EKV (Екатарина Велика)

iLMelone

тк-ск
Член од
10 јули 2007
Мислења
59
Поени од реакции
1
Као не не не , Као да да да ! КАО ЕКВ!!!! ГРУПА за RESPECT!!!
 
Член од
11 ноември 2005
Мислења
316
Поени од реакции
6
КЛАСИКА, КУЛТ... нема муабет, ЕКВ (како и Шарло од кои може да се каже дека почиња приказнава) се дефинивно нај оригиналните и највлијателните бендови од своето време, на жалост дрогата си го прави своето....
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Еден од најквалитетните бендови на овие простори.
Имаа се...од музика, преку текстови кои се ко поезија, до стил, до настап...Севкупни уметници во прав смисол на зборот.

Нема песна што не ми се допаѓа, ниту некоја можам посебно да издвојам. Имаат ептен разновидно творештво кое никако не може да ти здосади и да ти стане монотоно.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
37
Поени од реакции
0
он ме воли он ме носи он ме разбија .. аха. :)
ги ценам. многу.

најбоље се Круг, Љубав, Ти си сав мој бол ... =)
 
Член од
6 август 2006
Мислења
201
Поени од реакции
29
леле луѓе алал да ви е за темава, сега ме потсетивте на ЕКВ... Amerika, Oci boje meda, Dum-Dum, Srce, Ljubav, итн., итн... дефинитивно чиста уметност, навистина жално што починаа Маргарита и Милан... имам и некои нивни интервјуа, и концерти, а имам и слушано од постарата генерација во Прилеп за нивниот концерт. Плус, има и една анегдота дека кога ЕКВ на времето свиреле во Штип, Милан си ја заборавил педалата од гитарата. Лани, една група од Штип правеа tribute на ЕКВ во Прилеп, со некој Србин како фронтмен и беа одлични. И на свирката ја носеа педалата од Милан... фантазија!
Инаку, Маргарита (типката што свири на клавијатури) имала дипломирано музичка академија за клавир и била многу талентирана музичарка, но се откажала од таа кариера и се посветила на свирење во бендот...
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
.....Пар Година За Нас, Она и Он и Он и Ја, Ѕид, Америка, Стваран Свет.....
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
дајте торент за даунлоад за дискографија,нигде неможам да најдам:nesum:
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
недела дена уназад ги слушам...стварно се легендарни,премногу добри.
 

Масловариќка

Почетниче
Член од
19 јануари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Ахх...Мојата омилена група :turn: Нема песна која не ми се свиѓа...сите се феноменални..инаку сеа у моментов ја слушам Дум Дум:)Шо и да ве интересира за Екв слободно прашајте :smir:
 

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
749
Поени од реакции
54
Ахх...Мојата омилена група :turn: Нема песна која не ми се свиѓа...сите се феноменални..инаку сеа у моментов ја слушам Дум Дум:)Шо и да ве интересира за Екв слободно прашајте :smir:

Ме интересира дали навистина член на Е.К.В. бил и глумецот што го глумеше ѓаволот во Ми нисмо анѓели 1 2 и 3 не ми текнува како се викаше и од кога до кога свирел таму :smir:
 

Масловариќка

Почетниче
Член од
19 јануари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Да, глумецот Срѓан Тодоровиќ беше член на Екв, бубњар беше. У групата беше мислам од 1987 до кај 1990,така нешто:)
 
D

DartWader

Гостин
EKV....Мислам дека со Арза се најдобрите Yu-rock бендови до сега. А и тешко дека некој ке ги замени. Навистина е трагично тоа што се случило со бендот.Мислам дека од членовите на бендот од 1990-1994 година жив е само бубњарот. Сега тој свири во Марчело Шок Оркестра.
Тука има документарен филм за EKV можете да го гледате. Инаку омилени песни ми се Круг , Она и Он и Он и Ја , Пар година за нас , Срце и тн тн многу:smir:
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131

Ненадминливи!!!!!!!!!
Колку вистина има во оваа песна...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom