови.
Овој период од годината е длабока пролет и фала богу дека ќе опадне активноста во клубов, многу малку е битно кој филм е на репертоар, ама ако сакаш да фатиш повеќе гледаност ќе си бараш компатибилен филм, јас лани ова време кога го имав А Good Year избрано го гледаа 10тина зашто филмот беше лесен, пролетен и кратко траеше. Тоа е воглавно рецепт за пролетен термин. Од моја страна јас најискрено ви кажувам дека немам желба да пуштам депресии од филмови што траат цела вечност на 25° во Мај. Филмовите секако ќе бидат изгледани, ама далеку од терминот во кои се предложени.
Мене и воглавно ми опадна активноста на летер периодов, затоашто, ќе повторам, пролет е и сакам да шетам, и сигурно не сум единствена во клубот за тоа.

Во секој случај, СИТЕ што сакаат да се замараат повеќе од ова се добредојдени во предизвикот.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.041
Поени од реакции
6.709
Е е е е ај сега не ми правете вака, ќе мора и тие три што ќе бидат предложени да ги изгледам иако еден ќе се гласа само. А и стварно, целата смисла ми се губи ако јас го бирам филмот (Па замисли да не се одбере тој што ќе го гласам, нема да е исто ко сега?).
Периодов од 4 недели ми беше серии што имам заостанато и ново. Иако не е оправдување што не бев активен тука, ама уверен сум дека сите знаете како е кога ќе почнеш серија или сезона. Плус што ги гледав старите филмови од клубот.
Никогаш не сум се пожалил од предложен филм, затоа служат оценките ;)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.728
Поени од реакции
2.546
Warhorse (2011)

Филмов ми изгледаше како омаж на неколку претходни филма на Спилберг. Што не значи дека е лошо. Сепак впечатокот ми беше дека се работи за повеќе сосема различни неповрзани сцени: англиската фарма, француската фарма, германската војска, англиската војска, поврзани со еден ист лик - коњот. Фотографски прекрасен исто како пејсажите низ кои минуваа. На моменти дури и премногу светло во одредени сцени, блескаа ликовите. Најверојатно сакаа да ја истакнат бајковитата атмосфера на фармите наспроти ужасите на војната. И требаше една таква бајковита атмосфера, со оглед на огромниот број на среќни случајности коишто се провлекуваа цело време низ филмот, а се карактеристични за детски приказни а не за реални воени филмови. Заедно со приказот дека и од сите завојувани страни има луѓе со чувства, коишто помеѓу два напада кон луѓе, се спремни да го ризикуваат животот за да спасат животно.
Сцената кога коњот збесна во рововите и заврши заплеткан во бодликавата жица беше феноменална, заедно со неговото ослободување од страна на двајцата војници на спротивставените армии. И општо „глумата“ на коњот низ целиот филм.
И гусокот беше одличен лик, штета што не му најдоа прикладно место во последната сцена.
Филмот е гледлив и покрај должината, сите елементи се на стандардно високо ниво, но сепак е далеку од најдобрите дела на Спилберг.
7/10

Што се однесува до предлогот за заживување на клубот, не е добар. Покрај тоа што се комплицира изборот на предлагачот, треба некој да организира и гласање. А кој и да биде одбраниот филм од трите, оние што не го гласале пак ќе имаат за гледање филм што не им е по ќејф заради било која причина и пак сме на почетната точка. А сето тоа се коси со суштината на постоењето на клубов. Таков е сега периодот, пролет е, иде лето, со тоа си доаѓаат и поинакви ангажмани што не се баш во склад со гледање филмови. На крајот на краиштата, целиме кон квалитет не кон квантитет. Мало нас је, ал смо говна :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.990
Поени од реакции
34.442
Јас реков последен ќе искоменирам за предлогот, и еве: имам исто мислење со сите. Непотребно се комплицира само на тој начин, па плус треба да се води сметка и за правила кој може да гласа, за да не се појави некој сунѓеровски лик од играчница и да ни одлучува што да гледаме... и пак мислам дека нема да има ефект и да се вратат назад членовите.

Инаку, кога сме кај старите членови @ob1 фати еден залет на почеток на годинава, и после ко да му изгубив траг. Што стана?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
Ете, дојде понеделник конечно јас да предложам филм.
Наредниве две недели ќе гледаме:
lol dobar si zlate ne sum bot ja ko tebe da gledam pogresen film ili da ne znam koga e moj red hhhhh
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.990
Поени од реакции
34.442
Ете, дојде понеделник конечно јас да предложам филм.
Наредниве две недели ќе гледаме:
lol dobar si zlate ne sum bot ja ko tebe da gledam pogresen film ili da ne znam koga e moj red hhhhh
Знаев! Хахахахахаха...

Ново правило во клубот: од моментов клубот е под диктатура, и ако сакате да предложите филм, ќе мора прво да ме прашате „смеам ли сега да предложувам“, па ако ви пишам потврдно, да се поклоните и да почнете. :mad:
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
War Horse

It gets me every time man, every time.

Јас уживам во филмов, втор пат ми е да го гледам на лаптоп и го имам на ТВ фатено 1-2 и таму го гледав од моментот каде што го фатив. Првиот пат кога го гледав му имав ставено 9ка, памтам дека тогаш кога го гледав ми беше фаворит на Оскарите, се друго од таа година ми беше онака, ништо посебно, посебно не oscar-worthy.
Филмов се движи по една многу чудна линија, во првите 45 минути веќе се умрени пола од ликовите кои до некаде очекуваш дека можат да бидат главни во остатокот од филмот, Хиделстон и Бенедикт, после двете германски момчиња, па почнуваат малку посреќни моменти со Хајди за сиромашни и фармата во Франција, за после пак да се вратиме во војната и на крај пак да има happy end.
Пејсажите и целосната кинематографија низ филмот беше совршена, коњот имаше подобри фацијални изрази отколку Двајт Џонсон низ неговата цела кариера, го спомнавте Џон Вилијамс и музиката која исто така си растури.
Сцената со примирјето кога коњот е заглавен во жицата, мислам дека читав интервјуа порано и некае беше спомнато дека баш тоа случување од првата светска војна за време на Божик (имаше и име за таа Божикна вечер ама имам заборавено, плус и во епизода на Доктор Ху се појавува тоа) била инспирацијата за таа сцена.
Дедото и девојчето го креваат филмот за едно ниво повеќе, имаше ептен голема хармонија и n screen chemistry меѓу нив.

Се на се, мене ќе ми остане еден од подрагите филмови, иако му падна оценката после re-watchot.
8/10
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.041
Поени од реакции
6.709
РАКЕТА СИГНАЛА :place::place: !! @devilko Фала! Да не беше ти немаше да го знам филмов.

Ќе пишам за Vremya pervykh во едно со War Horse.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.693
Eve me i mene be. Supraite? Da go vratime vmro ako ne? :D

Go izgledav War Horse. Togas go skoknav bidejki go mislev dosaden voen film, iskreno ne ni znaev deka e od Spielberg. I eve se spremav da gledam dosaden voen film, retko voen film da mi se dopadne, gi skokam obicno osven ako ne se epten izvikani... ama ne dobiv toa. Dobiv bajka. Toa i samo toa mi se dopadna vo filmot, bajkastiot moment, premnogu prepoznatliv za filmovite na Spielberg. Ima nekoja magija vizuelnoto vo kombinacija so nekoi eftini finti so fajkaat na emocija. Gledas klise i ocajni dijalozi a sepak ne te nakurcuva da hejtas. Plus bese gledliv da, zemajki vo obzir kolku trae. Da go gledav koga imase oskar zamav ke go hejtav, ne deka sega sum darezliv so ocenata ama barem ne mi e maka sto ubiv 2ipol casa na nego.

Zlate koa ke mozes apdejtiraj listata, ne znam do kaj sum stignat. :D

2/5
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.990
Поени од реакции
34.442
Си направив еден мини проект па затоа и не бев активен тука.

A Simple Plan

Парите се отепувачка, хм? Човекот колку и да е добар во него крие зло. Најлегитимен пример за ова е Бриџит Фонда во филмот. Кога ја праша што би направила со парите , рече ќе ги вратела во полиција, а кога и ги покажаа направи 100 плана во кои Ханк уште повеќе навлегуваше во гомна. И за што ? За на крај пак да ги запалат. Солидно трилерче.


7/10


All About Eve

Каква и да е приказната, колку и да е досаден филмот, имам некакво чуство на enjoyment додека ги гледам старите филмови. Потполно ги занемарувам сите аспекти, лоши или добри, само поради глумата. Уживам. Природа.

Во овој случај, филмот не беше досаден. Дури и прекраток ми беше... :D Скоро цел филм е остроумни дијалози што ни на момент не ти прават досадно да ти е. Го пуштив бидејки не можев да заспијам и си реков нека тера само за да заспијам...лага голема! Правата слика на шоу бизнисот хм? Најверојатно секој ден се раѓа нова Eve Harrington во шоу бизнисот. Ваквите луѓе јас ги викам крвопијци, но зарем може некој да им суди? Прават се во нивна моќ за да дојдат до посакуваната цел. Ама, секогаш постои и тоа ама, кармата си е тука да им наплати. Не на сите се разбира, некои имаат среќа да ја избегнат.


7/10



Detachment


Филмот е поезија. Од почеток до крај. Филмот е едно емотивно патување. Многу работи ме фасцинираа, ама ќе издвојам една посебно. Правовремените емотивни изрази на лицето на Едриен. Среќа,тага,радост, траума, меланхоличност,депресија... Филм кој содржи се. Филм во кој очите ми беа насолзени саат и читиресет минути. Филм во кој го занемарив стереотипното американско срање за јавните школи ( може и стварно се до толку депресивни) само поради бурата од емоции што ми ја внесуваше. Претажен,предепресивен,премеланхоличен, а сепак преубав,препоучен. Поезија.Камерата... Камерата има огромен удел. Експресиите беа навремени. Секоја експресија на лицата доволно кажуваше се! Не беа потребни зборови. Заеби, сакам да го гледам сега филмов без зборови. Ќе биде доволно јасен.


9/10



Goodbye Lenin!

Одличен! Употребата на претпазлива сатира за да ја боцка апсурдноста и на комунистите и на социјалистите ме воодушеви. Хуморот... хуморот е чуден, но е обилен! Се користи секој момент за да се вметне хумор, дури и во мрачните делови од филмот. Одлично е прикажана трансформацијата на државата во една рандом приказна и одлично ни ги прикажува емоциите на главните ликови поради истата. Мајка му кога го напушта домот е одличен пример за ова. Брул повторно одличен. Имаше недостаток од смеа на неговото лице низ целиот филм али тоа го прави уште подобар според мене. Природен.



8/10



Harvie Krumpet

Многу тажно, многу смешно и многу вистинито! 20 минутна приказна која го прикажува животот во темно светло, но вистинито. Храброста на Харви треба да е пример за секој човек. ‘ He stopped believing in fate’. ‘He didn’t just seize the day, he was strangling ‘. Што и да ти сервира животот треба да си спремен да го надминеш.Well done Harvie. ‘ She had everything he didn’t and was everything he wasn’t yet instantly their pheromones fizzled together like ice cream and lemonade’ – love at its best…




8/10



Submarino

Ништо посебно.



6/10


The Congress


"The Congress" is a roll call of the orgiastic pleasures and bountiful comforts that art provides, and, a reminder of what waits for us when we leave the theater. Вистинава...


Празно се осеќам...филмов има нешто ама тоа нешто е недовршено. Метафората во The Congress е моќна! Пораката е моќна, но егзекуцијата е слаба. Уникатна идеја претворена во хаос. Првиот саат од филмот ми помина ко ништо...не се сети. Брза прогресија, одлична прогресија во првиот саат. Ме натера да размислувам,deep! И кога мислиш дека така ќе продолжи, и кога си хајпнат за плотот, кога си хајпнат поради тоа што не знаеш каде те води,каков твист ќе има... Филмот буквално падна во црна дупка, а и јас со него. Ме изгуби скроз. Ми стана досаден! Едно добри 30 минути тотално ме уби. Не ни размислував веќе, не ни ја осетив вистината кога се откри, не ни изреагирав на истата. Знаев дека натаму води филмот, знаев дека тоа и е целта на целава метафора од филм, но иако знаев, требаше да дојде на време!



6/10



Си реков кој е Анон па само он да ги има изгледано сите филма. Ќе ги изгледам сега деновиве изминатите два и сегашниов што се за да не каснам. А ќе има упдејт на секои 3-4 недели со старите филмови.




Фала Corvus што се грижиш. :love::love:
Дали знаеше дека (случајно или не) си го изгледал секој трет по ред филм во клубот: значи првиот, четвртиот, седмиот, десеттиот, тринаесеттиот... и толку. После ти се распаѓа шемата, зашто си го изгледал четиринаесеттиот The Congress наместо 16-тиот Lunacy. :)[DOUBLEPOST=1527254916][/DOUBLEPOST]
Zlate koa ke mozes apdejtiraj listata, ne znam do kaj sum stignat. :D
Средена е листата, редовно си ја update-увам. Последните 2 страници само фалеа. ;)[DOUBLEPOST=1527255345][/DOUBLEPOST]@grande-juve , @devilko , guys, имате само уште 2 и пол дена за War Horse:
@Corvus , @Gazpapir , @whatto , @ManUtdChampions , вие, и сите останати кои сакаат да се вратат - се ближи крајот на кругот, до недела е. А вам ова ви е трет неизгледан. Значи ако не го изгледате, во следниот круг го губите редот (па и правото) за предложување, па така ако некој се врати пред вас, нормално дека ќе предложува пред вас.
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.330
Дали знаеше дека (случајно или не) си го изгледал секој трет по ред филм во клубот: значи првиот, четвртиот, седмиот, десеттиот, тринаесеттиот... и толку. После ти се распаѓа шемата, зашто си го изгледал четиринаесеттиот The Congress наместо 16-тиот Lunacy. :)[DOUBLEPOST=1527254916][/DOUBLEPOST]
Средена е листата, редовно си ја update-увам. Последните 2 страници само фалеа. ;)[DOUBLEPOST=1527255345][/DOUBLEPOST]@grande-juve , @devilko , guys, имате само уште 2 и пол дена за War Horse:
@Corvus , @Gazpapir , @whatto , @ManUtdChampions , вие, и сите останати кои сакаат да се вратат - се ближи крајот на кругот, до недела е. А вам ова ви е трет неизгледан. Значи ако не го изгледате, во следниот круг го губите редот (па и правото) за предложување, па така ако некој се врати пред вас, нормално дека ќе предложува пред вас.
Јас до крајот на денов ќе пишам за филмот на @grande-juve и ќе продолжам со филмот на @Anon дирекно. Стварно немам време за повеќе, овие два ќе ги изгледам после испитна веројатно и ќе пишам тогаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom