EuroBasket 2017

Кој ќе го освои Евробаскетот

 • Шпанија

  Гласови: 22 30,6%
 • Србија

  Гласови: 19 26,4%
 • Хрватска

  Гласови: 3 4,2%
 • Франција

  Гласови: 1 1,4%
 • Литванија

  Гласови: 2 2,8%
 • Италија

  Гласови: 6 8,3%
 • Некој друг

  Гласови: 19 26,4%

 • Вкупно гласачи
  72
Член од
23 август 2010
Мислења
38.334
Поени од реакции
108.616
Уште еднаш Саша Сале Ѓорѓевиќ се покажа на дело со својот сенс за ротација и избор на “правата“ петорка. Не е чудо што нема никакви клупски успеси... Премногу долго го држеше Бобан на клупа, ако ништо друго во напад секогаш прави вишок, не мора ете да поентира, али братов избра да игра со Штимац. :LOL: Богдан изгоре на крај, јебига и него го стигна заморот како и Драгиќ, ама Драгиќ имаше помош од Рендолф и Препелиќ.

Зошто не го играше Милосављевиќ?
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.867
Поени од реакции
4.377
Да стои и ова тука,одличен потег на Сале,иако имаше грешки денес,ама сребро без 7 играчи е исто ко злато да не се лажеме... колку и да беа оптимисти србите,со васа мичич на плеј,штимац на центар ....
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Апсолутно пренајзаслужено злато, ги помочаа и Франција и Грција и Латвија и сега Србите, без пораз цело првенство, со еден класа играч, еден млад талент и другите support-ери..Секоја чест !!
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Апсолутно пренајзаслужено злато, ги помочаа и Франција и Грција и Латвија и сега Србите, без пораз цело првенство, со еден класа играч, еден млад талент и другите support-ери..Секоја чест !!
И со најдобриот српски тренер...
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Уште еднаш Саша Сале Ѓорѓевиќ се покажа на дело со својот сенс за ротација и избор на “правата“ петорка. Не е чудо што нема никакви клупски успеси... Премногу долго го држеше Бобан на клупа, ако ништо друго во напад секогаш прави вишок, не мора ете да поентира, али братов избра да игра со Штимац. :LOL: Богдан изгоре на крај, јебига и него го стигна заморот како и Драгиќ, ама Драгиќ имаше помош од Рендолф и Препелиќ.

Зошто не го играше Милосављевиќ?
Требаше и можеше Кокошков одамна да биде селектор на Србија - барем е Србин - но во сите спортски федерации јужно од Словенија играат пред се тешки ега, врски и којзнае какви се не други махинации, не може да припари квалитет пред некое „име“ од некој внатрешен круг...[DOUBLEPOST=1505687441][/DOUBLEPOST]
Па, да надополнам, не го спомна.
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.567
Поени од реакции
933
Без 8 играчи кои бе стандардни на минатите првенства и со повреден Јовиќ пред самото финале, и ова е успех. Реално и у Србија ретко кој веруваше дека ќе догураат до полуфинале, а камоли да се освои медаља. Но ете и тоа се деси. Она што е најбитно, се воспостави еден континуитет од кога е Сале на клупа, а тоа е редовно играње во завршниците на големите натпреварувања. Златото ќе дојде кад-тад, поготово ако одат комплет сите играчи.

Свака част за Словенците, а и за Игор Кокошков. Потврди дека е тренер со големо Т. Од факин Грузија своевремено направи репрезентација која редовно учествува на првенства, а еве сеа зеде и злато со Словенија и тоа кога малку кој очекуваше. НБА кошарка играа словенците на првенствово, ги газеа сите противници со ритамот и огромната енергија, плус Кокошков им даде целосна слобода на двајцата најдобри играчи Дончиќ и Драгиќ и резултатот се виде. Па што да се каже повеќе за Кокошков кога од Жига Димец, играч кој се влече по второразредни Словенечки клубови, направи Европски првак.

Требаше и можеше Кокошков одамна да биде селектор на Србија - барем е Србин - но во сите спортски федерации јужно од Словенија играат пред се тешки ега, врски и којзнае какви се не други махинации, не може да припари квалитет пред некое „име“ од некој внатрешен круг...[DOUBLEPOST=1505687441][/DOUBLEPOST]
Па, да надополнам, не го спомна.
Сакаш да кажеш дека Сале е дојден на селекторска позиција преку врски ? У моментот кога се бираше наследник на Дуда Ивковиќ, Кокошков беше селектор на Грузија. У иднина сигурно го гледам како селектор на Србија, ама тек кога Сале ќе замине.
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.928
Поени од реакции
4.402
Зошто Швед не играше во последната четвртина со Шпанија?
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
На вакво слабо првенство едноставно мораше да игра Јокич, 22 години е, кога можат браќава Гасол кои се ептен склони на повреди да играат, тогаш можеше а и мораше и он. Од сегашна гледна точка, тој можеше да биде факторот за злато на Србите, би требало и он добро да го знае тоа. На толку десеткувана репрезентација едноставно мораше да помогне, не ни доби забрана од Денвер. Можеби ради ова неиграње он ќе стане уште подобар али џабе е, нека го јаде грижа на совест сеа.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.334
Поени од реакции
108.616
Искрено за мене нема изговор за неиграње за репрезентација освен повреда. Ќе ти ебам и спремање за НБА и се, на ОИ лани Бојан Богдановиќ преку репрезентација достигна врвна форма и потоа ја пренесе во НБА каде исто така имаше одлична сезона. Не знам у кој филм е влезен Јокиќ, ама изгледа не му имаат дадено на дознаење колку значи националниот дрес, му ебам тоа саламата од Сомбор. Криво ми е затоа што имаат страшна генерација и ај кога им е десеткуван тимот ради повреди не мораше баш тогаш да откаже коњов.

Исто драго ми е ради Словенија, Кокошков е тренериште нема збор тука, а и одличен тим си имаат, Драгиќ лидер, Дончиќ моментално најголем талент во Европа и тоа убедливо, ништо чудно следнава сезона да му биде МВП сезона во Евролига, Рендолф е одличен странец, Препелиќ како фактор икс кога нема да им оди на претходно споментатите и уште пар играчи кои играат одлична одбрана и може да погодат доста шутеви и се големи работници на теренот како Блажиќ и тој плејот со број 6 го заборавив како се викаше..., уствари пишувајќи сега ми текна, Николиќ ваљда беше. :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Криво ми е затоа што имаат страшна генерација и ај кога им е десеткуван тимот ради повреди не мораше баш тогаш да откаже коњов.
Не пратам интензивно кошарка, ама далеку е ова од страшна генерација. Какви генерации кошаркари имале србите, ова е една просечна генерација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom