FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.828
Поени од реакции
33.739
Го чекаме @moongoses уште пола саат.[DOUBLEPOST=1516647936][/DOUBLEPOST]Еве го:
moongoses напиша:
Филмов одамна сакам да го репризирам, затоа што уште поодамна го имам гледано и веќе низ магла се сеќавам на него. Баш ме интересира дали после три и пол децении се уште се држи или веќе го прегазило времето. Мислам дека повеќето од вас и го немаат гледано, па ќе видиме и како ќе им изгледа на тие што првпат ќе го гледаат.
Жанрот е денеска доста актуелен, а се работи за наслов правен според стрип и мислам дека ова е негова прва екранизација. Потоа имаше и продолженија, серии, римејци, анимирани серии. Режисер и сценарист е Џон Милиус, еден од основоположниците на новиот Холивуд, на кој што за жал не му беше дозволено да направи кариера како неговите колеги заради неговите политички ставови. Од друга страна, овој филм го лансираше главниот глумец како една од најголемите акциони ѕвезди. Уживајте во „Конан варваринот“ (1982)
[DOUBLEPOST=1516648077][/DOUBLEPOST]@wot - Film Club (Conan the Barbarian: 22.01-04.02)
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Еве сум, сега се прибрав.
Злате веќе пишал, не издржал :)
Еве го и оригиналниот текст.

Последниов круг гледавме голи жени, сега малку мажи :)
Филмов одамна сакам да го репризирам, затоа што уште поодамна го имам гледано и веќе низ магла се сеќавам на него. Баш ме интересира дали после три и пол децении се уште се држи или веќе го прегазило времето. Мислам дека повеќето од вас и го немаат гледано, па ќе видиме и како ќе им изгледа на тие што првпат ќе го гледаат.
Жанрот е денеска доста актуелен, а се работи за наслов правен според стрип и мислам дека ова е негова прва екранизација. Потоа имаше и продолженија, серии, римејци, анимирани серии. Режисер и сценарист е Џон Милиус, еден од основоположниците на новиот Холивуд, на кој што за жал не му беше дозволено да направи кариера како неговите колеги заради неговите политички ставови. Од друга страна, овој филм го лансираше главниот глумец како една од најголемите акциони ѕвезди. Уживајте во „Конан варваринот“ (1982)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Ајјј коа си експериментирав со енкодирање пред 7 години, напраив рилис за филмов xDDD а го неам глеано
Conan.The.Barbarian.1982.480p.BRRip.X264.AAC-ZooeyDes
ама не го сидаат (
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.828
Поени од реакции
33.739
House of Tolerance - браво @wot , мене ми беше ептен погоден филмов. Во последно време некако ко ретко да се согласувам со твоите оценки, ама овојпат изгледа единствен сум кому му се допадна. Кој пиша за музиката бе, мене ептен ми беше погодена, уште од најавната шпица, па и низ цел филм. Она што најмногу ми се допадна, е продукцискиот дизајн и декорацијата на сетовите. Некако ко да обрнувале внимание и на најситните детали, како паѓањето на ливчиња од цветовите во вазните од позадина. Преубава ми беше сценографијата. И девојките, нормално. Само една не ми се допадна, што личеше на травестит, таа една гломазна, другите сите беа бонбонки. Исто, и крајната сцена беше ептен погодена - каков контраст само помеѓу залезот на 19-ти/зората на 20-ти век, и сега, 21 век. Најстариот занает на светот, и веројатно еден од најблагородните (убијте ме ако сакате, така мислам), сведен на тоа ниво на кое е денес. Целиот тој гламур, целата таа помпезност околу него, доведена до тоа ниво да се споредува со нешто валкано, грдо... дури и самите сексуални работнички - со намрштени фаци. Не дека овие во 1900 нешто многу беа среќни, и тие ја работеа таа работа само за да ги исплатат долговите, или од што мораат, ама барем во моментите кога беа заедно делуваа сплотени, задоволни, среќни... 8/10 од мене. Навистина убаво.

Да си кажам однапред дека ќе доцнам и за Conan, дури по први ќе можам да го гледам. Причина: не можам да го симнам. Имав гостин месецов, кој успеа да ми потроши 300 GB интернет, па брзината ми е толку намалена што едвај фејсбук отворам. Sorry.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.508
Поени од реакции
33.674
House of Tolerance - браво @wot , мене ми беше ептен погоден филмов. Во последно време некако ко ретко да се согласувам со твоите оценки, ама овојпат изгледа единствен сум кому му се допадна. Кој пиша за музиката бе, мене ептен ми беше погодена, уште од најавната шпица, па и низ цел филм. Она што најмногу ми се допадна, е продукцискиот дизајн и декорацијата на сетовите. Некако ко да обрнувале внимание и на најситните детали, како паѓањето на ливчиња од цветовите во вазните од позадина. Преубава ми беше сценографијата. И девојките, нормално. Само една не ми се допадна, што личеше на травестит, таа една гломазна, другите сите беа бонбонки. Исто, и крајната сцена беше ептен погодена - каков контраст само помеѓу залезот на 19-ти/зората на 20-ти век, и сега, 21 век. Најстариот занает на светот, и веројатно еден од најблагородните (убијте ме ако сакате, така мислам), сведен на тоа ниво на кое е денес. Целиот тој гламур, целата таа помпезност околу него, доведена до тоа ниво да се споредува со нешто валкано, грдо... дури и самите сексуални работнички - со намрштени фаци. Не дека овие во 1900 нешто многу беа среќни, и тие ја работеа таа работа само за да ги исплатат долговите, или од што мораат, ама барем во моментите кога беа заедно делуваа сплотени, задоволни, среќни... 8/10 од мене. Навистина убаво.

Да си кажам однапред дека ќе доцнам и за Conan, дури по први ќе можам да го гледам. Причина: не можам да го симнам. Имав гостин месецов, кој успеа да ми потроши 300 GB интернет, па брзината ми е толку намалена што едвај фејсбук отворам. Sorry.
Milo mi e sto ti se dopadnal

Nonsense, pisi mi adresa (ili posta) i link pomal od ovoj za da go zbere na dvd, jas ke ti go pratam.

Lets do this the oldschool way baby.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.290
Малку скептичен бев за филмов, а на крај ми испадна супер.

Најпозитивно ме изненади тоа шо филмов си беше смирен. Да, имаше по некоја чизи глупост ваму и таму, али генерално со некој смирен тон филмов, без многу зборење, со музика шо ми се свиѓаше, и таа комбинација ме внесе и ме држеше без проблем од почеток до крај.
Плус, закон ликои бе. Од Конан, до женска му, до Вештерката до Стрелецот до главниов никаквец со женска фризура :pos:.. сите ко да беа ликови за памтење.. можда пак, на граница со кринџ али кај мене не пројдоа граница и таман ми беа.

А да не збориме за сцените..


Со вештерката.. "Do you not wish to warm yourself by my fire?"

Mongol General: What is best in life?
Conan: To crush your enemies, to see them driven before you, and to hear the lamentations of their women.

Beggar: A pittance to protect you from evil.
Subotai: I am evil!
Conan: They're all sluts! He's dead already!

хахах... закон

7,5/10

 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Conan the Barbarian-6 -:pos:Врши работа за спиење
House of Tolerance-5-Филмов ми беше мачење единствено шо ми се допадна беше сцената со солзите од сперма сач а пинфул сцене


Do you wanna know how I got these scars? My father was a drinker...and a fiend. And one night, he goes off crazier than usual. Mommy gets the kitchen knife to defend herself. He doesn't like that. Not...one...bit. So, me watching, he takes the knife to her, laughing while he does it. He turns to me, and he says, "Why so serious?" He comes at me with the knife - "Why so serious?" He sticks the blade in my mouth - "Let's put a smile on that face!" And... why so serious?

You look nervous. Is it the scars? You want to know how I got ’em?
Come here. Hey! Look at me. So I had a wife, beautiful, like you, who tells me I worry too much. Who tells me I ought to smile more. Who gambles and gets in deep with the sharks… look at me! One day, they carve her face. And we have no money for surgeries. She can’t take it. I just want to see her smile again, hmm? I just want her to know that I don’t care about the scars. So… I stick a razor in my mouth and do this to myself. And you know what? She can’t stand the sight of me! She leaves. Now I see the funny side. Now I’m always smiling!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.828
Поени од реакции
33.739
Conan the Barbarian - филмов едноставно не е my cup of tea, sorry @moongoses . Ова не е прв пат што го гледам, инаку. Кога бев мал, друштвото ми беше лудо по овие грамадиве од месо и мускули: Шварценегер, Ван Дам, Хулк Хоган, Сталоне, Чак Норис, Брус Ли... И постојано позајмуваа VHS од видеотека со нивните филмови. Јас зевав. Само за да не бидам отфрлен од друштвото, се правев дека ми се допаѓаат, ама всушност едвај чекав да завршат и да одиме да си играме. И Конан им беше еден од омилените ликови. Честопати дури ги ставаа и во хипотетични двобои: „Рамбо или Конан, кој е појак, кој ќе победи?“ И баш сакав да видам дали нешто се сменило. Не бе. Исто. Едноставно не сакам ваков тип на акциони филмови, и тоа е тоа. Едвај чекав да заврши. Единствено добро нешто, што стварно ми се допадна во филмов беше музиката. Врвови, од почеток до крај.

Инаку, во една прилика, за време на едно предавање на Милчо Манчевски на Филолошки факултет некаде во 2003, 2004 година, на студентско прашање дали го оправдува насилството од било кој тип во филмовите, одговори дека насилството не е забавно, лесно и убаво, и не би требало да е претставено како такво. Дека крвопролевања во филмови од типот на Рамбо, Конан и сл. не се ОК, но дека оправдува крвопролевања од типот на Saving Private Ryan (се сеќавам дека баш овој филм го зеде како пример), каде на гледачот би требало да му се згрози од ужасите при убивањата и бомбардирањата. And I cannot agree more. Тука се сечат глави ко да откинува глуварче за да го дувне во воздухот. Мене за глуварчето би ми било жал, а не па да гледам 2 саати кај што некој сече глави.

Ама ете, додека траеше, решив да се забавувам и си фаќав забелешки од моментите кои ме изнасмеаја. По редослед, во оригинал како што сум ги запишал:

-Сцената кога се бореше прв пат во арената ми беше ептен геј: овој го гризна за вратот, Конан му ја дигна ногата, :sekc: двајцата голи... :pusigo:
-Кога имаше секс со вештерката, не знам дали таа стенкаше од задоволство или од болка што и скршил некое ребро. :sekcza:
-Нокаутираше камила бе! :pos:Задави белоглав мршојадец со заби. PETA и Анима Мунди, кај сте?
-„Let me breath my last breath into your mouth?“ :eek: What the... Was that suppose to be romantic? Awww. :love:
-Ко ја запали плавушата, почнаа огномети да пукаат од неа. Од гасови во стомакот, или?
-Колку наивно и лесно го уби лошиот на крајот. :tapp: По толку акција, борби и колежи, очекував epic battle на крај, а не вака.
-Како стана Шварци гувернер на Калифорнија? Политичарите само зборуваат празни муабети, овој две реплики цел филм не изговори. :pos: Терминаторска фаца, за таа улога е баш погоден. Ни на живо се смее, ни на мртво плаче.

Тоа. Толку од мене. Не ми се допадна, како што веројатно заклучивте од сѐ ова погоре. Се мислев меѓу 4 и 5. 5/10, сепак, заради музиката и сетовите (имаше чудни декорации на сет, како копјата свртени наопаку забодени во песокот во пустината, но повеќето беа супер: храмовите, облеката, оружјето...)
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.828
Поени од реакции
33.739
И ви должам анализа за претходниот филм. House of Tolerance на @wot го гледаа седуммина. Средна оценка - 6,5. Го испуштија: @Corvus , @marinetti , @Zarniwoop , @MyloXyloto (на сите прв филм), @Krk1 , @Iceboy , @џимеј , @AceCaleb (на сите втор филм).

Морам само да ги предупредам @Gazpapir и @marinetti за нешто. За три дена предложува @Corvus филм. По неа, треба да следи @Gazpapir , но он веќе има црвен картон, па ако не се врати наскоро, неговото место го зазема следниот на листата, во случајов, @marinetti . Он нема црвен картон, но не исполнува друг услов во клубот: минимум 3 изгледани филмови (има само 2). Затоа треба да изгледа уште еден, било кој филм, ете, нека е од последниов круг, значи: Serendipity, House of Tolerance или Conan the Barbarian, и да пише коментар за него во клубот. (Секако, ова доколку во меѓувреме не се врати Gazpapir). На двајцата ви давам рок до среда, 07.02, 20:00 часот, да изгледате барем по еден филм од последните 3. Доколку ве нема, по @Corvus ќе предложува тој кој е на листата после вас.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.034
Поени од реакции
6.699
Слободно местото нека го земе следниот на листата, секако не е фер јас да предложувам немам изгледано 5-6 филма па и сега да ги изгледам сите пак не е фер за тие редовни што се. Во план ми беше од месецов пак да се активирам. Ма каков план еве уште денеска ќе почнам, прв ми е Under Sandet, пишувам кога ќе ги изгледам сите.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.828
Поени од реакции
33.739
Слободно местото нека го земе следниот на листата, секако не е фер јас да предложувам немам изгледано 5-6 филма па и сега да ги изгледам сите пак не е фер за тие редовни што се. Во план ми беше од месецов пак да се активирам. Ма каков план еве уште денеска ќе почнам, прв ми е Under Sandet, пишувам кога ќе ги изгледам сите.
Не, please. Почни со некој од последните 3. Нема фер, нефер тука. Ти толку време учествуваше, заслужуваш да предложуваш тогаш кога ти е ред. Само да е во склад со правилата. Нема да си ни прв, ни последен кој ќе предложува откако го немало некое време. Значи, некој од последните 3, те молам. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom